Reklamy
Reklamy
Reklamy

W wieku 9 – 12 lat większość dzieci ze spektrum autyzmu ma wystarczającą sprawność manualną, zdolność segregowania elementów i układania ich w odpowiedniej kolejności oraz podstawowe umiejętności matematyczne, aby poradzić sobie z wieloma pracami domowymi.

Czasami jednak zdarza się, że rodzice pozbawiają je możliwości uczenia się; stajemy się niecierpliwi lub irytujemy się, kiedy nie robią czegoś „dobrze”, robią to za wolno lub nie w tym momencie, w którym według nas powinny. Bardzo szybko zapominamy, że sami także nie nauczyliśmy się wszystkiego od razu.

Ellen, mama nastolatka z autyzmem, który osiągnął dużą samodzielność w wieku 15 lat, uważa, że dzieci od 10 roku życia wzwyż powinny:

Reklamy
  • uczyć się sortować pranie, obsługiwać pralkę i suszarkę oraz składać ubrania;
  • towarzyszyć mamie i tacie podczas cotygodniowych zakupów w sklepie spożywczym; uczyć się szukać ulubionych produktów, wybierać, czytać etykiety, płacić przy kasie gotówką lub kartą;
  • uczyć się myć wannę, umywalkę, toaletę i podłogę w łazience (używać mopa);
  • zmywać naczynia, umieszczać je w zmywarce i wyjmować; uczyć się używać i pilnować klucza do domu;
  • uczyć się gotować lub przygotowywać proste dania, które lubią.

Uwaga: Nauczenie dziecka wszystkich powyższych umiejętności wymaga praktyki, cierpliwości i regularnego wzmacniania. Nigdy nie zakładaj, że dziecko rozumie, jak się coś robi, jeśli mu tego nie pokazałaś, pokazałeś (Notbohm, Zysk, 2016)

źródło: E. Notbohm, V. Zysk, 1001 dla rodziców i terapeutów…, WUJ, Kraków 2016

Reklamy
Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: