Reklamy
Reklamy

Pojęcie tzw. mgły mózgowej (ang. „brain fog”, „mental fog”) coraz częściej pojawia się w kontekście koronawirusa. Należy mieć jednak świadomość, że funkcjonuje ono już od dawna, ponieważ pojawia się jako jeden z objawów w różnego rodzaju chorobach o podłożu neurologicznym. Nie jest jednak terminem medycznym. Co oznacza zatem tzw. mgła mózgowa?

Objawy mgły mózgowej

Tzw. mgła mózgowa jest terminem potocznym, który używany jest dla określenia specyficznego stanu pacjenta. Nie jest to także jednostka chorobowa uznawana w medycynie, jednak funkcjonuje jako określenie pewnych specyficznych objawów towarzyszących różnym schorzeniom, m.in. nerwicy, boreliozie czy celiakii (jako neurologiczny objaw nietolerancji glutenu).

Objawy tzw. mgły mózgowej obejmują dolegliwości neurologiczne, takie jak oszołomienie, problemy z koncentracją, trudności ze skupieniem uwagi czy też zamglenie świadomości. Pacjenci zgłaszają także problemy z pamięcią czy komplikacje w sferze komunikacji.

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS), który jest zgłaszany jako powikłanie po infekcji COVID-19, definiuje się jako trwające dłużej niż 6 miesięcy trwałe zmęczenie, fizyczne i mentalne (poznawcze). Ogólnie uważa się, że objawy poznawcze to łagodne upośledzenie funkcji poznawczych, ale osoby
z CFS subiektywnie opisują je jako „mgłę mózgową”.

Upośledzenie nie jest w pełni zrozumiałe i często jest opisywane jako powolne myślenie, trudności z koncentracją, dezorientacja, brak koncentracji, zapominanie lub zamglenie procesów myślowych (medicover.pl)

Reklamy

Zakażona koronawirusem Marilyn Walters walczyła o życie, leżąc pod respiratorem na OIOM-ie. Kobieta pokonała COVID-19, ale choroba wywołała u niej niepokojący stan nazywany „mgłą mózgową”. Zmagają się z nim tysiące osób dochodzących do siebie po infekcji SARS-CoV-2. Czym jest „mgła mózgowa” i jak się objawia? – podaje Onet.pl/medonet.pl

[…]

U pani Walters pojawiły się nagłe trudności w układaniu myśli, problemy z koncentracją, kobieta nie mogła przypomnieć sobie, co wydarzyło się przed chwilą. – Emocjonalnie było to trudne, ponieważ zawsze sobie radziłam. Byłam bardzo zdenerwowana i roztrzęsiona – opisuje CNN.

„Mgłą mózgową” zagrożone są osoby, u których przebieg COVID-19 był ciężki. I dotyczy to nie tylko sposób starszych, ale też młodych dorosłych (choć objawy obserwowane u seniorów są poważniejsze). Czym dokładnie jest ten stan?

Mgła mózgowa – jakie są objawy?

Dla wielu osób zakażenie COVID-19 jest albo bezobjawowe, albo łagodne (określenie to może obejmować gorączkę, suchy kaszel, duszność – wszystko, co dzieje się z organizmem do momentu hospitalizacji). Osoby „lekko” przechodzące infekcję koronawirusem, odczuwają poprawę zwykle po dwóch tygodniach. W przypadku cięższych przypadków może to zająć ok. sześć tygodni.

Mniejszy (ale rosnący) odsetek pacjentów doświadcza tak zwanego „długiego COVID-19”, u niektórych objawy utrzymują się przez wiele miesięcy. Jednym z bardziej niepokojących jest właśnie „mgła mózgowa” – niemedyczny termin używany do opisywania takich objawów, jak dezorientacja, zapominanie, niezdolność do skupienia się i problemy z komunikacją (źródło: medonet.pl).

Prof. Dominika Dudek: COVID-19 wpływa również na zdrowie psychiczne

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/prof-dominika-dudek-covid-19-wplywa-rowniez-na-zdrowie-psychiczne-1111699

Prof. Dominika Dudek w kwestii wpływu pandemii na zdrowie psychiczne zwraca uwagę na dwa aspekty. Pierwszy z nich to przedłużająca się sytuacja pandemii i lęki związane z tą niepewną i nową sytuacją. Drugi – to bezpośredni wpływ infekcji na stan psychiczny.
Objawy neurologiczne i psychosomatyczne

„W Wielkiej Brytanii były na ten temat badania, które objęły ok. 150 osób. Okazało się, że u ponad 30 proc. pacjentów chorujących na COVID-19 i po COVID-19 można zaobserwować bardzo różne zaburzenia psychiczne. To choćby tzw. mgła mózgowa, objawy psychotyczne, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zmiany zachowania, PTSD czy coś, co określa się jako zespół przewlekłego zmęczenia” – wymienia ekspertka.

Dodaje, że problemy te mogą się utrzymywać jakiś czas po ustąpieniu infekcji. Wśród osób, które mają do czynienia z tymi zmianami, jest nadreprezentacja osób młodych w stosunku do osób starszych.

Prezes PTP tłumaczy, że tzw. mgła covidowa to zaburzenia funkcji poznawczych, pamięci, koncentracji, płynności w posługiwaniu się językiem, spowolnienie fundacji psychicznych.

„Bardzo dużo ludzi – nawet młodych – mówi, że przez dłuższy czas po przejściu COVID-19 mają takie problemy. Deklarują oni, że są mniej sprawni poznawczo niż normalnie” – komentuje.

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/prof-dominika-dudek-covid-19-wplywa-rowniez-na-zdrowie-psychiczne-1111699

I dodaje, że u wielu osób starszych w związku z chorobą pojawiają się objawy przypominające objawy otępienne. „U większości osób z czasem to ustępuje” – mówi (więcej: źródło).

fot. Kunj Parekh

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: