Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Chociaż niektóre wrażliwe dzieci wcześnie zyskują samodzielność w zakresie takich zadań jak mycie zębów czy ubieranie się, wiele innych odstręczają codzienne czynności tego typu. Drapiące włosie szczotki, brzydko pachnący szampon, pieniąca się pasta do zębów i wiele innych czynników może prowadzić do porannych sporów z rodzicami usiłującymi umyć i ubrać dziecko przed wysłaniem go do szkoły.

Wiedząc, że zabranie dziecka do supermarketu o godzinie 17:00, po całym dniu zajęć szkolnych i pozalekcyjnych jest skazane na porażkę, rodzice mogą tak zorganizować dzień, aby tego uniknąć. Trudniej jednak uniknąć innych sytuacji problematycznych. Spotkania rodzinne, przygotowanie się do wyjścia do szkoły czy wizyta u lekarza mogą być niezwykle męczące zarówno dla rodzica, jak i dziecka.

Wychowywanie dzieci ASD i z problemami sensorycznymi wymaga zwykle użycia innego zestawu reguł niż te, według których wychowano rodziców lub te, które zaleca się w czasopismach dla nich. Choć cele rodzicielskie mogą być takie same, to proces wychowywania szczęśliwego, zdrowego, grzecznego dziecka może odkrywać przed rodzicami dziedziny wiedzy o których istnieniu nie mieli pojęcia. Przezwyciężanie trudności sensorycznych wymaga większego współczucia i ogromnej kreatywności w rozwiązywaniu problemów.

Podobnie jak w przypadku innych problemów sensorycznych, także w wykonywaniu codziennych zadań przewodnią zasadą jest ocena zagadnień leżących u podłoża, określenie co można i należy zmienić oraz zwiększenie umiejętności dziecka do radzenia sobie z szerszym zakresem doświadczeń.

Rozważmy przypadek dziecka, które denerwuje się myciem zębów. Zapytaj:

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: