Reklamy
Reklamy
Reklamy

Neurotypowe dzieci w naturalny sposób bawią się same lub z rówieśnikami, rodzeństwem lub rodzicami, wybierając odpowiednie do ich wieku rozwojowego zabawki, gry, zabawy. Natomiast dzieci z ASD, ze względu na trudności z przetwarzaniem informacji, mogą mieć problemy z nawiązywaniem interakcji z innymi ludźmi lub użyciem zabawek, w sposób który wspierałby ich rozwój. Zajęcia wybierane przez te dzieci mogą nie być odpowiednie do ich poziomu rozwoju i niekoniecznie muszą się przyczyniać do rozwoju. Tego typu zajęcia to oglądanie godzinami telewizji, zachowania perseweracyjne, ciągle te same gry komputerowe itp.

Kreowanie zdrowych praktyk dla dziecka z ASD polega na kierowaniu się jego indywidualnym profilem w celu stworzenia interakcji, które są dla niego przyjemne i znaczące z rozwojowego punktu widzenia. Na przykład jeśli dziecko dopiero uczy się otwierać i zamykać cykle komunikacyjne oraz ma niewielkie umiejętności językowe, połowę czasu można wykorzystać na zajęcia strukturalne i semistrukturalne, a połowę na zajęcia spontaniczne, jeśli natomiast dziecko posługuje się już znaczną liczbą słów i angażuje się w interakcje, może być zdolne do rozwoju nowych umiejętności językowych i społecznych niemal wyłącznie w wyniku terapii typu Floortime.

Poniżej przedstawiamy dziedziny, które powinny być rozwijane w ramach zajęć strukturalnych:

Reklamy
Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: