Powtarzalne czynności to jedno z głównych kryteriów diagnostycznych autyzmu. Nie są one jednak związane wyłącznie z autyzmem. Od dawna uznaje się je za wspólny element różnych zaburzeń umysłowych…
Stereotypie
Chodzenie tam i z powrotem, stukanie, nucenie, huśtanie się, kołysanie, drapanie, obgryzanie paznokci i uporczywe powracanie do dręczących myśli to bezużyteczne zachowania stereotypowe, którym daleko do patologii i które zdarzają się wszystkim ludziom, ale…
„W 1899 roku Emil Kraepelin wymienił stereotypie jako jeden z charakterystycznych objawów dementia praceox, choroby nazywanej później schizofrenią. Stereotypie ruchowe są powszechne u pacjentów z poważnymi zaburzeniami mózgu, zwłaszcza tymi, które obejmują układ łączący płaty czołowe ze strukturami podkorowymi i ze względu na swój wygląd zwany prążkowiem (striatum).
Stereotypie są obecne nie tylko w ruchach, ale także w myśleniu, mogą więc być niewidoczne. Definicja i klasyfikacja zjawisk repetytywnych nadal są niezadowalające, a takich terminów jak, „stereotypie”, „manieryzmy”, „perseweracje”, „obsesje” i „kompulsje” często używa się zamiennie. Niewykluczone, że dobrych podstaw teoretycznych dla takich rozróżnień po prostu brak. To, czy określona czynność repetytywna jest kompulsją i czy dana osoba próbuje się jej oprzeć, wiadomo wyłącznie z introspekcji.
Ruchy oraz myśli o charakterze repetytywnym zdarzają się także wielu zwykłym ludziom. W pewnym badaniu wykazano jednak, że sama obecność innych osób znacząco obniża liczbę powtarzanych ruchów u studentów nerwowo czekających na egzamin (Asendorpf, 1980). U osób funkcjonujących normalnie zachowania stereotypowe są niepożądane w sytuacjach społecznych zapewne dlatego, że sygnalizują znudzenie i brak zaangażowania. U osób z autyzmem obecność innych ludzi raczej nie hamuje stereotypii.
Dlaczego czynności repetytywne w ogóle istnieją?
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Zespół Aspergera u nastolatków
- Drzwi – Aspie Zaklinaczka
- Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Zespół Aspergera – relacje z rówieśnikami. Spektrum przypadku
- Funkcjonowanie psychospołeczne nastolatka z autyzmem
- Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego
- Człowiek, który opisał zespół Aspergera
- Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu
- Dostosowanie się do bycia innym
- Autyzm – zaburzenia przetwarzania sensorycznego na co dzień
- ASD – zaburzenia hormonalne, menstruacja
- Talent poznawczy w zespole Aspergera
- Dziewczęta z ASD w szkole
- Autyzm – wyjaśnienia stereotypowego działania i myślenia
- Wrażliwość wzrokowa w ZA

