Często widzę, jak śni na jawie podczas lekcji. Myślę, że nie zdaje sobie sprawy z tego, że to robi – po prostu odpływa ~ Claire Bullock

Uczniowie z autyzmem mogą mieć trudności z zachowaniem koncentracji podczas lekcji. Trzeba dopilnować, by skupiali na was swoją uwagę, ale musicie również rozumieć, że czasami stan odpływania może być korzystny.

Niektórzy uczniowie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu potrafią przenosić swoją uwagę z jednego bodźca na drugi, skupiając się na przykład na szumie komputera, a następnie na gałęziach drzew poruszających się za oknem. W ten sposób popadają w głębokie zamyślenie, niemal medytację, przy czym bywa, że jednocześnie nadal są w stanie słuchać tego, co dzieje się na lekcji. Jeden z moich uczniów często patrzy przeszklonym oczami, jakby mnie nie widział, kiedy jednak zadaję mu pytanie, okazuje się, że wszystko do niego dotarło. Być może ten pozorny brak uwagi wynika z faktu, że uczeń próbuje przetworzyć to, co zostało powiedziane. To „odpływanie” sprawia, że jest w stanie odfiltrować zakłócenia, myśleć i skupić się na tym, co dzieje się w klasie.

Niektórzy uczniowie mogą mieć trudności z uchwyceniem celu lekcji lub umiejscowieniem go w szerszym kontekście, na przykład dlatego, że temat nie jest dla nich interesujący albo trudno im go zrozumieć. Nie koncentrują się więc na zadaniu. Zanim zaczniecie mówić, przedstawcie w skrócie plan przebiegu lekcji i upewnijcie się, że uwaga uczniów jest skupiona na was. Jeśli dany podopieczny z autyzmem ma jakieś szczególne zainteresowania, wykorzystajcie je, by zaangażować go podczas zajęć. W ten sposób z pewnością uzyskacie większą wydajność i jakość jego pracy. W celu podtrzymania uwagi oraz wspomagania przetwarzania informacji warto użyć pomocy wizualnych.

Wskazówka dla nauczyciela

Przedstawcie na tablicy schemat lekcji, na którym zaznaczycie kluczowe punkty i zadania oraz kolejność ich omawiania lub wykonywania. Co jakiś czas zwracajcie uwagę uczniów na ten plan, aby pokazać, w którym momencie lekcji się znajdujecie (bullock, 2018).

źródło: C. Bullock: 100 pomysłów dla nauczycieli szkół…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s