Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Czym jest koordynacja wzrokowo-ruchowa?

Koordynacja wzrokowo-ruchowa może być zdefiniowana, jako zdolność, która pozwala nam na wykonanie czynności, które wymagają od nas jednoczesnego użycia oczu i rąk. Wykorzystujemy oczy, aby skierować naszą uwagę i ręce, aby przeprowadzić zdecydowane działanie.

  • Wykorzystujemy nasze oczy, aby skierować uwagę na bodziec i pomóc mózgowi zrozumieć, gdzie ciało znajduje się w przestrzeni (samoocena).
  • Używamy rąk do równoczesnego przeprowadzenia zdecydowanego zadania w oparciu o wizualne informacje, jakie otrzymują nasze oczy.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest złożoną umiejętnością poznawczą, ponieważ wymaga od nas poprowadzenia naszych rąk zgodnie z bodźcami, jakie otrzymują nasze oczy. Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i uczenia się w klasie.

Prawie wszystkie nasze codzienne czynności wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej dlatego tak ważna jest jej stymulacja i poprawa. Koordynacja wzrokowo-ruchowa rozwija się głównie w okresie niemowlęcym, jednocześnie rozwija poważne i precyzyjne zdolności motorycznych, ważne jest, żeby również dorośli pracowali nad ich wyostrzeniem i poprawą.

Zaburzenia i problemy związane z deficytem koordynacji wzrokowo-ruchowej

Pamiętaj, że koordynacja wzrokowo-ruchowa może działać źle, nawet jeśli oczy i wizja osoby nie są dotknięte i jeśli ich umiejętności motoryczne działają prawidłowo. Możliwe jest, że ktoś o doskonałym wzroku ma problemy koordynacyjne, które będą widoczne tylko, gdy osoba będzie musiała skorzystać z obu systemów wizualnego i motorycznego razem.

Wszelkie zmiany w zakresie systemów wizualnych i motorycznych mogą znacząco wpływać na koordynację oko-ręka, np. wizualne lub problemy z mięśniami, takie jak zez, niedowidzenie, hipotonia mięśni, zaburzenia równowagi czy inne. Uszkodzenie mózgu w obszarach motorycznych (lub obszarach związanych z obszarami motorycznymi) lub obszarach percepcyjnych może powodować problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową.

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: