Wyrzuć złość do kosza to gra, w której dzieci uświadamiają sobie czynniki wpływające na ich stany emocjonalne – rzeczy, które najczęściej wywołują u nich złość...

Dzieci muszą stworzyć listę sytuacji, które wywołują u nich złość. Ponieważ pracują w grupie, najlepiej przeprowadzić w tym celu „burzę mózgów”.

Cele:

 • Radzenie sobie ze złością.
 • Samokontrola, stosowanie się do poleceń.
 • Koncentrowanie uwagi.

Potrzebne materiały

 • Kosz (np. mały kosz na śmieci), notatnik lub flipchart.
 • Przybory do pisania, notatnik/zeszyt, papier.

Aranżacja miejsca

Dzieci siedzą w kole na podłodze, kosz jest umieszczony w środku koła. Prowadzący z notatnikiem siada w kole z dziećmi lub też stoi koło tablicy.

Opis zabawy

Prowadzący prosi dzieci, aby przeprowadziły burzę mózgów i stworzyły na jej podstawie listę rzeczy lub sytuacji, które je złoszczą (np. Antek wepchnął się przede mną do kolejki w sklepiku szkolnym” lub „Mama powiedziała, żebym posprzątała swój pokój”). Następnie każde z dzieci jest proszone o opowiedzenie o czymś, co wywołuje u niego złość oraz w jaki sposób można sobie z tym poradzić. Po tym, jak dziecko opisało coś, co je złości oraz jak należy odpowiednio zająć się tym problemem, zachęca się je do „wrzucenia” swoich różnych rodzajów złości przez wrzucenie ich delikatnie do kosza.

Realizacja zabawy krok po kroku

Powiedz dzieciom, żeby usiadły w kole na podłodze. Powiedz im, że zagrają teraz w grę pt. „Wyrzuć złość do kosza, która pozwala zrozumieć, co je złości oraz znaleźć odpowiednie sposoby radzenia sobie z uczuciem złości. Powiedz dzieciom, że będą mogły wyrzucać swoje różne złości do kosza, aby się ich pozbyć, po tym, jak znajda dobry sposób na radzenie sobie ze złością.

 1. Powiedz dzieciom, żeby rozpoczęły burze mózgów i zaproponowały listę rzeczy lub sytuacji, która je złości. Prowadzący powinien zachęcać dzieci do zaproponowania wielu różnych rzeczy, cały czas pokazując im, że mówienie o tym, co naprawdę je złości, jest w porządku. Prowadzący robi notatki w zeszycie lub na tablicy.
 2. Po tym jak grupa stworzyła swoją listę, wybierz dziecko , które opowie grupie o tym, co wywołuje u niego złość i w jaki sposób może sobie z tym poradzić.
 3. Następnie zachęć dziecko do pozbycia się swoich złości przez wrzucenie ich do kosza stojącego na środku koła.
 4. Gra trwa do momentu, w którym każde dziecko opowie o czymś, co je złości i wrzuci swoje złości do kosza.
 5. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego:

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby móc uczestniczyć w grze. Podkreśl wartość umiejętności identyfikacji rzeczy, które wywołują u nas złość i znajdywania skutecznych strategii radzenia sobie ze złością.
 2. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy mówiły grupie, co je złości.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy wrzucały swoje złości do kosza (Reddy, 2015).

źródło: L. A. Reddy: Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka, PWN, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s