Przykładowa ocena efektywności udzielanej pomocy pedagogicznej po roku pracy z dzieckiem

Opis przypadku – praca na poziomie poznawczym z elementami poziomu zmysłowego

1 września 2018 r. chłopiec w wieku trzech lat został przyjęty do przedszkola z grupami integracyjnymi na podstawie orzeczenia kwalifikacyjnego do kształcenia specjalnego.

Dane o dziecku wynikające z orzeczenia (diagnoza psychologiczno – pedagogiczna):

  • dobre rozumienie prostych poleceń i sytuacji z życia codziennego,
  • słaba koncentracja na zadaniach umysłowych,
  • rysunek w fazie bazgroty,
  • bardzo słaba sprawność manualna,
  • dziecięce porażenie mózgowe (prawostronne).

Wskazania i zalecenia wynikające z orzeczenia:

  • terapia psychopedagogiczna ukierunkowana na rozwijanie procesów poznawczych, sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • stymulacja rozwoju emocjonalno-społecznego.

Sytuacja rodzinna dziecka

Chłopiec jest drugim dzieckiem w rodzinie, jest otoczony troskliwą opieką rodzicielską. Regularnie poddawany jest rehabilitacji ruchowej, dzięki czemu jest u niego widoczny stopniowy postęp w zakresie sprawności ruchowej.

Etapy rozwoju dziecka po przyjęciu do przedszkola integracyjnego – wstępne obserwacje pedagogiczne (diagnoza) w okresie wrzesień-październik 2018 r

Dziecko dobrze się zaaklimatyzowało w grupie przedszkolnej; chętnie bierze udział w zabawach organizowanych dla grupy i podczas zabaw z powodzeniem naśladuje inne dzieci.

W trakcie zajęć indywidualnych prowadzonych przez terapeutę bierze udział w prostych zabawach i ćwiczeniach, dobrze rozumie proste polecenia i bardzo dobrze wykonuje zadania na zasadzie naśladownictwa.

Nie rozróżnia i nie nazywa kolorów. Nie dostrzega zmian w prostych obrazach. Słabo rozróżnia typowe proste dźwięki dochodzące z otoczenia. Chętnie tworzy budowle z klocków, układa wieże, domy, pociągi.

Nie przelicza. Jego sprawność manualna jest bardzo słaba, chwyt narzędzia wymaga korekty. Samodzielny rysunek dziecka jest na etapie bazgroty.

Sygnalizuje potrzeby fizjologiczne, lecz ze względu na stan zdrowia wymaga pomocy podczas korzystania z toalety.

Na podstawie diagnozy oraz zebranych informacji o dziecku ustalono, że program terapeutyczny będzie prowadzony na poziomie poznawczym w wybranymi elementami z poziomu zmysłowego…

Osiągnięcia dziecka po roku pracy terapeutycznej/Ocena efektywności terapii pedagogicznej

Chłopiec rzadko uczestniczy w zajęciach terapeutycznych z powodu wysokiej absencji (częste choroby dziecka). Jednak w wyniku prowadzonej wspólnie z rodzicami pracy terapeutycznej dziecko poczyniło znaczne postępy w rozwoju psychoruchowym.

Potrafi się przedstawić i mówi, ile ma lat. Pokazuje na palcach.

Potrafi przez dłuższą chwilę skupić uwagę na interesującym go przedmiocie, zabawie.

Podczas zajęć indywidualnych prowadzonych przez terapeutę uczestniczy w prostych zabawach i ćwiczeniach. Dobrze rozumie proste polecenia, bardzo dobrze wykonuje proponowane mu zabawy i ćwiczenia dobrane do jego poziomu rozwoju.

Rozróżnia i nazywa kolory podstawowe (żółty, czerwony, z pomocą podaje nazwę koloru niebieskiego), wyodrębnia również przedmioty w kolorze zielonym, jak trawa – czasem jeszcze zapomina nazwę koloru. Dostrzega zmiany w prostych układach przedmiotów, obrazków w zabawach „czego tu brakuje”?” (3 elementy).

Określa, co widzi na obrazku, nazywa czynności z obrazka i wykonane przez drugą osobę – wypowiedzi są najczęściej jedno-, -dwu, trzy-wyrazowe np. „Chłopiec buduje. On robi dom”.

Potrafi przeliczać na konkretach – do trzech przedmiotów, liczy tylko z pomocą liczebników porządkowych – pierwszy, drugi, trzeci.

Podejmuje próby rozróżniania typowych dźwięków dochodzących z otoczenia, bardzo dobrze rozpoznaje i naśladuje dźwięki celowo odtwarzane takie jak: odgłosy zwierząt domowych (kot, pies, krowa, owca), pojazdów (samochód, pociąg).

W dalszym ciągu jego sprawność manualna jest bardzo słaba, chwyt narzędzi wymaga korekty. Rysunek samodzielny dziecka na etapie bazgroty chaotycznej. Dziecko chętnie się bawi, malując całą dłonią farbami, kreśli dowolne wzory palcami, wykorzystując przygotowane masy klejowe i z kisielu, bawi się masami papierowymi, glinkami – uklepuje je, gniecie, podejmuje próby toczenia.

Wykonuje proste czynności samoobsługowe – samodzielnie zjada posiłek, z pomocą korzysta z łazienki podczas mycia rąk i zębów. W dalszym ciągu wymaga pomocy w korzystaniu z toalety. Zachęcany, podejmuje próby zdejmowania i wkładania spodni.

źródło: A. Franczyk, K. Krajewska, Skarbiec nauczyciela-terapeuty…, Impuls, Kraków 2015

fot. unsplash.com

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s