Przeskocz do treści

Bingo z imionami

Podczas zabawy Bingo z imionami dziecko musi dokonać własnych obserwacji obiektywnych cech charakterystycznych (np. koloru włosów)

Można rozszerzyć zabawę o nieobiektywne cechy (np. co kto lubi/czego nie lubi). Dzięki tej zabawie dziecko zwraca uwagę na innych ludzi i ma szansę zrozumieć, że chociaż się od siebie różnimy, możemy mieć wspólne zainteresowania, zawody i cechy.

Miejsce

  • Wszędzie.

Rekwizyty

  • Narysuj siatkę składającą się z czterech (2 x 2) albo z dziewięciu pól (3 x 3). Przygotuj karty do bingo i zapisz na nich imiona członków rodziny lub przyjaciół (jeśli dziecko nie czyta, narysuj obrazki).
  • przygotuj małe kawałki papieru. Na każdym kawałku umieść jeden napis dotyczący cech fizycznych (np. brązowe włosy), tego, co dane osoby lubią (np. pizza, łowienie ryb), wykonywanych zawodów (np. nauczyciel), miejsca zamieszkania (np. Warszawa).

Sposób zabawy:

  • Prowadzący na zmianę z dzieckiem wyciągają karteczki z opisem.
  • Dopasowują karteczki do kart bongo wszystkimi cechami charakterystycznymi dla danych osób.

Cel:

  • Umiejętności obserwacji – podczas tej zabawy dziecko musi zwrócić uwagę na fizyczne cechy różnych osób.
  • Teoria umysłu – dziecko zaczyna rozumieć, że inni ludzie lubią inne rzeczy. To umiejętność poprzedzająca rozwój teorii umysłu.
  • Rozwój języka – znając najważniejsze rzeczy, lubiane i nielubiane przez innych, oraz mając informacje o bliskich (np. zawody), dziecko może rozpocząć rozmowę.

Uwaga: Rodzice chłopca, z którym kiedyś pracowałem, powiedzieli, że po tym, jak kilka razy grał w tę grę, zaczął zadawać krewnym pytania i nalegać na zrobienie większej liczby kart. Rodzice przyznali, że ich syn nigdy nie wykazywał zainteresowania innymi ludźmi, ale po poznaniu cech członków rodziny i przyjaciół nagle odczuł silną potrzebę, by zdobyć jeszcze więcej informacji. Najlepsze było to, że w odpowiedzi na pytania ludzie zaczęli zadawać pytania jemu i więcej z nim rozmawiać (Delaney, 2016).

Może się przydać

i to

 

źródło: T. Delaney: „101 ćwiczeń , gier i zabaw dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami integracji sensorycznej”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: