Reklamy

Czasami choć postępy nie są oczywiste, uczniowie rozwijają się w innych obszarach ~ Claire Bullock

Monitorowanie postępów uczniów ze spektrum autyzmu jest zwykle prowadzone bardzo dokładnie w szkołach. Bywa tak, że podopieczny nie osiąga założonych celów dydaktycznych, a zarazem znacząco rozwija swoje umiejętności społeczne i komunikacyjne, co jednak może pozostać niezauważone.

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą sprawiać wrażenie, jakby pod względem swoich postępów w nauce stali w miejscu, a nawet się cofali. Konieczność radzenia sobie z problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania oraz z trudnościami wynikającymi z autyzmu czasami sprawia, że nauka spada na ostatnie miejsce listy zainteresowań. Brak sukcesów w tej sferze jest niepokojący dla uczniów, rodziców i nauczycieli, toteż osiągnięcia w innych dziedzinach mogą być pocieszające. Kształcenie się w zakresie umiejętności społecznych, życiowych i komunikacyjnych jest tak samo ważne, a może nawet ważniejsze dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, jak dobre wyniki w nauce – doskonaląc je, osoby te zwiększają swoje szanse na poradzenie sobie w przyszłości z nauką na poziomie akademickim.

Istnieją różne sposoby przedstawienia osiągnięć związanych z nauką. Można monitorować przykłady zachowań, podobnie jak przynależność do grupy i zaangażowanie w jej działania oraz uczestnictwo w lekcjach.

Opracujcie skalę ocen dla komunikacji społecznej lub róbcie adnotacje na ten temat w ocenach semestralnych, aby obserwować postępy. Warto posłużyć się np. skalą od 1 do 5, dzięki czemu będziecie mieli ogląd rozwoju kompetencji ucznia w określonym czasie. Aby skoncentrować się na konkretnej umiejętności lub umiejętnościach określonego typu, stwórzcie arkusz monitorowania, np. zawierający 20 pytań, które pozwolą ująć dane umiejętności w szerszej perspektywie.

Wskazówka dla nauczyciela

Możecie wykorzystać metodę świateł ulicznych, żeby sprawdzić, jak uczeń radzi sobie z rozmową i innymi aspektami komunikowania się czy interakcji społecznych. Monitorujcie jego kontakty z rówieśnikami podczas przerw i pracy w grupach.

Rozszerzenie

Na podstawie swoich wniosków wskażcie obszary problemowe. Wyznaczą je oceny umiejętności ucznia na poziomie 1 lub 2 (w skali od 1 do 5) bądź też określone przez czerwone światła (Bullok, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli szkół…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s