Zabawy w kukułkę, kolanko, fasolki rozwijają motorykę małą i dużą, stymulują dotyk, słuch i ćwiczą uważność. Rozluźniają i rozśmieszają małych i dużych uczestników. Zabawy znalazłam na pożółkłych stronach książek w pobliskim antykwariacie…
Kukułka
Cele
- uważność/skupienie/dźwięki
- naśladownictwo/kukanie
- współpraca w grupie
- stosowanie się do zasad
Liczba uczestników
- dowolna
Miejsce
- sala, pokój/wewnątrz
Przebieg gry
Dzieci siedzą tworząc duży prostokąt. jedno z nich opuszcza salę lub oddala się w zaciszne miejsce. W czasie jego nieobecności, dzieci naradzają się, które z nich będą kukały. Kukających będzie kilkoro w różnych miejscach tak, jakby kukułka przefruwała z jednego miejsca na drugie. Nieobecny wraca do sali i staje w prostokącie. Wówczas dzieci zaczynają kukać. Jeśli dziecko odgadnie, kto kukał, zmieniają się role;to dziecko kukało, wychodzi za drzwi,a to, które odgadło, siada na jego miejsce.
Kolanko
Cel
- motoryka duża
- uwaga
- współpraca w grupie
Liczba uczestników
- dowolna
Potrzebne przedmioty
- piłka
Miejsce
- sala
- na boisku…
Przebieg gry
Uczestnicy gry stają w dużym kole w odległości 0,5-1 kroku. Prowadzący grę staje z piłką w środku koła i rzuca ją niespodziewanie komuś ze stojących w kole. Jeśli dziecko, któremu rzucono piłkę, nie złapało jej, musi kęknąć na jedno kolano. Jeśli nie złapało powtórnie rzuconej piłki, klęka na drugie kolano, jeśli natomiast kolejny raz złapie piłkę, może wstać.
Aby urozmaicić grę można zaproponować uczestnikom śpiewanie piosenki. W czasie śpiewu prowadzący niespodziewanie rzuca komuś piłkę. Najlepszym uczestnikiem okaże się ten, kto podczas całej gry nie będzie musiała ani razu klękać, czyli ten, kto najwięcej razy złapał piłkę.
Prowadzący grę obserwuje stojących i śpiewających w kole, rzucając piłkę temu, kto zagapił się i nie uważa.
Fasolki
Cel
- motoryka mała
- ćwiczenie chwytu szczypcowego
- uwaga
Liczba uczestników
- dowolna
Potrzebne przedmioty
- 3-5 butelk po Frugo lub plastikowe butelki ze słoikowym/szerszym otworem, butelki z większymi otworami, jak stare butelki po mleku czy śmietanie, dla bardziej wyćwiczonych zawodników można wprowadzić butelki plastikowe po wodzie – jednak trzeba liczyć się z trudnościami z wyciąganiem fasolek,
- 1 kg fasolek kolorowych lub typu Jaś, można zastąpić je grochem, ciecierzycą, kolorowymi kamyczkami czy kulkami.
Przebieg gry
3 – 5 butelek ustawiamy w jednej linii, w odległości 1 m jedna od drugiej. Zapraszamy dzieci o podobnym wzroście, by stanęły wyprostowane nad butelkami. Każdy z uczestników konkursu otrzymuje jednakową ilość fasolek, na przykład 20 lub 30 sztuk, następnie bierze po jednej fasolce w dominującą rękę i wrzuca je na podany sygnał do butelki, utrzymując stale wyprostowaną pozycję. Po wrzuceniu przez dzieci wszystkich fasolek opiekun/wychowawca wysypuje fasolki z butelek i przelicza, który z uczestników najwięcej fasolek wrzucił do butelki.
Z kolei do konkursu staje nowy komplet zawodników…
źródło: A. Felistak, Gry i Zabawy na placówkach wychowania pozaszkolnego, PZWS, Warszawa 1969
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Zapomniane zabawy na każdą okazję – ćwiczymy pamięć
- Bieg za dzwonkiem – zapomniane zabawy – uwaga
- Latawce – zabawy sensoryczne
- Pod czyją ręką jest guzik – zabawa sensoryczna
- Konkurs na najlepszy rysunek z zawiązanymi oczami
- Kukułka, kolanko, fasolki – zapomniane zabawy
- Głuchy telefon
- Podawanie piłki
- Walka kogutów
- Gra w kapsle – rewalidacja (SI)
- Rytmiczny spacer – motoryka
- Przez słomkę – logopedyczne

