Unikaj stosowania nadmiernej liczby bodźców w celu przyciągnięcia uwagi ucznia

Polecenia takie jak „spójrz na mnie”, „opuść ręce”, „siedź spokojnie”, lub powtarzanie imienia ucznia, mogą łatwo wejść w nawyk, którego później trudno się pozbyć. Należy polegać głównie na silnym, zróżnicowanym wzmacnianiu prawidłowych reakcji i umiejętności skupienia uwagi. Zmniejszy to zależność od wskazówek pochodzących z zewnątrz i pomoże rozwijać wewnętrzną kontrolę

Jeśli przykładowo uczeń spontanicznie spojrzy na nauczyciela, powiedz Świetnie spojrzałeś!!!

  1. „Ważne jest, aby stosować wzmocnienia natychmiast po uzyskaniu uwagi ucznia. Zwróć uwagę na to, aby twoje pochwały ściśle określały, co dokładnie chwalisz (np. „Świetnie Patrzyłeś”. „Bardzo lubię, jak jesteś taki uważny”, itd.
  2. Dla wielu uczniów najlepszym sposobem nauczenia ich uważania jest rozpoczęcie próby bez zwracania uwagi na to, czy uczeń jest skoncentrowany czy nie. Pozwól swojemu uczniowi doświadczyć naturalnych konsekwencji nieuważania. Ta metoda wymaga zastosowania silnie motywujących bodźców.
  3. Uczeń szybciej nauczy się zwracać uwagę na naturalnie pojawiające się sygnały, jeśli przedstawiane zadanie będzie wymagało od niego większego skupienia uwagi na bodźcach wzrokowych (np. bardziej finezyjnej niewerbalnej imitacji, bardziej precyzyjnym dopasowaniu, łączeniu w ciągi, itd.).
  4. Innym sposobem uczenia się umiejętności koncentracji uwagi jest skorelowanie rozpoczęcia wydawania polecenia ze spontanicznym kontaktem wzrokowym i/lub przerwami w zachowaniu niezwiązanym z zadaniem. Jako podpowiedź, możesz przed przystąpieniem do próby odczekać około 5 sekund, aby sprawdzić, czy uczeń spontanicznie skieruje na Ciebie swoją uwagę. Ponieważ polecenie stanowi możliwość otrzymania nagrody, to prezentacja polecenia jest sama w sobie wzmocnieniem wtórnym. Metoda ta będzie skuteczna tylko wtedy, gdy zadanie będzie motywujące. W innym razie uczeń chętnie będzie odwlekać rozpoczęcie próby. Poza tym, czekanie dłużej niż 5 sekund daje uczniowi dodatkową możliwość angażowania się w niepożądane zachowania.
  5. Jeśli brak koncentracji ucznia jest na tyle duży, że przeszkadza w nauce, a powyższe metody nie dają wyników, niezbędny może być dodatkowy sygnał (np. „Spójrz na mnie”). Jeśli nie rozumie mowy możesz pokazać gestami: „Spójrz na mnie”. Pamiętaj, że jest to podpowiedź, którą trzeba możliwie najszybciej wycofać” (Leaf, McEachim, 2017).

 

źródło: Ron Leaf & John McEachin A WORK IN PROGRES, LTW, Warszawa 2017 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s