Reklamy
Reklamy
Reklamy

Wielu rodziców twierdzi, że początek dojrzewania dziecka z autyzmem wiąże się z pojawieniem (lub nasileniem) zachowań problemowych, w tym agresywnych i autoagresywnych (Edelson, Johanson, 2018).

Takie zmiany przypisuje się zazwyczaj zmianom hormonalnym występującym w okresie nastoletnim. Niemniej jednak nie przeprowadzono żadnych formalnych badań sprawdzających tę hipotezę wśród osób z ASD. Wiadomo, że hormony płciowe przez całe życie są modulatorami plastyczności mózgu i mogą tym samym wpływać zarówno na mózg, jak i na zachowanie. Niektórzy przypuszczają, że zachowanie destrukcyjne w czasie dojrzewania może odzwierciedlać szereg zmian hormonalnych, w tym tych związanych z przedwczesnym dojrzewaniem, przyspieszeniem lub spowolnieniem rozwoju fizycznego, a u dziewcząt – z bólem i dyskomfortem wywołanymi menstruacją.

Związek między cyklem menstruacyjnym a występowaniem u dojrzewających dziewcząt zachowań problemowych, powiązanych, jak się wcześniej uważało, z bólem i dyskomfortem, opisany został przez Carra i jego współpracowników w 2003 roku. Autorzy ci zwrócili uwagę na możliwość, że zmiany w poziomach progesteronu i estrogenu w okresie adolescencji mogą stanowić istotne zmienne. Badania przeprowadzone za pomocą tomografii pozytronowej u naczelnych (poza człowiekiem) sugerują, że zmiany występujące w poziomach hormonów jajnikowych w trakcie cyklu menstruacyjnego wpływają na aktywność obszarów mózgowych biorących udział w przetwarzaniu i regulacji emocji (Rilling i in., 2008). W najnowszym badaniu Arelin wraz z zespołem (2015) wykazała, że cykl menstruacyjny wpływa na wewnętrzne połączenia funkcjonalne, zwłaszcza w regionach mózgu związanych z regulacją pamięci kontekstowej, w hipokampie, jak również oddziałuje na zależne od progesteronu zmiany w korze sensoryczno-motorycznej. Co więcej, udowodniono, że różnice w percepcji bólu modulowane są przez endogenne zmiany hormonalne obejmujące obszary kory sensoryczno-motorycznej (Riley i in., 1999; Veldhuijzen i in., 2013). Dodatkowe badania przeprowadzone u kobiet z poważnymi bólami menstruacyjnymi wykazały u nich zmiany w istocie szarej w regionach powiązanych z modulacją i przesyłaniem bólu oraz generowaniem doświadczenia afektywnego związanym z pierwszorzędową i drugorzędową korą sensoryczno-motoryczną. Są to obszary biorące udział w różnicowaniu sensorycznym i w interocepcji (Tu i in., 2010, 2013).

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: