Reklamy
Reklamy
Reklamy

Ćwiczenia integracyjne dla uczniów szkoły podstawowej

Ćwiczenia na pierwsza lekcję (Klasy I – III)

Reklamy

Cel: poznanie imion i wzajemne poznanie się

Ćwiczenie nr 1

Uczniowie stoją w kręgu. Na sygnał nauczyciela każdy głośno wypowiada swoje imię (jednocześnie). Ćwiczenie to powtarza się dwukrotnie, zwracając uwagę na dzieci, które bardzo cicho wypowiadają swoje imię (przy powtórce można powiedzieć, żeby dzieci jeszcze głośniej wypowiedzieli swoje imię). Nauczyciel może zapytać dzieci: „Jakie imiona oprócz waszego usłyszeliście?” Może wypisać wszystkie imiona i zapytać się uczniów jakich jeszcze imion brakuje.

Reklamy

Ćwiczenie nr 2

Ćwiczenie „Iskierka”. Uczniowie stojąc w kręgu chwytają się za ręce i puszczają po kolei „iskierkę” (uścisk dłoni).

Ćwiczenie nr 3

Uczniowie stoją w kręgu razem z nauczycielem. Nauczyciel rzuca piłkę do jednej osoby i mówi: „Ja mam na imię Ania, a ty jak masz na imię?”. Dana osoba rzuca piłkę do kolejnej.

Ćwiczenie nr 4

Utrwalenie imion. Uczniowie stoją w kręgu. Jedna osoba wypowiada swoje imię. Kolejna osoba musi powtórzyć imię poprzednich osób i na końcu powiedzieć swoje.

Ćwiczenie nr 5

Taniec „Lambada”

Ćwiczenie nr 6

„Hobby”. Uczniowie dzielą się na cztery grupy według zainteresowań: sport, muzyka, malowanie i rysowanie, taniec. W podgrupach rysują to, co lubią robić najbardziej i pokazują klasie stworzony wspólnie plakat.

Reklamy

Ćwiczenia na pierwszą lekcję (klasy IV-VI)

Cel: poznanie imion i zaprezentowanie się

Ćwiczenie nr 1

Ćwiczenie: „Imionowy berek”. Uczniowie stoją w kręgu dość blisko siebie. Każdy przypomina swoje imię. Gdy imiona powtarzają się, nauczyciel z uczniami umawia się jak będzie nazywał daną osobę (Ania, Anka, Anna). Nauczyciel wchodzi do środka koła i wyjaśnia na czym będzie polegała zabawa: „Jedna osoba z koła wywołuje imię osoby, która jest w kole. Ja jestem w środku i muszę podbiec do tej osoby, której imię zostało wywołane i klepnąć ją zanim ona wywoła kolejne imię. Gdy uda mi się klepnąć tę osobę zanim zdąży ona wypowiedzieć kolejne imię, ja wychodzę ze środka i zaczynam wywoływać imię. Dana osoba wchodzi do środka i ona teraz biega. Zasada jest taka, że jak wywoła się imię osoby, która jest w środku lub której w ogóle nie ma wśród uczestników, to wtedy wchodzi się do środka”. Uczniowie i nauczyciel dzięki zabawie utrwalają swoje imiona.

Reklamy

Ćwiczenie nr 2

Uczniowie stoją w kręgu i tworzą pary. Jedna osoba stoi za drugą. Każda z par ma za zadanie pokazać na sygnał nauczyciela jakieś zwierzę. I tak nauczyciel mówi: „Każda para pokazuje jak wygląda krowa” (jedna osoba z pary pokazuje np. rogi głowę, inna tułów i nogi).

Ćwiczenie nr 3

„Kalambury z ciała”. Nauczyciel wcześniej przygotowuje 6-9 literowe wyrazy (około 6wyrazów). Dzieli klasę na dwie drużyny. Jedna osoba z danej drużyny losuje wyraz, który jej drużyna będzie miała przedstawić za pomocą swojego ciała. Dana osoba, która wylosowała wyraz liczy z ilu liter się on składa i tyle ile liter ma wyraz,tyle osób ze swojej drużyny zaprasza do pokazania tego wyrazu (jeżeli wyraz ma 7 liter zaprasza 7 osób) . Pokazuje wyraz tym osobom. Wspólnie mają ten wyraz ustawić ze swoich ciał (jedna osoba ma być jedną literką). Osoba,która wylosowała dany wyraz pomaga w ustawieniu innych. Pozostałe osoby z jej grupy, nie uczestniczące w pokazywaniu wyrazu mają za zadanie odgadnąć, jaki to wyraz. Gdy w przeciągu krótkiego czasu nie odgadną jaki to wyraz, drużyna przeciwna ma szansę, odgadnąć jaki to wyraz i zyskać punkt. Po kolei każda z drużyn losuje wyrazy. Wygrywa drużyna, która zbierze jak największą liczbę punktów. 9

Reklamy

Ćwiczenie nr 4

Zabawa: „Zgadnij o kim mowa”. Nauczyciel przygotowuje karteczki z imionami i nazwiskami uczniów, zgina te karteczki, tak aby nie można było zobaczyć imienia i nazwiska. Każdy z uczniów losuje jedną karteczkę z imieniem i nazwiskiem ucznia, nie mówi nikomu kogo wylosował. Gdy wylosuje swoją, losuje jeszcze raz. Każdy uczeń opisuje w sposób pozytywny osobę, której imię wylosował, nie wymieniając jej imienia ani nazwiska. Pozostali uczniowie mają odgadnąć o kogo chodzi.

Reklamy

Ćwiczenia integracyjne dla uczniów z gimnazjum

Ćwiczenia na pierwszą lekcję.

Cel: poznanie imion i zaprezentowanie się

Ćwiczenie nr 1

Każdy uczeń rysuje na dużej kartce papieru swoje imię w formie rebusu. Przedstawia ten rebus, inni uczniowie mają za zadanie odgadnąć jego imię.

Ćwiczenie nr 2

Każdy uczeń wypisuje 5 przymiotników opisujących jego, które zaczynają się na taką samą literę jak jego imię. Każdy z uczniów po kolei prezentuje te przymiotniki.

Ćwiczenie nr 3

Nauczyciel zaprasza uczniów do wspólnego tańca –„Taniec Stonoga”(jedna osoba pokazuje jakiś krok/element tańca, inni ją naśladują). Ważne,aby każdy z uczniów zaprezentował swój element.

Ćwiczenie nr 4

Na zakończenie uczniowie stoją w kręgu i wchodzą kolejno do środka mówiąc słowo „Jestem.

Ćwiczenia na drugą lekcję

Cel: Utrwalenie imion i wzajemne poznanie się

Ćwiczenie nr 1

Ćwiczenie: „Imionowy berek”. Uczniowie stoją w kręgu dość blisko siebie. Każdy przypomina swoje imię. Gdy imiona powtarzają się,nauczyciel z uczniami umawia się jak będzie nazywał daną osobę (Ania, Anka, Anna). Nauczyciel wchodzi do środka koła i wyjaśnia na czym będzie polegała zabawa: „Jedna osoba z koła wywołuje imię osoby, która jest w kole. Ja jestem w środku i muszę podbiec do tej osoby, której imię zostało wywołane i klepnąć ją zanim ona wywoła kolejne imię. Gdy uda mi się klepnąć tę osobą zanim zdąży ona wypowiedzieć kolejne imię, ja wychodzę ze środka i zaczynam wywoływać imię. Dana osoba wchodzi do środka i ona teraz biega. Zasada jest taka, że jak wywoła się imię osoby, która jest w środku lub której w ogóle nie ma wśród uczestników to wtedy wchodzi się do środka”. Uczniowie i nauczyciel dzięki zabawie utrwalają swoje imiona.

Ćwiczenie nr 2

Ćwiczenie: „Po czym można mnie poznać?” Uczniowie stoją w kręgu, jedna osoba zaprasza drugą do zaprezentowania się. Mówi: „Mnie można poznać po chodzie, a ciebie po czym?”

Reklamy

Ćwiczenie nr 3

Ćwiczenie: „Tworzenie herbu własnej osoby”. Każdy z uczniów tworzy swój własny herb składający się z 4 części:

-Najbardziej lubię…

-Mój ulubiony zespół…-Smakuje mi najbardziej…

-Co dobrego sądzisz o mnie?

W czwartym polu każdy uczeń zbiera od pozostałych uczniów wpisy na temat tego, co inni o nim dobrego/pozytywnego myślą.

Ćwiczenie nr 4

Zabawa „Jestem”. Uczniowie stoją w kręgu. Każdy wchodzi do środka kręgu i kończy stwierdzenie na swój własny temat, zaczynając od słów „Jestem..”. np. Jestem miły, Jestem fajny.

Ćwiczenia na trzecią lekcję

Cel: integracja klasy

Ćwiczenie nr 1

Taniec „Stonoga”. Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każda z grup kolejno naśladuje pierwszą osobę ze „Stonogi”.

Ćwiczenie nr 2

Ćwiczenie: „Tworzenie grupowej pizzy.” Nauczyciel przygotowuje koło i dzieli je na tyle części, ile jest osób w klasie. Każdy uczeń dostaje swój kawałek pizzy i ma ten kawałek uzupełnić –ma w nim narysować rzeczy, które go symbolizują, opisują, które lubi. Gdy każdy z uczniów przygotował swój kawałek pizzy, łączy się wspólnie wszystkie kawałki i analizuje: jakie się elementy wspólne? Co łączy te kawałki pizzy w całość?

Ćwiczenie nr 3

Każdy z uczniów po kolei kończy zdanie: „W tej klasie lubię…”

źródło: psycholog.polkowice.pl

Reklamy

Arkusze, karty pracy, materiały dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu

 1. Poczucie krzywdy, smutek – nieprzyjazny przyjaciel. Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
 2. Skuteczna komunikacja – scenariusze zajęć
 3. Rozpoznawanie swoich emocji i potrzeb
 4. Scenariusz zajęć wspomagających umiejętności społeczno-emocjonalne
 5. Zabawy świąteczne – percepcja wzrokowa ASD
 6. Scenariusz zajęć wspierających w dzieciach poczucie własnej wartości
 7. Rozmowa towarzyska – umiejętności społeczne
 8. Szacunek do przestrzeni osobistej – scenariusz zajęć społecznych
 9. Obrazkowy słowniczek zainteresowań – zajęcia grupowe dla uczniów ze spektrum autyzmu.
 10. Zabawa „Zwyczaje poranne” – czas, organizacja, planowanie, ASD
 11. Zarządzanie czasem – sklep – trening umiejętności społecznych ASD
 12. Nieruchome posągi, samokontrola – spectrum autyzmu
 13. Strategie radzenia sobie z zadaniami w życiu codziennym ASD
 14. Kim jest znajomy – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
 15. Wyścigi w ubieraniu się, zarządzanie czasem – umiejętności społeczne

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: