Reklamy
Reklamy
Reklamy

Niektóre dzieci i dorośli z zespołem Aspergera wykazują zdolności poznawcze znacznie powyżej średniej (IQ 130 i więcej) i niekiedy są określani jako uzdolnieni lub utalentowani (Lovecky, 2004).

Plusy i minusy

Talent poznawczy oznacza dla dziecka zarówno korzyści, jak i niedogodności. Do korzyści można zaliczyć większą zdolność do intelektualnego analizowania i uczenia się wskazówek oraz reguł społecznych. Dojrzałość intelektualna może być obiektem podziwu nauczyciela, a nagrody w konkursach mogą podnieść status dziecka i szkoły. Sukces edukacyjny wzmacnia poczucie własnej wartości zarówno młodych ludzi, jak i dorosłych; ich naiwność społeczna i ekscentryzm zaczynają być akceptowane,a nawet doceniane jako element wizerunku „roztargnionego profesora”. Talenty poznawcze mogą zapewnić jednostce świetną karierę w dziedzinie technologii albo znakomite osiągnięcia w badaniach naukowych. Mają jednak także wiele negatywnych stron.

Niedojrzałość

Dzieci z zespołem Aspergera są społecznie i emocjonalnie bardziej niedojrzałe niż ich rówieśnicy, co przyczynia się do ich społecznej izolacji, wyśmiewania i dręczenia. Z kolei ich większa dojrzałość intelektualna może dodatkowo spotęgować społeczną izolację i alienację. Dziecko może nie mieć w klasie żadnego kolegi na zbliżonym poziomie rozwoju społecznego czy emocjonalnego. Imponujące słownictwo i wiedza sprawiają, że dorośli oczekują od niego podobnej dojrzałości w myśleniu społecznym, kierowaniu emocjami i zachowaniu, i mogą być nadmiernie krytyczni, gdy nie potrafi ono wyrazić tych umiejętności tak samo dojrzale jak jego rówieśnicy.

Poziom moralny

Dojrzałość intelektualna może się wiązać ze stosunkowo wysokim poziomem rozwoju moralnego i ideałów. Dziecko z zespołem Aspergera zaczyna się więc mocno denerwować w sytuacjach, gdy dzieje się jakaś niesprawiedliwość, na przykład gdy ktoś krzywdzi zwierzęta, albo martwi się o ludzi, których spotkała jakaś katastrofa naturalna. Jego ideały, na przykład przekonania dotyczące uczciwości, mogą wpływać na interakcje i zabawy z rówieśnikami mającymi bardziej elastyczne i egocentryczne poglądy na temat zasad.

Emocje

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: