W wieku 9 – 12 lat większość dzieci ze spektrum autyzmu ma wystarczającą sprawność manualną, zdolność segregowania elementów i układania ich w odpowiedniej kolejności oraz podstawowe umiejętności matematyczne, aby poradzić sobie z wieloma pracami domowymi.
Czasami jednak zdarza się, że rodzice pozbawiają je możliwości uczenia się; stajemy się niecierpliwi lub irytujemy się, kiedy nie robią czegoś „dobrze”, robią to za wolno lub nie w tym momencie, w którym według nas powinny. Bardzo szybko zapominamy, że sami także nie nauczyliśmy się wszystkiego od razu.
Ellen, mama nastolatka z autyzmem, który osiągnął dużą samodzielność w wieku 15 lat, uważa, że dzieci od 10 roku życia wzwyż powinny:
- uczyć się sortować pranie, obsługiwać pralkę i suszarkę oraz składać ubrania;
- towarzyszyć mamie i tacie podczas cotygodniowych zakupów w sklepie spożywczym; uczyć się szukać ulubionych produktów, wybierać, czytać etykiety, płacić przy kasie gotówką lub kartą;
- uczyć się myć wannę, umywalkę, toaletę i podłogę w łazience (używać mopa);
- zmywać naczynia, umieszczać je w zmywarce i wyjmować; uczyć się używać i pilnować klucza do domu;
- uczyć się gotować lub przygotowywać proste dania, które lubią.
Uwaga: Nauczenie dziecka wszystkich powyższych umiejętności wymaga praktyki, cierpliwości i regularnego wzmacniania. Nigdy nie zakładaj, że dziecko rozumie, jak się coś robi, jeśli mu tego nie pokazałaś, pokazałeś (Notbohm, Zysk, 2016)
źródło: E. Notbohm, V. Zysk, 1001 dla rodziców i terapeutów…, WUJ, Kraków 2016