Chociaż niektóre wrażliwe dzieci wcześnie zyskują samodzielność w zakresie takich zadań jak mycie zębów czy ubieranie się, wiele innych odstręczają codzienne czynności tego typu. Drapiące włosie szczotki, brzydko pachnący szampon, pieniąca się pasta do zębów i wiele innych czynników może prowadzić do porannych sporów z rodzicami usiłującymi umyć i ubrać dziecko przed wysłaniem go do szkoły.
Wiedząc, że zabranie dziecka do supermarketu o godzinie 17:00, po całym dniu zajęć szkolnych i pozalekcyjnych jest skazane na porażkę, rodzice mogą tak zorganizować dzień, aby tego uniknąć. Trudniej jednak uniknąć innych sytuacji problematycznych. Spotkania rodzinne, przygotowanie się do wyjścia do szkoły czy wizyta u lekarza mogą być niezwykle męczące zarówno dla rodzica, jak i dziecka.
Wychowywanie dzieci ASD i z problemami sensorycznymi wymaga zwykle użycia innego zestawu reguł niż te, według których wychowano rodziców lub te, które zaleca się w czasopismach dla nich. Choć cele rodzicielskie mogą być takie same, to proces wychowywania szczęśliwego, zdrowego, grzecznego dziecka może odkrywać przed rodzicami dziedziny wiedzy o których istnieniu nie mieli pojęcia. Przezwyciężanie trudności sensorycznych wymaga większego współczucia i ogromnej kreatywności w rozwiązywaniu problemów.
Podobnie jak w przypadku innych problemów sensorycznych, także w wykonywaniu codziennych zadań przewodnią zasadą jest ocena zagadnień leżących u podłoża, określenie co można i należy zmienić oraz zwiększenie umiejętności dziecka do radzenia sobie z szerszym zakresem doświadczeń.
Rozważmy przypadek dziecka, które denerwuje się myciem zębów. Zapytaj:

- Smak – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Niepewność – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Co to znaczy „uczyć się na błędach?” – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Kim jest znajomy – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Wyrażanie emocji – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Bieganie i inne umiejętności motoryczne – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Rozpraszanie uwagi – arkusz pracy dla ucznia z autyzmem
- Akceptacja – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Zaskoczenie – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Strach – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Onieśmielenie – arkusz pracy dla dziecka ze spektrum autyzmu
- Mówić dużo – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- O co chodzi z tą całą komunikacją – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Protokół złości i zdenerwowania – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Bocian – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Przyjmowanie prezentów – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Jak rozpocząć zdanie – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Co oznacza dla mnie komfort – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm