Reklamy
Reklamy
Reklamy

Funkcjonowanie emocjonalno – społeczne dziecka z Zespołem Aspergera (ZA) w młodszym wieku szkolnym w zespole klasowym – Studium przypadku

Funkcjonowanie
emocjonalno – społeczne
dziecka
z Zespołem Aspergera (ZA)
w młodszym wieku szkolnym
w zespole klasowym – Studium przypadku

Karolina Sobota

Spis treści

Wstęp
1. Identyfikacja problemu
2. Geneza i dynamika zjawiska
3. Znaczenie problemu
4. Prognoza
5. Propozycje rozwiązań – oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych
6. Wdrażanie oddziaływań

Podsumowanie
Bibliografia

Wstęp

Praca nauczyciela jest nie lada wyzwaniem. Patrząc z perspektywy ponad 10 lat pracy zawodowej, narzekamy na wiele rzeczy: brak czasu, „papierologię” i niskie wynagrodzenia – co jest oczywiste – jedyne na co nie możemy pokręcić nosem to „brak nudy” w codziennej pracy z dziećmi jak i rodzicami.
Każdy dzień jest wyzwaniem i każda jednostka w postaci ucznia trzyma nas w ciągłym skupieniu i pracujących na 200 %.
Z każdym rokiem zmienia się grupa dzieci tak jak zmienia się szybko otaczająca rzeczywistość.
Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, ma swoja własną osobowość, odmienne uzdolnienia i możliwości funkcjonowania. Również osoby z dysfunkcjami posiadają różnorodne cechy osobowościowe, mocne i słabe strony, mniejsze lub większe możliwości do pełnego rozwoju, poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie, osiągania sukcesów lub porażek.
W swojej codziennej pracy coraz częściej spotykam się z wieloma różnorodnymi zaburzeniami funkcjonowania i zachowania wśród uczniów.

Reklamy


Z perspektywy lat mogę stwierdzić, że liczba dzieci przejawiających trudności w nauce wynikające z przyczyn tkwiących środowisku rodzinnym utrzymuje się na stałym poziomie, jednak diametralnie wzrasta liczba dzieci przejawiających zaburzenia z różnych sferach swojego funkcjonowania i niezależnie od przyczyn takiej sytuacji, to nauczyciele muszą radzić sobie w swojej pracy z takimi dysfunkcjami występującymi wśród uczniów.
Chciałabym napisać o jednym z takich zaburzeń, których geneza nie została jeszcze do końca poznana, a występowanie takiego zaburzenia stale wzrasta – mianowicie o Zespole Aspergera.

Słuszne jest stwierdzenie autorki poradnika dla nauczycieli dotyczące faktu, iż trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko ze zdiagnozowanym ZA jest inne. Nie ma takich samych dzieci i z takim samym natężeniem objawów. Niektóre symptomy mogą występować falami, to znaczy w momencie większego stresu, zmęczenia i napięcia, żeby po pewnym czasie wyciszyć się lub w ogóle minąć. Występują regresy i progresy w rozwoju .
Każde dziecko z tym syndromem zachowuje się inaczej – w zależności od dnia, pory roku, humoru, zainteresowań lub podejścia do niego.
Posiadanie dziecka z Zespołem Aspergera w swojej klasie może okazać się największą okazją w karierze, by zmienić życie jakiegoś ucznia na lepsze.

W niniejszej pracy imię chłopca, którego przypadek prezentuję – zostało zmienione, zgodnie z ustawą dotyczącą ochrony danych osobowych.

1. Identyfikacja problemu

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: