Kiedy dziecko mówi, że nie radzi sobie ze stresem i silnymi uczuciami, przypomina mi się co powiedział Krzyś swojemu przyjacielowi Kubusiowi Puchatkowi: „jesteś odważniejszy niż przypuszczasz, silniejszy, niż ci się wydaje i mądrzejszy, niż myślisz” ~Susan Kaiser Greenlad, Dziecko wolne od stresu
Jednak przeżywanie przytłaczających emocji jest czymś powszechnym zarówno na poduszce do medytacji, jak i poza nią. Dzieci i nastolatki mogą powstrzymać napływ tych uczuć, przestając myśleć o zmartwieniach i przenosząc uwagę na przeżywanie doznań w chwili obecnej. Wówczas układ nerwowy zostaje odciążony, a umysł się otwiera, dzięki czemu można określić i zrozumieć najważniejsze przyczyny odczuwanego dyskomfortu.
Naukowcy zaczynają rozumieć, w jaki sposób mózg pomaga dzieciom i młodzieży w regulowaniu emocji. Niektóre jego obszary odpowiadają za doznawanie strachu, lęku i innych trudnych emocji, podczas gdy inne obszary pozwalają dziecku zaobserwować automatyczną reakcję na te uczucia, a w pewnych przypadkach umożliwiają zmianę przebiegu emocjonalnych reakcji.

Niekiedy automatyczne reakcje są naturalne i w pełni adekwatne. Na przykład gdy dziecko wchodzi na jezdnię i w ostatniej chwili zauważa nadjeżdżający autobus, wówczas pośpiesznie ucieka, ponieważ strach nasila reakcję na stres. Czasami jednak dziecięce reakcje stresowe nie są właściwe ani pomocne. Kiedy dziecko ma zaległości w nauce, narastający niepokój i strach może zmotywować je do lepszej pracy. Ale jeśli będzie wciąż myśleć o tym, co się stanie, jeśli nie wykona swoich obowiązków na czas, to strach i niepokój może zrodzić kolejne myśli, które wywołają jeszcze większe emocje i tak bez końca. Wtedy władze przejmują myśli i uczucia…
Porwanie emocjonalne

- Poczucie krzywdy, smutek – nieprzyjazny przyjaciel. Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Praktyka uważności we wzmacnianiu mądrości
- Uwaga – zabawy rozwijające percepcję słuchową w ASD
- Dlaczego dzielenie zainteresowań i uwagi jest takie ważne w spektrum autyzmu
- Pamięć fotograficzna – zabawa – ćwiczymy uwagę, ASD
- Jak praktyka uważności (mindfulness) wspiera mądrość?
- Świadomość czynników rozpraszających uwagę – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Uwaga, uważność – Mindfullnes, scenariusze, ASD
- Uwaga ucznia – wzmocnienia ASD
- Lekcje ciszy – inspiracje, scenariusze zajęć dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Usprawnianie procesów uwagi i koncentracji oraz percepcji słuchowej. Zajęcia rewalidacyjne, ASD
- Zabawy i ćwiczenia relaksacyjne
- Wskazywanie – współdzielenie uwagi
- Zacznij od imion/uczeń z ASD
- Przykuj uwagę włączając szczególne zainteresowania…
- Rozpoznawanie twarzy – zabawa integracyjna/emocje
- Małe dzieci z ASD – nauka naśladownictwa
- Problemy z uwagą na lekcji
- Nauka koncentracji w autyzmie

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm
