Percepcja wzrokowa i koordynacja wzrokowo ruchowa, scenariusz

Ćwiczenia percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych

Temat lekcji: Ćwiczenia percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej.

Cele ogólne:
• doskonalenie percepcji wzrokowej
• rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
• ćwiczenie precyzji ruchów rąk
• ćwiczenie spostrzegawczości

Formy organizacji pracy uczniów:
• indywidualna

Środki dydaktyczne:
• sznurek
• koraliki
• karty pracy
• płaskie figury geometryczne
• plansza
• historyjka obrazkowa

Przebieg lekcji

Część przygotowawcza (wstępna)
• Powitanie – rozmowa o nastroju ucznia. Uczeń określa swoje samopoczucie. Wytworzenie miłej atmosfery, rozładowanie napięcia emocjonalnego. Uczeń nazywa emocje, które towarzyszyły mu w dzisiejszym dniu.

Część zasadnicza (właściwa)
• Wykonanie ćwiczeń percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej lubianych przez ucznia: np. nawlekanie korali, wiązanie i rozwiązywanie supełków, dopasowywanie obrazków do przedmiotów i odwrotnie.
• „Odszukaj symbol”- zadaniem ucznia jest dorysowanie punktów tak, aby powstały pary identycznych elementów.
• Porządkowanie figur geometrycznych według:
a. koloru: wyszukiwanie wszystkich figur czerwonych, niebieskich i żółtych.
b. kształtów: kół, trójkątów, prostokątów i kwadratów.
c. nakładanie i dopasowywanie z jej odpowiednikiem na planszy.
d. układanie z figur geometrycznych domku, kota, murku, rybki.
• Historyjka obrazkowa- układanie obrazków zgodnie z kolejnością wydarzeń. Redagowanie i zapisanie w liniaturze prostych zdań do historyjki obrazkowej. Nadawanie tytułu historyjce obrazkowej.
• „Sokole oko”- zadaniem ucznia jest przyjrzeć się zapisom w ramkach i odnaleźć wskazane znaki.
a. zakreśl wszystkie liczby z cyfra „3”.
b. znajdź słowo „znak” i zakreśl je. Słowo to pojawiło się 1 raz.
c. Znajdź i zakreśl każdy ciąg znaków „kmng” (pojawiło się 3 razy).
d. Znajdź i zamaluj na kolorowo każdą literę „n”.

Część końcowa
• Relaksacja. Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, a uczeń siedząc swobodnie na krześle prawidłowo oddycha odliczając w myślach do 50.
• Zakończenie zajęć, podsumowanie poprzez ocenę stopnia trudności oraz określenie nastroju po zajęciach.

Ocena stopnia trudności – zakoloruj ilość gwiazdek – im więcej tym trudniejszy poziom

Oceń nastrój po zajęciach – pokoloruj odpowiednią buźkę.

źródło: edux.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: