Reklamy
Reklamy
Reklamy

Lekcja 1

Poziom podstawowy. Klasy 1-3.

Cel:

Materiały:

 • arkusze z bocianem,
 • ołówki,
 • pudełko z kredkami.

Arkusz

Bocian

Imię i nazwisko……………………………………………………… Data……………

Pytania do tekstu:

 1. Jaki jest bocian mały/duży?……………………………………………………………………………….
 2. W jakich jest kolorach?………………………………………………………………………………..
 3. Co lubi jeść bocian?…………………………………………………………………………………
 4. O jakiej porze roku pojawiają się w Polsce bociany?………………………………………………………………………………….
 5. Jakiego koloru są skrzydła bociana?……………………………………………………………………………
 6. W jakim kolorze jest dziób i nogi bociana?…………………………………………………………………………………………

Czytanka:

Bocian

Bocian przylatuje wiosną.

Bocian jest zwiastunem wiosny.

Bocian jest dużym ptakiem.

Bocian jest biały.

Ma długie czerwone nogi i długi czerwony dziób.

Bocian ma białe pióra ale końcówki skrzydeł ma czarne.

Bocian zjada żaby, węże i małe rybki. Poluje na mokrych terenach.

Bociany budują swoje gniazda na dachach i kominach domów.

Przed lekcją

 1. Dzieci siedzą w swoich ławkach.
 2. Pokaż dzieciom arkusz z bocianem i spytaj co to za ptak. (Uczniowie odpowiadają chórem).
 3. Powiedz, że za chwilę przeczytasz im krótką czytankę o bocianie – a później będziecie ją kolorować. Zwróćcie uwagę na kolory – 2 kolory (czerwony, czarny).
 4. Początek zadania – to słuchanie i zapamiętywanie treści czytanki, później kolorowanie według podanych kolorów.
 5. Zapisz dzisiejszą datę na tablicy i powiedz jaki jest dzień tygodnia.
 6. Przeczytaj powoli tekst czytanki pt. „Bocian”.

Przebieg lekcji

Mocno akcentuj początek i koniec zadania. Powiedz jaki jest cel zadania. Możesz modyfikować lekcję do potrzeb dzieci, które jeszcze nie czytają, nie piszą lub nie mówią. Mogą tylko kolorować i słuchać…

 1. Rozdaj uczniom arkusze z bocianem i ołówki. Powiedz: Zapiszcie na kartkach swoje imię i nazwisko. Upewnij się, że każdy zapisał swoje imię i nazwisko. Następnie powiedz: Zapiszcie dzisiejszą datę. Widzicie ją na tablicy. Upewnij się, że dzieci wykonały polecenie. Zbierz ołówki.
 2. Zapytaj jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia.
 3. Powiedz: Teraz spójrzcie na czytankę.
 4. Powiedz: (imię ucznia), przeczytaj proszę, pierwsze zdanie czytanki. Poproś o to samo kilkoro uczniów. Jeżeli nie będą potrafiły przeczytać tekstu, przeczytaj go sam lub poproś o to asystenta.
 5. Powiedz: Chcemy pokolorować obrazek. Jakich 2 kredek potrzebujemy? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól odpowiedzieć kilkorgu uczniom. Powtórz na głos właściwą odpowiedź: Potrzebujemy 2 kredek: czerwonej i czarnej.. Potem pomóż im znaleźć właściwe kredki. Po sprawdzeniu czy wszystkie dzieci wykonały prawidłowo zadanie – zbierz pudełka z kredkami.
 6. Powiedz: Pokolorujemy bociana. Bocian jest biały (biały pozostanie bez koloru) na czarno zamalujecie końcówki skrzydeł – ostatnią i przedostatnią warstwę skrzydeł – pokaż, na czerwono nogi i dziób.. Zacznijmy od czarnej kredki. Podnieście do góry czarną kredkę. Teraz połóżcie ją na ławce.
 7. Na jaki kolor pokolorujemy końcówki skrzydeł? Zadaj to pytanie kilka razy i pozwól na nie odpowiedzieć kilkorgu uczniom.
 8. Powiedz: Pokolorujcie na czarno końcówki skrzydeł bociana. Na czarno. Upewnij się, że dzieci kolorują tylko skrzydła na czarno. Powtarzaj słowa czarne skrzydła.
 9. Teraz pokolorujcie dziób i nogi bociana. Zapytaj: Jakiego koloru są nogi i dziób bociana? Powiedz: Pokolorujcie tylko nogi i dziób na czerwono. Powtarzaj często: czerwone nogi, czerwony dziób. Upewnij się czy wszystkie dzieci kolorują tylko nogi i dziób.
 10. Następnie zabierz kredki.
 11. Zadaj pytania do tekstu. Pozwól aby uczniowie odpowiadali ustnie pełnymi zdaniami. Jeżeli uczeń odpowie źle, przy każdym pytaniu kieruj go do ponownego przeczytania tekstu. 1. Jaki jest bocian mały/duży? 2. Jaki kolor ma bocian? 3. Jakiego koloru są skrzydła bociana? 4. W jakim kolorze są nogi i dziób bociana? 5. Co zjada bocian? 6. Gdzie poluje bocian? 7. O jakiej porze roku przylatują bociany?
 12. Zadaj ponownie te same pytania, ale w przypadkowej kolejności. Pozwól każdemu uczniowi odpowiedzieć pełnym zdaniem. 1. Gdzie poluje bocian?  2. Jakiego koloru są skrzydła bociana? 3. O jakiej porze roku przylatują bociany? 4. Jakiego koloru są dziób i nogi bociana? 5. Co zjada bocian? 6. Gdzie poluje bocian? 7. Jaki jest bocian mały/duży?
 13. Rozdaj ołówki. To ćwiczenie pomaga uczniom powiązać język mówiony z pisanym. Zadaj ponownie pytania do tekstu (pkt.11). Kiedy uczeń odpowie prawidłowo, zapisz zdanie na tablicy. Powiedz: Przepiszcie to zdanie na swoją kartkę. Tak samo postępuj z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami. Zbierz ołówki.
 14. Na koniec powiedz: To już koniec zadania. SkończyliścieZadanie wykonane. Rozdaj nagrody. Zawieś prace dzieci na wystawie/gazetce. Pochwal każdego ucznia.

źródło:

 • Opracowanie własne na podstawie Joseph Porter, Autyzm a czytanie ze zrozumieniem, 2016
Reklamy

Kolorowanie bociana – zdalne nauczanie

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: