Kamienna Twarz

Kamienna Twarz to gra pozwalająca dzieciom ćwiczyć umiejętność rozpoznawania i wyrażania emocji przez uczenie tej umiejętności innych.

Cele

 • Pierwszoplanowe: Wyrażanie emocji, rozpoznawanie emocji.
 • Drugoplanowe: Komunikowanie się, współpraca, stosowanie się do poleceń.

Materiały

 • Koc, prześcieradło lub szal pozwalający na przykrycie głowy i ciała prowadzącego, który odgrywa Kamienną Twarz oraz krzesła lub wolna przestrzeń na podłodze do siedzenia dla Kamiennej Twarzy i dzieci.
 • Fiszki lub kartki A4, pocięte na 4 części. Na każdej fiszce lub kartce papieru napisania jest nazwa jakiejś emocji.

Aranżacja miejsca

 • Dzieci siedzą w półkolu na podłodze lub na krzesłach w kierunku frontu sali, gdzie umieszczone jest krzesło lub pozostawione miejsce na podłodze dla Kamiennej Twarzy.

Opis zabawy

Kamienna Twarz to gra, w której dzieci mają okazję uczenia pozbawionego emocji potwora, jak wyrażać uczucia. Dzieci używają pomocy werbalnych i wizualnych oraz korektywnej informacji zwrotnej, aby skłonić potwora do wyrażania emocji wypisanych na kartkach.

Realizacja zabawy krok po kroku

 1. Przedstaw grę Kamienna Twarz dzieciom w pozytywny i zabawny sposób. Powiedz dzieciom, że zagrają w specjalną grę, w której wyraża się i rozpoznaje uczucia, komunikuje się, współpracuje i stosuje do poleceń prowadzącego.
 2. Jeden z prowadzących grupę wychodzi z pokoju i staje w miejscu, w którym nie widzą go dzieci, gdzie przykrywa swoją głowę kocem, prześcieradłem lub szalem. Prowadzący powinien poczekać na zewnątrz na sygnał zapraszający go do wejścia.
 3. Drugi prowadzący pozostaje w sali i rozpoczyna czytanie dzieciom historii o Kamiennej Twarzy.
 4. Kamienna Twarz to potwór, który mieszkał przez całe życie w najgłębszej, najciemniejszej jaskini gdzieś w głębokiej dziczy Alaski. Ten potwór nie jest bardzo zły, ale nie jest też specjalnie dobry. Problem z Kamienną Twarzą polega na tym, że on nie jest jakimś konkretnym rodzajem potwora. On po prostu jest. Po prostu mieszka w jaskini, jada surowe ryby, które łowi w podziemnym strumieniu, odkrytym kiedy był jeszcze małym potworkiem. Mieszkając sam przez całe życie i nie mając żadnych przyjaciół, z którymi mógłby się bawić, Kamienna Twarz nigdy się nie nauczył, jak robić miny, nie nauczył się nawet, co to znaczy mieć jakiś wyraz twarzy. Kamienna Twarz otrzymał swoje imię właśnie z tego powodu, że jego twarz nigdy nie wyraziła niczego. Z pewnością potwór ten ma jakieś uczucia, ale przez to, że przez tyle lat mieszkał sam, nigdy nie nauczył się wyrażania swoich uczuć wobec innych. Dziś miał możliwość opuszczenia swojej jaskini i odwiedzi zaraz naszą grupę. Chcę, żebyśmy go nauczyli, jak się wyraża uczucia. Każdy z was będzie miał okazję nauczyć Kamienną Twarz czegoś na temat różnych wyrazów twarzy i języka ciała.
 5. Kiedy prowadzący skończy czytać tę historię, daje sygnał Kamiennej Twarzy, żeby wszedł do sali, a następnie przedstawia go. Kamienna Twarz powinien przejść się po sali pomrukując, jednak nie pokazując żadnych min, a następnie powinien usiąść na krześle lub na podłodze przed dziećmi.
 6. Wybierzcie jedno dziecko i podaj mu kartkę z uczuciem wyciągniętą ze sterty kartek.
 7. Dziecko powinno następnie dać Kamiennej Twarzy lekcję, jak przyjmować różne wyrazy twarzy i jak powinien wyglądać towarzyszący im język ciała wyrażający emocje. Kamienna Twarz musi powtórzyć lekcję, zanim skończy się czas przeznaczony dla danego dziecka. Zachęć aktora grającego Kamienną Twarz, żeby specjalnie zrobił kilka pomyłek zanim powtórzy lekcję prawidłowo, aby dziecko mogło powtórzyć i poćwiczyć swoje miny i język ciała.
 8. Powtarzaj kroki 5 i 6 , żeby wszystkie dzieci miały możliwość nauczyć Kamienną Twarz, jak wyrażać uczucia.
 9. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność wyrażania uczuć, komunikacji, współpracy i stosowania się do poleceń.
 2. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy zobaczyły Kamienną Twarz.
 3. Zapytaj dzieci, jak uczyły Kamienną Twarz wyrażania różnych emocji (podsuń dzieciom konkretne przykłady).
 4. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy uczyły Kamienną Twarz, jak wyrażać uczucia.
 5. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy udało im się skłonić Kamienną Twarz do odpowiedniego wyrażania swoich uczuć (Reddy, 2015).

źródło: L. A. Reddy, Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s