Jednych z podstawowych celów pracy z autystycznymi nastolatkami oraz osobami dorosłymi z autyzmem i zaburzeniami rozwoju jest poprawienie stopnia i jakości ich relacji z rówieśnikami.
Dzieci, u których zdiagnozowano zespół Aspergera i których umiejętności wysławiania i uczenia się są dostatecznie wysokie, by mogły się one uczyć w normalnych klasach, ale które jednocześnie nie potrafią nawiązać relacji z innymi dziećmi, czują się wyizolowane i wyobcowane. Może to u nich prowadzić do głębokiego smutku i depresji. Mają wystarczająco dużą świadomość, aby pragnąć przyjaźni i bycia częścią grupy, ale mają też głębokie przeświadczenie o braku akceptacji przez innych. Nastolatkowie i dorośli z podobnymi zaburzeniami rozwojowymi mogą się czuć podobnie.
Przypadek Donalda
Na przykład Donald, piętnastoletni chłopak, odbywał terapię u psychiatry z powodu poważnej depresji i zamknięcia się w sobie po śmierci swojego dziadka. Wcześniej inny terapeuta stwierdził u niego zespół Aspergera i leczył go lekami przeciwpsychotycznymi w połączeniu ze stymulantami. Według pierwszego terapeuty Donald z ogromną trudnością nawiązywał kontakty, a wchodząc w interakcje, okazywał bardzo niewiele emocji. Potrafił mówić, czytać i dość dobrze rozumiał przekaz językowy, umiał też odrabiać zadania domowe dzięki lekcjom specjalnym i przy pomocy osobistego asystenta. Mimo, że był nadwrażliwy na dźwięk i dotyk, miał hipotonię (stan zmniejszonego napięcia mięśniowego) oraz problemy z małą i dużą motoryką, jego rodzina nie była w stanie zorganizować dla niego odpowiedniej terapii zajęciowej i fizycznej. Nowy psychiatra Donalda odkrył, że największymi zmartwieniami Donalda była śmierć dziadka i brak przyjaciół. Przez kilka lat przed śmiercią dziadka Donald odbywał z nim codzienne rozmowy telefoniczne, trwające ponad półtorej godziny. Dziadek próbował w ten sposób nadrobić brak kontaktów społecznych w życiu Donalda.
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Zespół Aspergera u nastolatków
- Drzwi – Aspie Zaklinaczka
- Przyczyny zaburzeń ze spektrum autyzmu
- Zespół Aspergera – relacje z rówieśnikami. Spektrum przypadku
- Funkcjonowanie psychospołeczne nastolatka z autyzmem
- Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego
- Człowiek, który opisał zespół Aspergera
- Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu
- Dostosowanie się do bycia innym
- Autyzm – zaburzenia przetwarzania sensorycznego na co dzień
- ASD – zaburzenia hormonalne, menstruacja
- Talent poznawczy w zespole Aspergera
- Dziewczęta z ASD w szkole
- Autyzm – wyjaśnienia stereotypowego działania i myślenia
- Wrażliwość wzrokowa w ZA
- Zespół Aspergera
- Pamięć robocza w zespole Aspergera

