Reklamy
Być pomocnym – scenariusz zajęć
Cele ogólne
- kształtowanie postawy bycia pomocnym,
- doskonalenie umiejętności dostrzegania własnych możliwości.
Cele operacyjne
Dziecko:
- wie, że może sprostać niektórym obowiązkom i że dobrze jest być pomocnym,
- dostrzega własne możliwości.
Środki dydaktyczne:
- zdjęcia z dziećmi pomagającymi w domu, misie, kubki plastikowe (co najmniej dwa), woda, KE (Kraina Emocji), karta 5, tablica demonstracyjna Emocje.
Reklamy
Przebieg zajęć
- Jak się dzisiaj czuję. Dzieci pokazują minki, które przedstawiają ich poranny nastrój.
- Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje, na których widoczne są dzieci pomagające np. w niesieniu zakupów, podlewaniu kwiatków, porządkowaniu itp. Pyta: Co robią dzieci widoczne na ilustracjach? A czy wy pomagacie w domu?
- Zabawa ruchowa Zanieś misiowi wodę. Nauczyciel sadza misia po przeciwnej stronie sali. Dzieci ustawione są w kolejce, pierwsze dziecko stoi na linii startu, np. oznaczonej kredą, za nim pozostałe. Na drodze do misia nie może być żadnych przeszkód. Nauczyciel podaje dziecku plastikowy kubek napełniony wodą w jednej trzeciej i mówi: Zanieś misiowi wodę. On chce pić. Nieś uważnie, nie wylej ani kropelki. Inna osoba dorosła odbiera kubek od dziecka przy misiu i mówi: Dziękuję, dobrze się sprawiłeś. Brawo dla… (imię dziecka). Pozostałe dzieci biją brawo. Nauczyciel podaje kubek kolejnemu dziecku, powtarzając formułkę.
- Wykonanie ćwiczenia z karty 5. Nauczyciel rozdaje karty pracy i prosi, żeby dzieci przyjrzały się obrazkom. Następnie wybrane osoby opowiadają, jak jeżyk Tuptuś pomagał w przygotowaniach do świąt. Nauczyciel pyta kolejne osoby: A jak ty możesz pomóc przed świętami? Potem prowadzący prosi dzieci, żeby przykleiły złote gwiazdki obok obrazków, które przedstawiają to, co dzieci również będą robić. Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka i chwali jego zaangażowanie w pomoc rodzicom.
- Co robię w domu? Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel prosi jedno dziecko, aby wyszło na środek i za pomocą gestów pokazało kolegom, jakie czynności wykonuje w domu. Dzieci zgadują, o jaką czynność chodzi nauczyciel zaprasza dzieci, by usiadły w kręgu. Pośrodku kładzie tablicę demonstracyjną Emocje. Prosi, by po kolei każde dziecko wskazało na niej obrazek przedstawiający, jak się teraz czuje.


źródło: J. A. Jegier, Przewodnik metodyczny Kraina Emocji, mac.pl