Wielu rodziców twierdzi, że początek dojrzewania dziecka z autyzmem wiąże się z pojawieniem (lub nasileniem) zachowań problemowych, w tym agresywnych i autoagresywnych (Edelson, Johanson, 2018).
Takie zmiany przypisuje się zazwyczaj zmianom hormonalnym występującym w okresie nastoletnim. Niemniej jednak nie przeprowadzono żadnych formalnych badań sprawdzających tę hipotezę wśród osób z ASD. Wiadomo, że hormony płciowe przez całe życie są modulatorami plastyczności mózgu i mogą tym samym wpływać zarówno na mózg, jak i na zachowanie. Niektórzy przypuszczają, że zachowanie destrukcyjne w czasie dojrzewania może odzwierciedlać szereg zmian hormonalnych, w tym tych związanych z przedwczesnym dojrzewaniem, przyspieszeniem lub spowolnieniem rozwoju fizycznego, a u dziewcząt – z bólem i dyskomfortem wywołanymi menstruacją.
Związek między cyklem menstruacyjnym a występowaniem u dojrzewających dziewcząt zachowań problemowych, powiązanych, jak się wcześniej uważało, z bólem i dyskomfortem, opisany został przez Carra i jego współpracowników w 2003 roku. Autorzy ci zwrócili uwagę na możliwość, że zmiany w poziomach progesteronu i estrogenu w okresie adolescencji mogą stanowić istotne zmienne. Badania przeprowadzone za pomocą tomografii pozytronowej u naczelnych (poza człowiekiem) sugerują, że zmiany występujące w poziomach hormonów jajnikowych w trakcie cyklu menstruacyjnego wpływają na aktywność obszarów mózgowych biorących udział w przetwarzaniu i regulacji emocji (Rilling i in., 2008). W najnowszym badaniu Arelin wraz z zespołem (2015) wykazała, że cykl menstruacyjny wpływa na wewnętrzne połączenia funkcjonalne, zwłaszcza w regionach mózgu związanych z regulacją pamięci kontekstowej, w hipokampie, jak również oddziałuje na zależne od progesteronu zmiany w korze sensoryczno-motorycznej. Co więcej, udowodniono, że różnice w percepcji bólu modulowane są przez endogenne zmiany hormonalne obejmujące obszary kory sensoryczno-motorycznej (Riley i in., 1999; Veldhuijzen i in., 2013). Dodatkowe badania przeprowadzone u kobiet z poważnymi bólami menstruacyjnymi wykazały u nich zmiany w istocie szarej w regionach powiązanych z modulacją i przesyłaniem bólu oraz generowaniem doświadczenia afektywnego związanym z pierwszorzędową i drugorzędową korą sensoryczno-motoryczną. Są to obszary biorące udział w różnicowaniu sensorycznym i w interocepcji (Tu i in., 2010, 2013).
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Zespół Aspergera u nastolatków
- Drzwi – Aspie Zaklinaczka
- Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Zespół Aspergera – relacje z rówieśnikami. Spektrum przypadku
- Funkcjonowanie psychospołeczne nastolatka z autyzmem
- Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego
- Człowiek, który opisał zespół Aspergera
- Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu
- Dostosowanie się do bycia innym
- Autyzm – zaburzenia przetwarzania sensorycznego na co dzień
- ASD – zaburzenia hormonalne, menstruacja
- Talent poznawczy w zespole Aspergera
- Dziewczęta z ASD w szkole
- Autyzm – wyjaśnienia stereotypowego działania i myślenia
- Wrażliwość wzrokowa w ZA

