Reklamy

Zbiórka według kolorów

Miejsce:

 • Dowolne.

Materiały:

 • Szarfy w czterech kolorach;
 • Cztery chorągiewki w tych samych kolorach.

Opis zabawy:

Dzieci ustawiają się w rzędzie (gęsiego) i w czasie marszu odbierają od prowadzącego kolorowe szarfy, które zakładają przez ramię, a potem biegają w luźnej grupie. Na sygnał dobiegają do prowadzącego który prosi, żeby ustawiły się w czterech rogach sali, przy chorągiewkach w tym samym kolorze co ich szarfy. Przy tym dobiera on różne sygnały (gwizdek, klaśnięcie), aby robiły to szybko albo wolno. Dzieci ustawiają się tam prosto i równo. Na ponowne klaśnięcie lub gwizdek rozbiegają się w luźnej grupie po sali.

Wariant I:

Prowadzący prosi dzieci o ustawienie się w taki sposób, aby otoczyły chorągiewkę kołem. Może też polecić, aby równocześnie w swych grupkach wykonały różne czynności, np. odśpiewały piosenkę itp.

Wariant II:

Dzieci siadają w rzędach przy swoich chorągiewkach umieszczonych w rogach sali. (siad może być płaski, turecki czy inny, ale zawsze prosty i równy).

Uwaga:

Grupy mogą być różne. Im bardziej są one urozmaicone, z tym większym zainteresowaniem przyjmują je dzieci. Jeżeli celem prowadzącego jest zdyscyplinowanie zespołu, czy też nauczenie dzieci konkretnych zbiórek, to i tak zbiórki te mogą zamienić się w pełną radości zabawę. W razie braku chorągiewek lub szarf, co się zdarza prowadząc lekcję na łące czy w lesie, można zamiast nich zaopatrzyć dzieci w różnego rodzaju liście (brzozy, dębu, klonu, buka, czy też kwiatki margerytki, stokrotki itp.), które ułatwią rozpoznanie dzieci w zespole. Zamiast chorągiewek można wykorzystać drzewa, krzewy, pagórki, dołki itp. Tego rodzaju rozwiązania niewątpliwie przyczynią się do wzmożenia zainteresowania zabawą.

Reagowanie na ruchy rąk

Miejsce:

 • Dowolne.

Materiały:

 • Gwizdek.

Opis zabawy:

Dzieci biegają w luźnej grupie naśladując samochody lub konie. Na sygnał (krótki gwizdek) wszystkie dzieci zatrzymują się w miejscu. Tak samo robią przy klaśnięciu lub podniesieniu ręki do góry. Używając gestów można wydawać polecenia oznaczające ważne ustawienie zespołu:

 • Podniesiony do góry palec wskazujący – ustawienie w rzędzie, gęsiego;
 • Podniesione dwa palce do góry – ustawienie się w parach;
 • Zatoczenie koła rękami – ustawienie się w kole;
 • Ruch ręką z dołu do góry – wspięcie na palcach;
 • Ruch ręką z góry do dołu – Przysiad.

Uwaga:

Przed rozpoczęciem zabawy dzieci powinny znać sposób wykonania poleceń, a więc powinny umieć stawać w rzędzie, w kole itp. Jeżeli to potrafią, to wraz z poleceniem ustnym wykonujemy gest, a potem bez polecenia ustnego wykonujemy gest, który powinien być już zrozumiany.

Posługiwanie się gestami jest dla dzieci bardzo interesujące i dlatego właśnie tak chętnie wykonują z nimi wszystkie polecenia. Ułatwiają one również opanowanie grupy i oszczędzają nauczycielowi gardło.

Pająk i muchy

Miejsce:

 • Dowolne.

Materiały:

 • Brak.

Opis zabawy:

Dzieci biegają w luźnej grupie naśladując bzykanie i brzęczenie latających much. Na sygnał – Pająk! – zastygają w bezruchu, jedno z nich lub prowadzący wychodzi na łowy i mijając martwe muchy śledzi czy któraś z nich przypadkiem się nie porusza. Jeżeli muchy poruszają się, pająk zabiera je do swojej sieci (róg sali). Po złapaniu muchy i zabraniu jej do sieci, pająk zatrzymuje się tam na chwilę, a w tym czasie muchy znowu swobodnie fruwają.

Uwaga:

Nie należy przedłużać czasu bezruchu, tylko zwracać uwagę, aby dzieci w tym momencie zachowały pełny spokój, ciszę i skupienie.

Dzieci do domu – dzieci na spacer

Miejsce:

 • Dowolne.

Materiały:

 • Brak.

Opis zabawy:

Na sygnał: Dzieci na spacer, wszystkie rozbiegają się po sali. Podczas, gdy swobodnie biegają, prowadzący woła: Dzieci do domu. Na to polecenie dzieci zajmują ja najszybciej i jak najciszej swoje domki (stają przy kamieniu, krzaku itp.), przy czym przybierają w nich pozycję określoną przez prowadzącego, np. siadają po turecku. Po pewnej chwili prowadzący ponownie woła: Dzieci na spacer. Wbiegają one wtedy na salę i zależnie od tego jakie polecenie wyda prowadzący, spacerują parami, trójkami itp.

Uwaga:

Zarówno w domkach, jak też na sali dzieci powinny zachowywać się spokojnie i cicho. Nie należy zbytnio przetrzymywać ich na spacerze, ani też w domkach. Zabawę powinno się prowadzić raz w ciągu lekcji i tylko wtedy, gdy prowadzący chce w jak najszybszym czasie uspokoić dzieci.

Zagubiony kotek

Miejsce:

 • Niewielkie.

Materiały:

 • Brak.

Opis zabawy:

Dzieci siedzą w kole, opuszczają główki i jedno z nich miauczy cichutko podczas gdy drugie wsłuchując się w głos zagubionego kotka stara się je znaleźć. Pozostałe dzieci zachowują się bardzo cicho. Odnaleziony kotek idzie na miejsce szukającego, ten zaś siada wśród innych w kole. Jeśli kotek nie zostanie znaleziony, można wyznaczyć innego. Szukający za każdym razem wychodzi poza obręb siedzących, aby mogli wybrać zagubionego kotka.

Wariant I:

Wyznacza się kilka zagubionych kotków z których ostatnio odnaleziony idzie na miejsce poszukującego.

Wariant II:

Zagubione kotki chowają się za drzewami, krzakami, a wszystkie dzieci starają się wskazać kierunek głosów wydawanych przez schowane kotki lub biegną w kierunku dochodzących głosów.

Powódź

Miejsce:

 • Równe, dowolnej wielkości.

Materiały:

 • Brak.

Opis zabawy:

Na sygnał – Powódź! – dzieci starają się zająć jakieś miejsce będące nad ziemią, np. płoty, niewysokie drzewa, a nawet kamienie. Na sali gimnastycznej można wykorzystać różne przyrządy. Na hasło powódź minęła dzieci zeskakują i biegają swobodnie po boisku.

Uwaga:

Zabawę tę należy stosować wtedy, gdy dzieci są rozbiegane, a prowadzący chciałby je uspokoić lub skierować ich uwagę w pewnym kierunku.

autor: Roman Trześniowski

źródło: Gry i zabawy ruchowe … Sport i Turystyka, Warszawa 1989

Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł

Pakiet przeznaczony jest dla uczniów z zaburzeniami percepcji wzrokowej ze spektrum autyzmu i zaburzeń pokrewnych; zaburzeń uwagi; dysleksji i podobnych trudności w nauce. Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł, zawiera propozycje ćwiczeń przeznaczonych do wykorzystania w Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET) i zajęciach rewalidacyjnych, zabawach terapeutycznych, terapiach zajęciowych itp. Pakiet zawiera mini – wykład oraz:

Ćwiczenia percepcji wzrokowej + materiały:

 1. Stałość spostrzegania: połącz w pary obiekty i grupy/wzory obiektów
 2. Kierunki
 3. Spostrzeganie figury i tła
 4. Spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni
 5. Dostrzeganie różnic / znajdź różnice
 6. Koordynacja wzrokowo – ruchowa: labirynty i inne
 7. Kodowanie
 8. Kodowanie – przykładowy scenariusz zajęć

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony autyzmwszkole.com oraz publikowanych treści.

Opłata jednorazowa niezależna od subskrypcji.

Reklamy

Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu zawiera:

 1. Ogólnie o emocjach… Podstawowe emocje
 2. Radość – arkusz pracy + miniwykład
 3. Nieśmiałość – arkusz pracy + miniwykład
 4. Strach – arkusz pracy + miniwykład
 5. Dodatki pdf

Opłata jednorazowa, niezależna od subskrypcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s