Kiedy dzieci potrafią odpowiadać na pytania typu „dlaczego?”, oznacza to, że osiągnęły pewną łatwość w łączeniu pojęć. Jest to często bardzo trudne dla dzieci ze spektrum autyzmu ze względu na problemy w przetwarzaniu bodźców słuchowych. Dlatego nauczyciel lub asystent powinni zwiększać motywację dziecka.

Każda czynność wykonywana przez dzieci do tej pory – od zabawy z udawaniem po ćwiczenia motoryczne i rutynowe czynności, takie jak posiłki lub sprzątanie – może zawierać naprzemienne interakcje z użyciem wyrazów, podczas których nauczyciel powinien zawsze zachęcać dzieci do logicznego połączenia swoich słów z jego słowami. Zamiast stwarzać atmosferę w rodzaju: „Róbcie to, co mówię” albo „Pracujcie w ciszy”, powinno się raczej zachęcać do zachowań typu: „Podyskutujmy”. Należy budować aktywne, dynamiczne otoczenie pełne szczęśliwych dzieci, które ciągle ze sobą rozmawiają i łączą własne pojęcia z pojęciami nauczyciela. W tym przypadku również należy poświęcać więcej czasu na zajęcia indywidualne, dopóki dzieci nie opanują podstawowych umiejętności logicznego łączenia pojęć.

Jeśli dwójka lub trójka dzieci prowadzi interakcje – bez względu na to, czy jest to zabawa z udawaniem, wycinanie kształtów, czy wspólne rysowanie – zadaniem opiekuna jest zachęcanie ich do logicznej rozmowy. Jeśli Tomek i Kasia bawią się razem i Kasia mówi: „Ti-ti! Ciężarówka wjeżdża do szkoły”, a Adam kompletnie ją ignoruje, opiekun może powiedzieć do dziewczynki: „Adam chyba nie słyszał”. Wtedy Kasia powie pewnie: „TI-TIII! Wjeżdżam!”, na co Adam może odpowiedzieć: „Nie możesz”, zamykając w ten sposób cykl komunikacyjny.

Bez względu na to, w której klasie są dzieci, , jeśli nie opanowały etapu kreatywnego i logicznego myślenia, to umiejętności te muszą być traktowane priorytetowo. Nie można zacząć nauki czytania, matematyki, ekspresji słownej i pisemnej ani innych przedmiotów szkolnych, jeśli dziecko nie osiągnęło poziomu rozwoju oczekiwanego od normalnie rozwijającego się pięciolatka, oraz funkcji językowych i wzrokowo-przestrzennych. Niektóre dzieci samodzielnie zyskują pamięciową zdolność do uczenia się i wykazują zainteresowanie wykonywaniem zadań pisemnych, ale czy potrafią prowadzić logiczną rozmowę, poruszać się w przestrzeni i tworzyć nowe pojęcia? To, co w pierwszych klasach szkoły podstawowej wydaje się rzeczywistą umiejętnością, może maskować ograniczenia i braki, które wydają na jaw wówczas, kiedy dziecko będzie musiało obronić jakiś pogląd, wywnioskować przyczynę, wykonywać bardziej skomplikowane zadania matematyczne, rozumieć literaturę i pisać kreatywnie.

Integracja dzieci z zaburzeniami rozwojowymi z uczniami w normalnej klasie szkolnej może być poważnym wyzwaniem. Być może będą one mogły uczestniczyć tylko w niektórych zajęciach, takich jak plastyka, zajęcia teatralne, odpoczynek, gimnastyka i posiłki. Mogą brać udział w zajęciach razem z grupą, ale kiedy procesy myślowe, rozmowa lub wykonywanie czynności wykraczają poza ich poziom umiejętności, osoba dorosła powinna pracować z nimi indywidualnie, w zacisznym miejscu klasy albo w osobnym pomieszczeniu. Czasem można zaangażować w pomoc inne dzieci – wówczas nauczyciel powinien pomagać asystentom zaadaptować lekcję lub zajęcia do poziomu rozwojowego dziecka z zaburzeniami. Dzięki temu dzieci z ASD otrzymują to, co najlepsze, z obydwu światów: nawiązują interakcje z rówieśnikami i czują, że są częścią grupy, a jednocześnie uzyskują indywidualną pomoc w pracy nad podstawowymi umiejętnościami. (Jeśli szkoła nie ma odpowiednich środków do indywidualnej pracy z dzieckiem, może ono spędzać część czasu w szkole na odpowiednich zajęciach grupowych, a pozostałą część dnia na nauce w domu (Greenspan, Wieder, 2014).

źródło: S. I. Greenspan, S. Wieder, Dotrzeć do Dziecka z Autyzmem…, WUJ, Kraków 2014

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s