Czym jest koordynacja wzrokowo-ruchowa?
Koordynacja wzrokowo-ruchowa może być zdefiniowana, jako zdolność, która pozwala nam na wykonanie czynności, które wymagają od nas jednoczesnego użycia oczu i rąk. Wykorzystujemy oczy, aby skierować naszą uwagę i ręce, aby przeprowadzić zdecydowane działanie.
- Wykorzystujemy nasze oczy, aby skierować uwagę na bodziec i pomóc mózgowi zrozumieć, gdzie ciało znajduje się w przestrzeni (samoocena).
- Używamy rąk do równoczesnego przeprowadzenia zdecydowanego zadania w oparciu o wizualne informacje, jakie otrzymują nasze oczy.
Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest złożoną umiejętnością poznawczą, ponieważ wymaga od nas poprowadzenia naszych rąk zgodnie z bodźcami, jakie otrzymują nasze oczy. Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i uczenia się w klasie.
Prawie wszystkie nasze codzienne czynności wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej dlatego tak ważna jest jej stymulacja i poprawa. Koordynacja wzrokowo-ruchowa rozwija się głównie w okresie niemowlęcym, jednocześnie rozwija poważne i precyzyjne zdolności motorycznych, ważne jest, żeby również dorośli pracowali nad ich wyostrzeniem i poprawą.
Zaburzenia i problemy związane z deficytem koordynacji wzrokowo-ruchowej
Pamiętaj, że koordynacja wzrokowo-ruchowa może działać źle, nawet jeśli oczy i wizja osoby nie są dotknięte i jeśli ich umiejętności motoryczne działają prawidłowo. Możliwe jest, że ktoś o doskonałym wzroku ma problemy koordynacyjne, które będą widoczne tylko, gdy osoba będzie musiała skorzystać z obu systemów wizualnego i motorycznego razem.
Wszelkie zmiany w zakresie systemów wizualnych i motorycznych mogą znacząco wpływać na koordynację oko-ręka, np. wizualne lub problemy z mięśniami, takie jak zez, niedowidzenie, hipotonia mięśni, zaburzenia równowagi czy inne. Uszkodzenie mózgu w obszarach motorycznych (lub obszarach związanych z obszarami motorycznymi) lub obszarach percepcyjnych może powodować problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową.

- Kolorowanki spostrzeganie koloru, kształtu i tła
- Dopasuj, połącz w pary. Percepcja wzrokowa: stałość spostrzegania
- Ćwiczenia rozwijające zmysł wzroku – spektrum autyzmu
- Kształty i kolory – zabawy terapeutyczne z wykorzystaniem figur geometrycznych, ASD
- Spostrzegawczość – percepcja wzrokowa – zajęcia rewalidacyjne plus ćwiczenia dla uczniów z ASD
- Kolorowanki z numerami – spostrzeganie figury i tła
- Percepcja wzrokowo – ruchowa – spektrum autyzmu, rewalidacja
- Rytmy, sekwencje, łańcuchy – zajęcia rozwijające dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Koordynacja wzrokowo-ruchowa zajęcia rewalidacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Propozycje ćwiczeń percepcyjno motorycznych dla uczniów ze spektrum autyzmu
- Koordynacja wzrokowo – ruchowa – scenariusz zajęć, ASD
- Kwadrat – położenie przedmiotów w przestrzeni – lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową
- Przetwarzanie informacji wzrokowo – przestrzennych w spektrum autyzmu

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm