Reklamy
Reklamy
Reklamy

Podpowiedzi i wskazówki to świetne narzędzia do uczenia dzieci z autyzmem. Dlatego warto je odróżniać

Wskazówka

„Wskazówka to informacja, którą dziecko czerpie z obserwacji wydarzeń i dzięki której wie, jak powinno zareagować lub co wydarzy się za chwilę.

Podpowiedź

Podpowiedź jest informacją udzieloną dziecku przez dorosłego, kiedy wskazówka jest niedostępna lub wymaga uzupełnienia. Podpowiedzi mogą mieć charakter słowny lub fizyczny (prowadzenie ręki dziecka podczas pisania/rysowania, pokazywanie, dawanie przykładu), gestykulacyjny, pozycyjny lub lokalizacyjny. Kiedy więc piłkarz wybija piłkę na pole zewnętrzne, zawodnik stojący na pierwszej bazie otrzymuje wskazówkę, że ma biec do drugiej bazy. Jeśli zawodnik nie biegnie, trener podpowie mu, krzycząc: „Biegnij, Chris!”

Wiele dzieci z autyzmem musi nauczyć się odbierania wskazówek z otoczenia, w czym mogą im pomóc podpowiedzi. Bardzo często, kiedy wszystkie dzieci z klasy ustawiają się w kolejce przy drzwiach, by wyjść na przerwę, uczeń z autyzmem nadal siedzi w ławce, jakby nieświadomy tego, co się dzieje. Wtedy trzeba mu podpowiedzieć w taki sposób, by jednocześnie uczyć go czytania wskazówek: „Carl, możesz teraz ustawić się w kolejce na przerwę. Kiedy widzisz, że pozostałe dzieci się ustawiają, ty tez możesz to zrobić”. Dzięki powtarzaniu podpowiedzi i praktyce Carl zacznie kojarzyć swoje działanie ze wskazówką z otoczenia, a w końcu stanie się mniej zależny od nauczyciela. Ważne jest, aby nauczyciele pamiętali, że podpowiedź słowna, taka jak opisana powyżej, wymaga od dziecka podwójnej aktywności: ustawienia się w kolejce oraz uczenia się społecznej umiejętności czytania wskazówek z otoczenia. Dla niektórych dzieci, zwłaszcza tych z bardziej upośledzoną umiejętnością myślenia społecznego, może to być trudne. W takim wypadku stosuj najpierw podpowiedzi niewerbalne, np. fizyczne lub pozycyjne, aż dziecko osiągnie sukces, a dopiero później dodaj element werbalny, aby pomóc mu rozwijać zdolność czytania wskazówek” (Notbohm, Zysk, 2016).

źródło: E. Notbohm, V. Zysk: „1001 porad dla rodziców i terapeutów…”, WUJ, Kraków 2016

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: