Reklamy
Reklamy
Reklamy

Ta niezwykle żywa zabawa zachęca dzieci do odnalezienia w naturze obiektów „sfotografowanych” wzrokiem. Pobudza je do działania jednocześnie koncentrując ich myśli, uwagę i zainteresowanie na otaczającym je świecie przyrody. Daje także okazję do sprawdzenia i poprawienia pamięci.

Każdy uczestnik przyjmuje na siebie rolę aparatu fotograficznego zapamiętując w myślach obraz jakiegoś naturalnego obiektu, który mu został pokazany. Dzieci uważnie oglądają przedmiot, rozpoznają co to jest, a potem szukają takiego samego w najbliższym terenie. W ten sposób bezpośrednio poznają i doświadczają tych obiektów, odczuwają z nimi prawdziwą łączność, a to z kolei prowadzi do prawdziwego zrozumienia wartości przyrody i troszczenia się o nią. Umiejętność zauważani podobieństw i różnic oraz kojarzenia jednej rzeczy z drugą może okazać się pomocna również w innych dziedzinach, na przykład w nauce alfabetu we wczesnych latach życia, a później pisania i matematyki.

Podobnie jak inne trudne zadania, i to także wyrabia w dzieciach samodzielność i wiarę w siebie. Zauważyliśmy, że ta zabawa bardzo pogłębia zażyłość między dziećmi. Śmieją się w głos i nawołują się nawzajem gdy tylko znajdą to, czego szukały.

Przygotowania

W najbliższym otoczeniu zbierz pięć do dziesięciu obiektów przyrody, tak żeby dzieci tego nie widziały. Mogą to być: kamyk, szyszka, patyk, orzech, źdźbło trawy i tym podobne (byle nie było pod ochroną ani trujące). Dla młodszych dzieci wybierz 5 sztuk, żeby były w stanie je zapamiętać bez niepotrzebnego stresu.

Ułóż przedmioty na jednym kawałku materiału i przykryj drugim. Poproś dzieci, by wyobraziły sobie, że są aparatem fotograficznym. Odsłoń eksponaty i niech je fotografują oczami przez 30 sekund, a potem zamkną oczy (tak jakby zamykał się obiektyw) i zachowały w pamięci obraz każdego oglądanego przedmiotu.

Miejsce

Każda naturalna przestrzeń zawierająca różnorodność roślin, drzew, ptaków i zwierząt.

Cel

Nauka zapamiętywania, kojarzenia i klasyfikowania, koncentracja uwagi, skupienia na szczegółach, aktywności, łączności ze światem przyrody i pracy w zespole.

Materiały:

  • 2 kawałki materiału dostatecznej wielkości, by pomieścić i przykryć 10 przedmiotów;
  • 1 mała torebka dla każdego uczestnika/zespołu (znalezione przedmioty można nieść w ręku)

Do startu! Gotowi?

Po odsłonięciu materiału pozwól dzieciom przyjrzeć się uważnie zebranym przedmiotom. Po 30 sekundach zakryj je ponownie, a dzieci niech zamkną oczy robiąc w myślach „zdjęcie”. Poproś, by je zachowały w pamięci.

Start!

Z mentalnym obrazem w pamięci dzieci ruszają na poszukiwanie eksponatów takich samych jak „sfotografowane”. Jeśli mają torebkę, wkładają je do niej. Po 10-20 minutach poszukiwań zawołaj dzieci z powrotem. Mogą teraz położyć znalezione przedmioty obok ich pierwowzorów. Wyjmuj je po jednym spod przykrycia i trzymając w górze pytaj, kto znalazł coś podobnego.

Na koniec

Omówcie każdy przedmiot – co to jest i skąd pochodzi. Dlaczego jest wyjątkowy, jakie może mieć zastosowania, jakie korzyści przynosi ludziom i innym istotom, a jeśli jest to możliwe, jak nim mądrze gospodarować. Na przykład, gdy jest wśród nich trawa, można pomówić o środowisku łąkowym – jak je pielęgnować, by chronić zamieszkujące je gatunki, czy o konieczności regularnego koszenia, aby nie zarosło chaszczami.

Jeśli któreś dziecko nie znalazło wszystkiego, pozwól mu poszukać jeszcze raz. Powtórzenie zabawy jeszcze bardziej ćwiczy pamięć i zdolność koncentracji.

autor: Peter Houghton i Jane Worroll

źródło: Leśna szkoła dla każdego … MUZA, Warszawa 2017

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: