Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jednych z podstawowych celów pracy z autystycznymi nastolatkami oraz osobami dorosłymi z autyzmem i zaburzeniami rozwoju jest poprawienie stopnia i jakości ich relacji z rówieśnikami.

Dzieci, u których zdiagnozowano zespół Aspergera i których umiejętności wysławiania i uczenia się są dostatecznie wysokie, by mogły się one uczyć w normalnych klasach, ale które jednocześnie nie potrafią nawiązać relacji z innymi dziećmi, czują się wyizolowane i wyobcowane. Może to u nich prowadzić do głębokiego smutku i depresji. Mają wystarczająco dużą świadomość, aby pragnąć przyjaźni i bycia częścią grupy, ale mają też głębokie przeświadczenie o braku akceptacji przez innych. Nastolatkowie i dorośli z podobnymi zaburzeniami rozwojowymi mogą się czuć podobnie.

Przypadek Donalda

Na przykład Donald, piętnastoletni chłopak, odbywał terapię u psychiatry z powodu poważnej depresji i zamknięcia się w sobie po śmierci swojego dziadka. Wcześniej inny terapeuta stwierdził u niego zespół Aspergera i leczył go lekami przeciwpsychotycznymi w połączeniu ze stymulantami. Według pierwszego terapeuty Donald z ogromną trudnością nawiązywał kontakty, a wchodząc w interakcje, okazywał bardzo niewiele emocji. Potrafił mówić, czytać i dość dobrze rozumiał przekaz językowy, umiał też odrabiać zadania domowe dzięki lekcjom specjalnym i przy pomocy osobistego asystenta. Mimo, że był nadwrażliwy na dźwięk i dotyk, miał hipotonię (stan zmniejszonego napięcia mięśniowego) oraz problemy z małą i dużą motoryką, jego rodzina nie była w stanie zorganizować dla niego odpowiedniej terapii zajęciowej i fizycznej. Nowy psychiatra Donalda odkrył, że największymi zmartwieniami Donalda była śmierć dziadka i brak przyjaciół. Przez kilka lat przed śmiercią dziadka Donald odbywał z nim codzienne rozmowy telefoniczne, trwające ponad półtorej godziny. Dziadek próbował w ten sposób nadrobić brak kontaktów społecznych w życiu Donalda.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: