Reklamy
Reklamy

Wirusy (virus ‚trucizna, jad’) – skomplikowane cząsteczki organiczne, niemające struktury komórkowej zbudowane z białek i kwasów nukleinowych…

Wirusy to białka obojętne, które organizm produkuje w celu zaatakowania i rozbicia szkodliwych substancji. W przeciwieństwie do bakterii, wirusy nie są organizmami żywymi. Tak naprawdę to mikroskopijne paski materiału genetycznego – DNA lub RNA – przechowywane w kapsułce. Co więcej, nie mogą tak jak bakterie rozmnażać się, nie posiadają bowiem ani układu pokarmowego, ani układu rozrodczego […] Infekcja służy jedynie destrukcji szkodliwych substancji, jak: metale, leki chemikalia, pestycydy, dodatki żywieniowe, kwasy transtłuszczowe lub gotowa żywność, sztuczne substancje słodzące, itp. […] Chociaż medycyna konwencjonalna przekonuje nas, że wirusy zabijają ludzi, nie jest to prawda. Jeżeli ktoś jest chory, a w jego organizmie znajduje się wirus, nie jest on chory z powodu obecności tego wirusa. Choroba musi zaistnieć, zanim pojawia się wirus. Wirusy są tak „zaprojektowane”, aby wywołać leczenie, nie chorobę. Symptomy takie jak te, które są efektem podejmowanego przez nasz organizm wysiłku wyleczenia (podwyższona temperatura ciała, ból głowy, zawroty głowy, zmęczenie,itp.), nie stanowią choroby. Podwyższona temperatura ciała (gorączka) jest dla przykładu najlepszym sposobem organizmu na zwiększenie produkcji komórek odpornościowych, które mają stawić czoła toksynom, a potem pozbyć się bakterii, grzybów i wirusów, kiedy nie są już one nam dłużej potrzebne, […] Grypa jest, dla przykładu ostatnim stadium zdrowienia- taką definicję podaje kontrowersyjny ekspert z dziedziny medycyny naturalnej – Andreas Moritz

Choć powyższa definicja brzmi dość przyjaźnie należy pamiętać, że gorączka przekraczająca 39-40 stopni jest dla organizmu niebezpieczna i w przypadku dzieci, osób starszych – należy natychmiast reagować.

Koronawirusy (Coronavirinae)

Koronawirusy – gatunki wirusów, należących do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae  w rzędzie Nidovirales. Wyodrębnia się ich cztery rodzaje: alfa-, beta-, delta- oraz gamma-koronawirusy (łac. Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Deltacoronavirus i Gammacoronavirus). Nosicielami poszczególnych gatunków mogą być ssaki lub ptaki.

Koronawirusy posiadają osłonkę oraz pojedynczą nić RNA o symetrii helikalnej i dodatniej polarności. Rozmiar genomu znanych koronawirusów mieści się w zakresie od 26,4 do 31,7 knt, co jest wartością niezwykle dużą jak na wirusy RNA. Nazwa „koronawirus” wywodzi się z łac. corona, oznaczającego koronę lub wieniec, ponieważ osłonki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się „ukoronowane” pierścieniem małych, przypominających żarówki struktur. (Na zdjęciu).

Koronawirusy są trudne w hodowli in vitro – niektóre szczepy rosną tylko na hodowlach ludzkich komórek tchawicy.

Historia koronawirusa

Pierwsze szczepy ludzkiego koronawirusa zidentyfikowano w latach 60. XX wieku. W 1962 roku wyizolowano szczep B814 pochodzący od dziecka z objawami przeziębienia, stosując hodowlę narządową pochodzącą z tchawicy. Z powodu zaginięcia próbki przed opracowaniem metod pozwalających na identyfikację gatunku dokładne dane o B814 nie są znane, jednakże w kolejnych latach uzyskano następne izolaty kliniczne. Dwa z nich, 229E i OC43, zidentyfikowano jako osobne gatunki.

Kolejny gatunek ludzkiego koronawirusa, znacznie groźniejszy, zidentyfikowano w 2002 roku w chińskiej prowincji Kwantung (Guangdong). WIrus SARS-CoV, nazywany od wywoływanego przez niego zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej ( ang. Severe Acute Respiratory Syndrome), spowodował falę zachorowań i 775 potwierdzonych zgonów.

W następnych latach XXI wieku zidentyfikowano dwie kolejne stosunkowo rozpowszechnione grupy, NL63 i HKU1, które razem z 229E i OC43 są jedną z dość rozpowszechnionych przyczyn przeziębień. Dwie ostatnie grupy odpowiedzialne są za cykliczne (co 2–4 lata) epidemiezakażeń dróg oddechowych, najczęściej w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny, kiedy zmniejsza się liczba zakażeń rynowirusowych. Uważa się, że koronawirusy są odpowiedzialne za 10–20% wszystkich przeziębień (wikipeda.pl)

Wirus z Chin

To nowy typ koronawirusa. Przechodzi z człowieka na człowieka i wywołuje zapalenie płuc. Odkryto go w połowie grudnia 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach u ludzi związanych z rynkiem ryb i owoców morza. Koronawirus-2019-nCoV jest podobny pod względem sekwencji genetycznej do wirusa SARS wywołującego ciężki ostry zespół oddechowy (SARS pojawił się w 2002 w Chinach południowych) (GK24.pl)

Coraz więcej wskazuje na to, że wirus, którym do niedawna ludzie zarażali się się wyłącznie od zwierząt, zmutował i jest w stanie przenosić się między ludźmi.

Nowy Koronawirus z Chin

Wiemy już, że koronawirusy to duża grupa wirusów, których nosicielami są ptaki i ssaki. U ludzi wywołują infekcje układu oddechowego, na ogół niegroźne. Ale nie zawsze. W 2002 roku jeden z koronawirusów wywołał epidemię SARS, zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej. Na nietypowe zapalenie płuc zachorowało wówczas kilka tysięcy osób, a ponad 800 zmarło.

Nowy koronawirus z Chin wywołuje podobne objawy jak SARS, a jego zahamowanie jest o tyle trudne, że wciąż nie jest znane źródło, z którego wirus się szerzy. A 2019-nCoV rozprzestrzenia się szybko. Pojedyncze przypadki zarejestrowano poza Chinami i USA także na Tajwanie, Japonii, Tajlandii oraz na Filipinach. Rozprzestrzenianiu się mikroba sprzyja wzmożone przemieszczanie się ludzi między krajami w ramach obchodów chińskiego Nowego Roku.

Czy wirus może stanowić zagrożenie dla dla reszty świata? Eksperci tego nie wykluczają. Eksplozja zachorowań jest niezwykle niepokojąca a nie mamy sprawdzonych metod leczenia ani szczepionek – mówi Jeremy Farrar, szef organizacji Wellcome Trust. Chorzy leczeni są objawowo, a Chińczycy gorączkowo poszukują źródła, z którego wydobywa się śmiercionośny wirus. Polskie MSZ zaleca śledzenie informacji na temat choroby wszystkim podróżnym wybierającym się do Azji – podaje dzisiejszy Newsweek (Newsweek 27.01.20, art.”Wirus z Chin”KB).

…Kolejne ogniska nowego wirusa wykryto w Pekinie, Szanghaju i regionie administracyjnym Makau oraz w Tajlandii, Korei Południowej, Japonii i Tajwanie. Pierwsze zakażenie odnotowano poza Azją – w Stanach Zjednoczonych, u 30-letniego Amerykanina, który 15 stycznia przyleciał do Seattle z Chin. Natomiast w tajlandzkim szpitalu leży w stanie ciężkim brytyjski turysta, który był w Wuhanie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wysłała do wszystkich krajów świata, w tym do Polski, wytyczne dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń. USA, Tajlandia, Japonia, Singapur i ostatnio Wielka Brytania wprowadziły na międzynarodowych lotniskach środki zaradcze – pasażerowie przybywający z Wuhanu są badani. Korea Północna w ogóle uniemożliwiła wjazd do niej zagranicznych turystów (GK24.pl)

źródło:

  • wikipedia.pl
  • Newsweek 5/2020 27.01.20
  • GK24.pl
  • A. Moriitz,Vaccine-nation: Poisonig the Population, One Shot at Time Copyright, 2011 by Andreas Moritz

j


Reklamy
kingfisher.page

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: