Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Być pomocnym – scenariusz zajęć

Cele ogólne

  • kształtowanie postawy bycia pomocnym,
  • doskonalenie umiejętności dostrzegania własnych możliwości.

Cele operacyjne

Dziecko:

  • wie, że może sprostać niektórym obowiązkom i że dobrze jest być pomocnym,
  • dostrzega własne możliwości.

Środki dydaktyczne:

  • zdjęcia z dziećmi pomagającymi w domu, misie, kubki plastikowe (co najmniej dwa), woda, KE (Kraina Emocji), karta 5, tablica demonstracyjna Emocje.
Reklamy

Przebieg zajęć

  1. Jak się dzisiaj czuję. Dzieci pokazują minki, które przedstawiają ich poranny nastrój.
  2. Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje, na których widoczne są dzieci pomagające np. w niesieniu zakupów, podlewaniu kwiatków, porządkowaniu itp. Pyta: Co robią dzieci widoczne na ilustracjach? A czy wy pomagacie w domu?
  3. Zabawa ruchowa Zanieś misiowi wodę. Nauczyciel sadza misia po przeciwnej stronie sali. Dzieci ustawione są w kolejce, pierwsze dziecko stoi na linii startu, np. oznaczonej kredą, za nim pozostałe. Na drodze do misia nie może być żadnych przeszkód. Nauczyciel podaje dziecku plastikowy kubek napełniony wodą w jednej trzeciej i mówi: Zanieś misiowi wodę. On chce pić. Nieś uważnie, nie wylej ani kropelki. Inna osoba dorosła odbiera kubek od dziecka przy misiu i mówi: Dziękuję, dobrze się sprawiłeś. Brawo dla… (imię dziecka). Pozostałe dzieci biją brawo. Nauczyciel podaje kubek kolejnemu dziecku, powtarzając formułkę.
  4. Wykonanie ćwiczenia z karty 5. Nauczyciel rozdaje karty pracy i prosi, żeby dzieci przyjrzały się obrazkom. Następnie wybrane osoby opowiadają, jak jeżyk Tuptuś pomagał w przygotowaniach do świąt. Nauczyciel pyta kolejne osoby: A jak ty możesz pomóc przed świętami? Potem prowadzący prosi dzieci, żeby przykleiły złote gwiazdki obok obrazków, które przedstawiają to, co dzieci również będą robić. Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka i chwali jego zaangażowanie w pomoc rodzicom.
  5. Co robię w domu? Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel prosi jedno dziecko, aby wyszło na środek i za pomocą gestów pokazało kolegom, jakie czynności wykonuje w domu. Dzieci zgadują, o jaką czynność chodzi nauczyciel zaprasza dzieci, by usiadły w kręgu. Pośrodku kładzie tablicę demonstracyjną Emocje. Prosi, by po kolei każde dziecko wskazało na niej obrazek przedstawiający, jak się teraz czuje.
Jak się dzisiaj czujesz? Zaznacz/zamaluj

źródło: J. A. Jegier, Przewodnik metodyczny Kraina Emocji, mac.pl

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: