Reklamy

Czym jest koordynacja wzrokowo-ruchowa?

Koordynacja wzrokowo-ruchowa może być zdefiniowana, jako zdolność, która pozwala nam na wykonanie czynności, które wymagają od nas jednoczesnego użycia oczu i rąk. Wykorzystujemy oczy, aby skierować naszą uwagę i ręce, aby przeprowadzić zdecydowane działanie.

  • Wykorzystujemy nasze oczy, aby skierować uwagę na bodziec i pomóc mózgowi zrozumieć, gdzie ciało znajduje się w przestrzeni (samoocena).
  • Używamy rąk do równoczesnego przeprowadzenia zdecydowanego zadania w oparciu o wizualne informacje, jakie otrzymują nasze oczy.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest złożoną umiejętnością poznawczą, ponieważ wymaga od nas poprowadzenia naszych rąk zgodnie z bodźcami, jakie otrzymują nasze oczy. Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i uczenia się w klasie.

Prawie wszystkie nasze codzienne czynności wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej dlatego tak ważna jest jej stymulacja i poprawa. Koordynacja wzrokowo-ruchowa rozwija się głównie w okresie niemowlęcym, jednocześnie rozwija poważne i precyzyjne zdolności motorycznych, ważne jest, żeby również dorośli pracowali nad ich wyostrzeniem i poprawą.

Zaburzenia i problemy związane z deficytem koordynacji wzrokowo-ruchowej

Pamiętaj, że koordynacja wzrokowo-ruchowa może działać źle, nawet jeśli oczy i wizja osoby nie są dotknięte i jeśli ich umiejętności motoryczne działają prawidłowo. Możliwe jest, że ktoś o doskonałym wzroku ma problemy koordynacyjne, które będą widoczne tylko, gdy osoba będzie musiała skorzystać z obu systemów wizualnego i motorycznego razem.

Wszelkie zmiany w zakresie systemów wizualnych i motorycznych mogą znacząco wpływać na koordynację oko-ręka, np. wizualne lub problemy z mięśniami, takie jak zez, niedowidzenie, hipotonia mięśni, zaburzenia równowagi czy inne. Uszkodzenie mózgu w obszarach motorycznych (lub obszarach związanych z obszarami motorycznymi) lub obszarach percepcyjnych może powodować problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową.

Reklamy

Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł

Pakiet przeznaczony jest dla uczniów z zaburzeniami percepcji wzrokowej ze spektrum autyzmu i zaburzeń pokrewnych; zaburzeń uwagi; dysleksji i podobnych trudności w nauce. Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł, zawiera propozycje ćwiczeń przeznaczonych do wykorzystania w Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET) i zajęciach rewalidacyjnych, zabawach terapeutycznych, terapiach zajęciowych itp. Pakiet zawiera mini – wykład oraz:

Ćwiczenia percepcji wzrokowej + materiały:

  1. Stałość spostrzegania: połącz w pary obiekty i grupy/wzory obiektów
  2. Kierunki
  3. Spostrzeganie figury i tła
  4. Spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni
  5. Dostrzeganie różnic / znajdź różnice
  6. Koordynacja wzrokowo – ruchowa: labirynty i inne
  7. Kodowanie
  8. Kodowanie – przykładowy scenariusz zajęć

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony autyzmwszkole.com oraz publikowanych treści.

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s