Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Pamięć słuchowa

Pamięć słuchowa (inaczej echoiczna) to bardzo ważny rodzaj pamięci krótkotrwałej. Zalicza się ją do pamięci sensorycznej, czyli opartej o funkcjonowanie jednego ze zmysłów ­– w tym przypadku słuchu. Dzięki niej możliwe jest uczenie się rozumienia i czynnego używania mowy, rozpoznawania bodźców dźwiękowych płynących ze środowiska. Pamięć słuchowa umożliwia więc przechowywanie informacji, takich jak melodia muzyczna, słownictwo języka ojczystego oraz języków obcych. Badania kliniczne wykazały, że pamięć echoiczna przechowuje dłużej niż pamięć wzrokowa pojedyncze informacje pochodzące ze zmysłów, a także ich bardziej zorganizowane wiązki. Średnio bodziec słuchowy magazynowany jest na 3-4 sekundy, po tym czasie ulega on skojarzeniu z innymi zapisami pamięciowymi w naszym mózgu lub jest usuwany. Bodziec dźwiękowy zapisany w pamięci słuchowej jest przekazywany do centralnego procesora mózgowego.

Czym jest pamięć słuchowa?

Pamięć sensoryczna lokalizowana jest w pierwotnej korze słuchowej. Struktura ta przebiega przez różne rejony mózgu, gdyż wymaga integracji wielu czynności i procesów. Najwięcej receptorów pamięci słuchowej znajduje się w korze przedczołowej i tam gromadzone są dominujące bodźce słuchowe. Co interesujące, bodźce zgromadzone w pamięci słuchowej nie są tracone nawet w przypadku trwałych uszkodzeń mózgu, takich jak afazje (niezdolność mowy). Chory pamięta i rozpoznaje dźwięki, które już zostały utrwalone, mimo że nie może nauczyć się nowych.

Pamięć słuchowa jest podstawowym narzędziem uczenia się, od słów własnego języka przyswajanych w dzieciństwie do nabywania nowych języków (przez całe życie), umiejętności muzycznych i zapamiętywania wszystkiego, co jest dźwiękiem pochodzącym z otoczenia. Z tego też powodu profilaktyka i higiena słuchu zajmuje ważne miejsce od dzieciństwa do starości. Im szybciej wykryjemy i obejmiemy leczeniem wady rozwojowe związane ze słyszeniem u dziecka lub skorygujemy niedosłuch osoby dorosłej, tym jej szanse na normalne życie będą większe (źródło: strefasłuchu.pl)

Percepcja słuchowa, scenariusze, zajęcia, rewalidacja, zabawy


Zaburzenia lub patologie związane z deficytem pamięci słuchowej lub przetwarzania słuchowego

Wykazywanie trudności lub problemów z przetwarzaniem pamięci echoicznej lub słuchowej może być związane z zaburzeniem przetwarzania języka, ponieważ te dzieci będą mieć trudno czas powtarzania dźwięków i słów niezbędnych do nabycia języka. Oprócz tych deficytów, często są związane z problemami z czytaniem ADHD, ASD i pokrewne, nabyta dysleksja , i dyskalkulia. Dzieci, które mają problemy z echoiczną lub pamięcią słuchową, generalnie mają problemy ze zwracaniem uwagi i zapamiętywaniem informacji, które otrzymali ustnie.

Reklamy
 • Dzieci z deficytami pamięci słuchowej mają problemy z zadaniami, które posiadają kilka etapów.
 • Potrzebują więcej czasu, aby rozpoznać i przetwarzać informacje, które usłyszeli.
 • Niskie wyniki w nauce mogą być także związane z niedoborem przetwarzania słuchowego.
 • Często mają problemy behawioralne. Deficyty w zakresie przetwarzania lub pamięci słuchowej mogą powodować, iż dziecko będzie czuło się sfrustrowane i niekompetentne.
 • Dzieci z deficytem pamięci roboczej, zwykle mają problemy językowe (na przykład, mogą mieć problemy z rozwojem ich słownictwa, rozumieniem języka, nauki nowego języka …).
 • Trudności z przeliterowaniem słowa, zrozumieniem tekstu itd. (źródło: CongFit.com).

Proste ćwiczenia pamięci słuchowej

Scenariusze, zajęcia, zabawy, rewalidacja, pomysły, inspiracje….

Reklamy

Reklamy

 1. Uważność i orientacja – zabawy ruchowe w spektrum autyzmu
 2. Scenariusz zajęć ruchowych – orientacja w przestrzeni
 3. Orientacja w przestrzeni i rytm – ćwiczenia hamujące i pobudzające dla dzieci ze spektrum autyzmu
 4. Zabawy ruchowe wpływające na uwagę i orientację w przestrzeni
 5. Koordynacja obustronna i trudności w przekraczaniu linii środka
 6. Orientacja w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, autyzm – zestaw ćwiczeń
 7. Koordynacja wzrokowo-ruchowa – zajęcia rewalidacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu
 8. Kwadrat – położenie przedmiotów w przestrzeni – lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
 9. Koordynacja wzrokowo – ruchowa – scenariusz zajęć, ASD
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: