Ciąża mamy Setha przebiegała prawidłowo, a poród odbył się bez komplikacji. Mama Setha nie miała wątpliwości, że chłopiec dobrze się rozwija do czasu, kiedy skończył 10 miesięcy…

Wtedy zauważyła, że Seth nie gaworzy tak, jak inne dzieci w jego wieku. Jako noworodek i małe dziecko Seth często miał infekcje uszu i chorował na zapalenie oskrzeli. Jego mama zawsze zastanawiała się, czy to ma związek z ASD.

Chad wyglądał na typowe dziecko, aż kilka dni przed drugimi urodzinami przestał mówić słowa, których się nauczył i stracił zainteresowanie innymi ludźmi. Później członkowie jego rodziny zastanawiali się, czy rozwój ASD mógł być wynikiem stresów towarzyszących przeprowadzce, która miała miejsce w tym czasie. Czy te dwa zdarzenie były ze sobą związane?

Ciąża mamy Lauren była zagrożona. Kobieta miała wysokie ciśnienie krwi i leżała w łóżku przez sześć tygodni. Poziom płynu owodniowego był niski, a dziecko rzadko się poruszało. Lekarz obawiał się, że jest chore, dlatego wywołał poród miesiąc przed czasem, podając oksytocynę. Lauren ważyła tylko 2300 g. Po urodzeniu reanimowano ją, a następnie podłączono do respiratora na dwa tygodnie. Czy te komplikacje były przypadkowe, czy związane z zaburzeniami Lauren?

Z przedstawionych powyżej przykładów można wyciągnąć kilka ważnych wniosków. Po pierwsze każde dziecko ma własną historię rozwoju, co utrudnia określenie, które czynniki charakterystyczne dla wczesnego rozwoju danego dziecka mogły się stać przyczyną autyzmu, jeśli w ogóle tak było. Po drugie, to naturalne, że rodzice szukają związków między pewnymi wydarzeniami, takimi jak trudna ciąża lub rodzinna przeprowadzka i zdiagnozowaniem u dziecka ASD. Wiemy jednak, że inne dzieci, które doświadczają podobnych wydarzeń, zwykle nie mają ASD. W wielu przypadkach znalezienie konkretnego czynnika, który wyjaśniłby wystąpienie objawów z ASD, jest trudne, jeżeli nie niemożliwe. Istnieją jednak jasne dowody na to, że ASD ma przyczyny biologiczne, niezwiązane z wychowaniem ani innymi czynnikami psychospołecznymi dotyczącymi relacji rodziców i dzieci. Wiadomo, także, że spektrum autyzmu nie ma jednej przyczyny. Jest to spektrum zaburzeń o różnym nasileniu, które u różnych osób są spowodowane różnymi czynnikami, zarówno genetycznymi, jak i środowiskowymi (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015).

źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland, Wysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu…, WUJ, Kraków, 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s