Scenariusz zajęć
Temat: Życzliwość
Wiek: edukacja wczesnoszkolna, klasy I – III
Czas trwania: 45 – 60 minut.
Podstawa Programowa:
„Cele kształcenia – wymagania ogólne edukacji wczesnoszkolnej […]
III. W zakresie emocjonalnego obszaru rozwoju uczeń osiąga: […]
2. umiejętność rozpoznawanie, rozumienia i nazywania emocji […]; potrzebę tworzenia relacji;
3. umiejętność przedstawiania swoich emocji i uczuć przy pomocy prostej wypowiedzi ustnej i pisemnej, różnorodnych artystycznych form wyrazu.
IV. W zakresie społecznego obszaru rozwoju […];
2. umiejętność nazywania poznanych wartości, oceny postępowania innych ludzi, odwoływania się w ocenia do przyjętych zasad wartości.
Treści nauczania – wymagania szczegółowe […]
Edukacja społeczna […]
1. Osiągnięcia w zakresie rozumienia środowiska społecznego. Uczeń […]
4) ocenia swoje postępowanie i innych osób odnosząc się do poznanych wartości […]”
Zgodnie z nową podstawą programową z 2017 roku
Cel główny:
- uczniowie wiedzą co oznacza być człowiekiem życzliwym
Cele szczegółowe:
- uczeń zna definicję życzliwości
- uczeń okazuje życzliwość innym członkom grupy
- uczeń rozpoznaje i nazywa emocje i uczucia
- uczeń potrafi przedstawić swoje emocje i uczucia w formie ustnej i pisemnej
- uczeń ocenia postępowanie swoje i innych osób w oparciu o przyjęte normy
- uczeń przestrzega zasad panujących w sali lekcyjnej, zgodnie współpracuje z kolegami i koleżankami
Metody pracy:
- grupowe i indywidualne
Pomoce dydaktyczne:
- sprzęt multimedialny do odtworzenia filmu, duży arkusz papieru (tzw. bristol lub szary papier pakowy), flamastry, samoprzylepne karteczki, szablon gry Piekło – niebo dla każdego ucznia, nożyczki dla każdego ucznia.
Wiedza dla nauczyciela:
Światowy Dzień Życzliwości – 21.11
Na całym świecie, obchodzony jest World Hello Day. W Polsce Dzień Życzliwości uchwalono w 1973 roku rok, kiedy to dwóch braci –wtedy studentów -Brian i Michael McCormack, postanowiło zareagować na wieść o wojnie pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka, przemoc i nienawiść szkodzą, nie budują i nie prowadzą do rozwiązywania problemów. Sieją śmierć i zło, a nienawiść zatacza wtedy coraz większe kręgi. Studenci postanowili propagować życzliwość, aby przekonać rządzących do pokojowych rozmów, wierząc, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez uczciwą, spokojną rozmowę i gest wyciągniętej życzliwie dłoni.
/info z broszury Fundacji Narodowego Dnia Życia o dniu życzliwości/
Życzliwość – cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i gotów jest działać w tym celu, aby działo im się dobrze ; cecha czegoś, co świadczy o czyimś przyjaznym nastawieniu i pragnieniu czyjegoś dobra.
źródło: http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=30212&id_znaczenia=5003564&l=31&ind=0)
Pantomima – Rodzaj ekspresji teatralnej przekazującej treść gestami, mimiką i pozami ciała. Termin pantomima używany jest na określenie 1. pełnospektaklowej formy scenicznej; 2. solowego popisu mima; 3. elementu przedstawienia dramatycznego, baletowego, operowego etc.
źródło: http://encyklopediateatru.pl/hasla/226/pantomima
Przed zajęciami:
- Dzień/kilka godzin przed planowanymi zajęciami poproś uczniów by jak najczęściej mówili spotkanym w szkole lub na ulicy osobom Dzień dobry, życzyli im miłego dnia, zapytali co dobrego u nich słychać oraz by się do nich uśmiechali. Poproś by zanotowali reakcje kolegów, rodziny i przechodniów
- Zajęcia będą odbywały się na dywanie. W trakcie ich trwania będzie odtworzony krótki film„Światowy Dzień Życzliwości”, który powinien być gotowy do ponownego obejrzenia w każdym momencie lekcji.
- Materiał przygotowany na zajęcia może okazać się zbyt obszerny, dlatego znając swoich uczniów możesz rozplanować jego realizację na dwie godziny lekcyjne.
Przebieg zajęć:

- Integracja zespołu klasowego – scenariusz treningu umiejętności społecznych
- Poczucie krzywdy, smutek – nieprzyjazny przyjaciel. Lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Skuteczna komunikacja – scenariusze zajęć
- Rozpoznawanie swoich emocji i potrzeb
- Scenariusz zajęć wspomagających umiejętności społeczno-emocjonalne
- Zabawy świąteczne – percepcja wzrokowa ASD
- Scenariusz zajęć wspierających w dzieciach poczucie własnej wartości
- Rozmowa towarzyska – umiejętności społeczne
- Szacunek do przestrzeni osobistej – scenariusz zajęć społecznych
- Obrazkowy słowniczek zainteresowań – zajęcia grupowe dla uczniów ze spektrum autyzmu.
- Zabawa „Zwyczaje poranne” – czas, organizacja, planowanie, ASD
- Zarządzanie czasem – sklep – trening umiejętności społecznych ASD
- Nieruchome posągi, samokontrola – spectrum autyzmu
- Strategie radzenia sobie z zadaniami w życiu codziennym ASD


#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm