Reklamy
Reklamy
Reklamy

Kiedy dzieci potrafią odpowiadać na pytania typu „dlaczego?”, oznacza to, że osiągnęły pewną łatwość w łączeniu pojęć. Jest to często bardzo trudne dla dzieci ze spektrum autyzmu ze względu na problemy w przetwarzaniu bodźców słuchowych. Dlatego nauczyciel lub asystent powinni zwiększać motywację dziecka.

Każda czynność wykonywana przez dzieci do tej pory – od zabawy z udawaniem po ćwiczenia motoryczne i rutynowe czynności, takie jak posiłki lub sprzątanie – może zawierać naprzemienne interakcje z użyciem wyrazów, podczas których nauczyciel powinien zawsze zachęcać dzieci do logicznego połączenia swoich słów z jego słowami. Zamiast stwarzać atmosferę w rodzaju: „Róbcie to, co mówię” albo „Pracujcie w ciszy”, powinno się raczej zachęcać do zachowań typu: „Podyskutujmy”. Należy budować aktywne, dynamiczne otoczenie pełne szczęśliwych dzieci, które ciągle ze sobą rozmawiają i łączą własne pojęcia z pojęciami nauczyciela. W tym przypadku również należy poświęcać więcej czasu na zajęcia indywidualne, dopóki dzieci nie opanują podstawowych umiejętności logicznego łączenia pojęć.

Reklamy

Jeśli dwójka lub trójka dzieci prowadzi interakcje – bez względu na to, czy jest to zabawa z udawaniem, wycinanie kształtów, czy wspólne rysowanie – zadaniem opiekuna jest zachęcanie ich do logicznej rozmowy. Jeśli Tomek i Kasia bawią się razem i Kasia mówi: „Ti-ti! Ciężarówka wjeżdża do szkoły”, a Adam kompletnie ją ignoruje, opiekun może powiedzieć do dziewczynki: „Adam chyba nie słyszał”. Wtedy Kasia powie pewnie: „TI-TIII! Wjeżdżam!”, na co Adam może odpowiedzieć: „Nie możesz”, zamykając w ten sposób cykl komunikacyjny.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: