Reklamy
Reklamy
Reklamy

Czym jest trening kontroli złości?

Umiejętność konstruktywnego wyrażania złości w Treningu Zastępowania Agresji – jako komponent emocjonalny – zasługuje na szczególną uwagę, jest ważnym uzupełnieniem behawioralnej procedury treningu

Trening Kontroli Złości (TKZ) jest jednym z trzech głównych komponentów (części) Treningu Zastępowania Agresji. Towarzyszą mu Trening umiejętności Społecznych oraz Trening Wnioskowania Moralnego. Trening Kontroli Złości jest niezwykle przystępnym narzędziem poznawczo-behawioralnym, wykorzystywanym od lat niemal na całym świecie do pracy z osobami, które wykazują trudności w radzeniu sobie z własną impulsywnością. Będą to zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.

Reklamy

Twórcy Treningu Kontroli Złości, których prowadził dr Arnold Goldstein, koncentrowali się początkowo na pracy z młodzieżą i dorosłymi z bardzo trudnych środowisk społecznych, którzy wykazywali liczne trudności w sferach emocjonalnej i interpersonalnej. Osoby te niejednokrotnie miały już problemy z prawem i były osadzone w więzieniach. To na tej najtrudniejszej grupie Trening Kontroli Złości był formułowany w latach siedemdziesiątych XXw.

Od tamtej pory TKZ był wielokrotnie udoskonalany i dostosowywany do pracy z innymi grupami wiekowymi, ale też osobami o mniejszym natężeniu objawów braku kontroli nad własną impulsywnością. Co ciekawe, w prowadzonych w wielu ośrodkach naukowych badaniach wykazano nie tylko wysoką skuteczność Treningu Kontroli Złości w generowaniu zmiany w zachowaniu osób trenujących, ale też zauważono jego skuteczność w pracy z osobami wycofanymi, nieśmiałymi, nie radzącymi sobie dobrze w trudnych sytuacjach interpersonalnych.
Spostrzeżenia te spowodowały, że Trening Kontroli Złości na dobre zagościł w szkołach, ośrodkach rozwojowych, organizacjach czy w biznesie.

Celem TKZ jest zatem nie tylko skutecznie redukować napięcie, ale przede wszystkim na wielu poziomach wzbudzać refleksję odnośnie tego, co wywołało złość, jak na to reagujemy i w jaki sposób, prospołecznie, nieagresywnie, wykorzystać płynącą z niej energię do tego, aby zadbać o siebie i swoje granice. Dzięki temu staje się narzędziem uniwersalnym i pożytecznym niemal dla każdego człowieka, który wchodzi w interakcje z innymi ludźmi.

Reklamy

7 kroków

Trening Kontroli Złości swoją niezaprzeczalną skuteczność i dostępność zawdzięcza między innymi temu, że jest niezwykle łatwy i czytelny. To 7 kroków, w czasie których osoba trenująca koncentruje się na tym, co wywołało jej złość (wyzwalacz zewnętrzny), jakie w związku z tym pojawiły się w jej głowie myśli (wyzwalacz wewnętrzny), co dzieje się z jej ciałem, gdy się złości (sygnały z ciała), w jaki sposób może obniżyć napięcie w ciele (reduktory).

Reklamy


Następnie szuka uspokajających myśli, na przykład o rozwiązaniu (monity), zastanawia się nad tym, co by było, gdyby zachowała się agresywnie w tej konkretnej sytuacji (konsekwencje agresji), jaką kompetencje społeczną może zastosować , aby lepiej poradzić sobie w tej sytuacji (umiejętność społeczna z Treningu Umiejętności Społecznych), a na koniec dokonuje autoanalizy tego, co zrobiła dobrze, a co ewentualnie powinna poprawić w przyszłości (Autorefleksja i samonagrodzenie) (źródło: treningkontrolizłości.pl).

Program zajęć socjoterapeutycznych opartych o metodę TZA – ART

I CHARAKTERYSTYKA GRUPY

Zajęcia socjoterapeutyczne zostały skierowane do uczniów klas I i II gimnazjum, którzy przejawiają znaczne deficyty w umiejętnościach prospołecznych, kontroli gniewu i uzasadnianiu moralnym, jakie stały się celami interwencji. Dobór do grupy treningowej podyktowany jest troską o odpowiedzialną edukację i wychowanie młodych ludzi. Doboru trenujących do grupy dokonuje się na podstawie samooceny trenujących / kwestionariusze umiejętności-samoocena umiejętności/, kwestionariuszy trenerskich umiejętności wypełnianych przez wychowawcę klasy, pedagoga szkolnego, rodziców uczniów oraz analizy wniosków młodzieży kierowanej do Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Rabce -Zdroju z powodu trudności wychowawczych.

Po uformowaniu grupy każdemu uczestnikowi indywidualnie wyjaśnia się istotę procedury ART oraz zasady otrzymywania nagród i stosowania kar. Została zapewniona akceptacja treningu przez bezpośredniego przełożonego -Dyrektora Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Rabce -Zdroju, dyrektorów i nauczycieli szkół, do których uczęszcza młodzież, samych uczniów oraz ich rodziców. Rodzice i nauczyciele wyrazili chęć współpracy z trenerami grupy w zakresie skutecznego motywowania trenujących do udziału w ART /system nagród i kar/. Wspólnie z uczestnikami zajęć stworzyliśmy nazwę naszej grupy treningowej: GRUPA ROZWOJU OSOBISTEGO.

II CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

Program socjoterapeutycznych działań oparto na metodzie TZA-ART mającej trzy zasadnicze komponenty:

 • Trening umiejętności zachowań prospołecznych/ komponent behawioralny/,
 • Trening kontroli złości/komponent emocjonalny/,
 • Trening wnioskowania moralnego /komponent poznawczy/.

fot. Adrianna Geo

Reklamy

Arkusze, karty pracy, materiały dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu

 1. Poczucie krzywdy, smutek – nieprzyjazny przyjaciel. Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
 2. Skuteczna komunikacja – scenariusze zajęć
 3. Rozpoznawanie swoich emocji i potrzeb
 4. Scenariusz zajęć wspomagających umiejętności społeczno-emocjonalne
 5. Zabawy świąteczne – percepcja wzrokowa ASD
 6. Scenariusz zajęć wspierających w dzieciach poczucie własnej wartości
 7. Rozmowa towarzyska – umiejętności społeczne
 8. Szacunek do przestrzeni osobistej – scenariusz zajęć społecznych
 9. Obrazkowy słowniczek zainteresowań – zajęcia grupowe dla uczniów ze spektrum autyzmu.
 10. Zabawa „Zwyczaje poranne” – czas, organizacja, planowanie, ASD
 11. Zarządzanie czasem – sklep – trening umiejętności społecznych ASD
 12. Nieruchome posągi, samokontrola – spectrum autyzmu
 13. Strategie radzenia sobie z zadaniami w życiu codziennym ASD
 14. Kim jest znajomy – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
 15. Wyścigi w ubieraniu się, zarządzanie czasem – umiejętności społeczne

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: