Jeśli dziecko autystyczne jest w stanie współpracować na tyle, by wziąć udział w standardowych testach dotyczących integracji sensorycznej, ich wyniki często przypominają wyniki testów przeprowadzonych z udziałem dziecka, u którego stwierdzono dyspraksję.

Dziecko autystyczne może mieć problem z określeniem, w którym miejscu zostało dotknięte lub gdzie znajdują się jego ręce, jeśli ich akurat nie widzi. Planowanie ruchów może mu sprawiać wiele kłopotów, jak wykazano w doświadczeniu, w którym dziecko poproszono o naśladowanie nietypowych póz dorosłego. Chociaż reakcje posturalne dziecka nie są zbyt dobrze rozwinięte, można jednak przyjąć, że są lepsze niż u innych dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Oznacza to, że pień mózgowy dziecka przetwarza bodźce proprioceptywne i przedsionkowe niezbędne do powstania wielu reakcji posturalnych (postawa). Wydaje się również, że drogi nerwowe, którymi informacje docierają do obszarów sensorycznych kory mózgowej, działają prawidłowo. Przyczyna problemu z przetwarzaniem sensorycznym tkwi w tym przypadku gdzie indziej; to inna część mózgu nie działa tak, jak należy.

Ograniczenia w przetwarzaniu sensorycznym u dziecka autystycznego mają trojaką naturę. Po pierwsze, informacje sensoryczne nie są prawidłowo rejestrowanie w mózgu, więc dziecko nie poświęca im należytej uwagi lub przeciwnie, reaguje zbyt gorliwie. Po drugie, zaburzona może być modulacja impulsów nerwowych, zwłaszcza w przypadku przetwarzania bodźców przedsionkowych i dotykowych, co prowadzi do poczucia braku stabilności (niepewności grawitacyjnej) lub obronności dotykowej. Po trzecie część mózgu odpowiada za wolę, zwłaszcza w odniesieniu do nowych lub nietypowych procedur, nie działa prawidłowo, więc dziecko nie przejawia zainteresowania wykonywaniem czynności powszechnie uznawanych za celowe lub konstruktywne (Ayres, 2018).

źródło: A. Jean Ayres, Dziecko dziecko a integracja sensoryczna, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

fot. sylwiaiwan.com

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s