Reklamy

Neurotypowe dzieci w naturalny sposób bawią się same lub z rówieśnikami, rodzeństwem lub rodzicami, wybierając odpowiednie do ich wieku rozwojowego zabawki, gry, zabawy. Natomiast dzieci z ASD, ze względu na trudności z przetwarzaniem informacji, mogą mieć problemy z nawiązywaniem interakcji z innymi ludźmi lub użyciem zabawek, w sposób który wspierałby ich rozwój. Zajęcia wybierane przez te dzieci mogą nie być odpowiednie do ich poziomu rozwoju i niekoniecznie muszą się przyczyniać do rozwoju. Tego typu zajęcia to oglądanie godzinami telewizji, zachowania perseweracyjne, ciągle te same gry komputerowe itp.

Kreowanie zdrowych praktyk dla dziecka z ASD polega na kierowaniu się jego indywidualnym profilem w celu stworzenia interakcji, które są dla niego przyjemne i znaczące z rozwojowego punktu widzenia. Na przykład jeśli dziecko dopiero uczy się otwierać i zamykać cykle komunikacyjne oraz ma niewielkie umiejętności językowe, połowę czasu można wykorzystać na zajęcia strukturalne i semistrukturalne, a połowę na zajęcia spontaniczne, jeśli natomiast dziecko posługuje się już znaczną liczbą słów i angażuje się w interakcje, może być zdolne do rozwoju nowych umiejętności językowych i społecznych niemal wyłącznie w wyniku terapii typu Floortime.

Poniżej przedstawiamy dziedziny, które powinny być rozwijane w ramach zajęć strukturalnych:

Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł

Pakiet przeznaczony jest dla uczniów z zaburzeniami percepcji wzrokowej ze spektrum autyzmu i zaburzeń pokrewnych; zaburzeń uwagi; dysleksji i podobnych trudności w nauce. Pakiet „Percepcja wzrokowa”. Zajęcia rewalidacyjne – 6 zł, zawiera propozycje ćwiczeń przeznaczonych do wykorzystania w Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET) i zajęciach rewalidacyjnych, zabawach terapeutycznych, terapiach zajęciowych itp. Pakiet zawiera mini – wykład oraz:

Ćwiczenia percepcji wzrokowej + materiały:

  1. Stałość spostrzegania: połącz w pary obiekty i grupy/wzory obiektów
  2. Kierunki
  3. Spostrzeganie figury i tła
  4. Spostrzeganie położenia przedmiotów w przestrzeni
  5. Dostrzeganie różnic / znajdź różnice
  6. Koordynacja wzrokowo – ruchowa: labirynty i inne
  7. Kodowanie
  8. Kodowanie – przykładowy scenariusz zajęć

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony autyzmwszkole.com oraz publikowanych treści.

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s