Nie zdawałam sobie sprawy, że ona jest autystyczna – przecież ma przyjaciółki i komunikowanie się nie jest dla niej trudne!

Jeśli uczennica z ASD jest zdolna, pracowita i cicha, niełatwo zauważyć jej problemy. „Ponadto wiele takich dziewcząt dobrze sobie radzi w kontaktach z rówieśnikami, okazują uczucia i wchodzą w interakcje społeczne, sprawiając tym samym wrażenie, że nie zmagają się z trudnościami. Ich rówieśnice akceptują to, że są one trochę nieporadne i inne – mimo to dziewczynki z ASD są w stanie wpasować się w grupę społeczną. Oczywiście nie dzieje się tak w każdym przypadku, jednak powyższa obserwacja wskazuje, dlaczego niektóre dziewczęta z autyzmem zdają się nie wymagać żadnego wspomagania.

Często wszakże tylko pozornie radzą sobie dobrze, w rzeczywistości zaś mają trudności z dotrzymaniem kroku swoim rówieśnikom w szybkim i ciągle zmieniającym się świecie nastolatek. Bywa, że czasopisma, filmy i media społecznościowe nie są dla nich interesujące, podczas gdy dla ich koleżanek stanowią one ważną część życia. Dziewczynki z autyzmem mogą mieć problemy z chodzeniem z koleżankami bądź grupą rówieśniczą w różne miejsca albo nie czuć się gotowe na nowe doświadczenia, takie jak umawianie się na randki, makijaż, picie alkoholu czy nocowanie u znajomych. Nieobce więc może być dla nich poczucie izolacji, dlatego potrzebują wsparcia – również dla własnego bezpieczeństwa, ponieważ są potencjalnie bardziej narażone niż ich rówieśniczki. Obecność wspierającej osoby dorosłej, z którą mogą podzielić się swoimi obawami, jest bardo ważna. Niewykluczone, że konieczne będzie wsparcie ze strony instytucji zewnętrznych, szczególnie jeśli dziewczyna przechodzi depresję lub ma stany lękowe.

Wskazówka dla nauczyciela

Jeśli podejrzewacie, że dziewczynka w waszej klasie może mieć autyzm lub wymaga pomocy instytucji zewnętrznych, dopilnujcie, by powiadomić o tym zespół do spraw specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów w szkole i delikatnie omówić sprawę z rodzicami lub opiekunami uczennicy. Utrzymanie dobrych kontaktów z nimi będzie ważne dla zapewnienia jej odpowiedniego wsparcia w okresie dojrzewania.

Dodatkowy pomysł

W ramach zajęć grupowych z umiejętności społecznych lub wychowania do życia w rodzinie wytłumaczcie dzieciom takie pojęcia jak „publiczny” i „prywatny”, a także zasady zachowania bezpieczeństwa i asertywności. Uświadomicie uczniom, komu muszą ufać. Założenie dziewczęcego klubu społecznego, w którym byłoby omawiane różne pomysły, jeśli jeszcze lepszym rozwiązaniem, wymaga ono jednak obecności pracownika szkoły” (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock: „100 pomysłów dla nauczycieli…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s