Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jednym z najważniejszych warunków koniecznych do pojawienia się zaangażowania jest rozumienie tekstu. Upewnij się, czy dany tekst jest naprawdę interesujący dla ucznia bez względu na długość

#dysleksja#autyzmipokrewne#rewalidacja#IPET

„Zanim uczeń zacznie czytać, zapytaj go, jak rozumie tytuł i jak może odnieść go do tekstu, z którym za chwilę się zapozna. Odpowiedź potraktuj jako wstępny wskaźnik rozumienia nowego materiału. W początkowej fazie czytania możesz zadać następujące pytania: czy podoba ci się historia? dlaczego ci się podoba? kim są główne postaci i skąd wiesz, że to właśnie one są najważniejsze? Następnie poproś ucznia, aby spróbował przewidzieć kolejne zdarzenia oraz zakończenie.

Niezależnie od rodzaju tekstu – czy jest to opowiadanie, powieść czy opis faktów – jego rozumienie odbywa się także na kilku różnych poziomach.

Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę. Należy podkreślić, że ważne jest nie tylko podstawowe rozumienie tekstu, ale również głębsza refleksja nad nim, gdyż zwiększa ona zaangażowanie czytającego.

  • Rozumienie dosłowne – obejmuje fakty dotyczące postaci, sposobów w jaki coś zostało wykonane, lub powodów, dla których się wydarzyło.
  • Interpretacja – to wyciąganie wniosków oraz tak zwane czytanie między wierszami. Obejmuje pytania typu: jak myślisz, co się za chwile wydarzy? jak uważasz, dlaczego on to powiedział?
  • Twórcze podejście do tekstu – to zdolność do refleksji oraz pomysłowego potraktowania treści. Rozwijają je takie zadania jak na przykład wymyślenie alternatywnego zakończenia historii.
  • Krytyka – dotyczy refleksji nad tekstem. Ułatwiają ją następujące pytania: czy podobała ci się ta książka? dlaczego tak? dlaczego nie? czy jej treść była zagmatwana? czy łatwo było śledzić główny wątek? dlaczego tak? dlaczego nie?

Przedstawione poziomy rozumienia treści, a zwłaszcza ten dotyczący krytyki, odnoszą się również do tekstów opartych na faktach. Zachęcaj uczniów z dysleksją/ASD do uruchomienia myślenia krytycznego podczas lektury – nauczy ich to, że w czytaniu oprócz dokładności ważne jest też rozumienie” (Reid, Green, 2015).

źródło: G. Reid, S.Green: 100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: