Czy szczególne zainteresowanie może pomóc dzieciom z zespołem Aspergera zawierać przyjaźnie?

Wspólne zainteresowania są zwykle podstawą przyjaźni. Rodzice mogą rozważyć, czy nie wykorzystać specjalnego zainteresowania dziecka do zaaranżowania znajomości z potencjalnym przyjacielem. Lokalne grupy wsparcia dla rodziców dzieci z ZA mogą tworzyć listy swoich członków i uwzględniać na nich także szczególne zainteresowania dzieci. Tony Attwood: Zauważyłem jednak, że jeśli u jednego z przyjaciół w spólne zainteresowanie wygasa, wówczas przyjaźń również może się skończyć. Dorośli z zespołem Aspergera mogą poznać ludzi o podobnych upodobaniach, a także przyszłych przyjaciół, w specjalnych klubach czy na spotkaniach, na przykład wielbicieli pociągów (tzw. trainspotters) albo fanów serialu Star Trek. Takie zloty to doskonała okazja do społecznych interakcji dla osób z ZA.

Szczególne zainteresowania można również wykorzystać do nawiązania przyjaźni z rówieśnikami niemającymi ZA, choć nie zawsze kończy się to sukcesem. Moja szwagierka jest obdarzona niezwykłym talentem: potrafi rysować z fotograficznym realizmem. W niepublikowanej autobiografii napisała:

Tęskniąc za tym, by mieć przyjaciół, słysząc wiele komplementów na temat swoich rysunków, zaczęłam je różnym ludziom dawać w prezencie – do czasu, gdy ktoś oskarżył mnie o to, że się nimi chwalę. Była to przygana, której nie potrafiłam zapomnieć. Starałam się tylko zdobyć przyjaciół.

Zainteresowanie komputerami cieszy się uznaniem rówieśników i może przynieść nastolatkowi z zespołem Aspergera dużo zadowolenia, ponieważ szukają oni u niego porady, proszą o pomoc w naprawie, napisaniu nowego programu, poruszania się w grze lub w tworzeniu grafiki. Dzięki temu może on doświadczyć rzadkiego poczucia bycia potrzebnym i cenionym przez innych. W szkole może powstać mała grupa znajomych interesujących się komputerami i to wśród nich nastolatek z ZA może znaleźć prawdziwych przyjaciół.

Niekiedy przyjaźń zbudowania na wspólnych zainteresowaniach może przejść z poziomu platonicznego na wyższy i przekształcić się w bardziej znaczącą relację. Rozmawiając z partnerami ludzi z zespołem Aspergera, często słyszałem od nich, że postrzegali oni szczególne zainteresowania drugiej strony jako cechę ujmującą i atrakcyjną. Opinia ta może się zmienić wtedy, gdy dorosły z ZA musi określić swoje priorytety jako partner i rodzic. Bywa, że na swoje zainteresowania przeznacza on zbyt wiele czasu i środków, o co jego partner może mieć pretensje.

Samo zainteresowanie prowadzi czasem do znalezienia przyjaciela, który ostatecznie staje się partnerem na całe życie. Kiedyś podczas jednej z konferencji wyjaśniałem, jak zainteresowanie owadami może doprowadzić do kariery entomologa i że może to być sposób na zawieranie przyjaźni z innymi entomologami, a znajomy może nawet stać się partnerem. Była to sytuacja hipotetyczna, ale podczas przerwy podeszła do mnie pewna kobieta i powiedziała, że ona i jej mąż są entomologami i że dopiero niedawno się zorientowała, iż nie tylko jej syn ma zespół Aspergera, ale także mąż ma prawdopodobnie taką samą diagnozę. Jego umiejętności z zakresu entomologii należały do tych cech, które zmieniły jej podziw dla niego w miłość…” (Attwood, 2013).

źródło: Tony Attwood: „Zespół Aspergera…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2013

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s