Jeśli zachowania niepożądane często się powtarzają, warto wygospodarować dodatkowy czas w planie lekcji, aby zająć się tym problemem ~ Claire Bullock

Choć wszyscy uczniowie są zaangażowani do pracy podczas lekcji i zachęcani do regularnego uczestniczenia w zajęciach, może się zdarzyć, że osoba autystyczna będzie potrzebowała w tych kwestiach dodatkowego wsparcia ze względu na swoje zachowanie. Aby jej pomóc, należy przeznaczyć na to odpowiednią ilość czasu w tygodniowym rozkładzie lekcji.

Najpierw dobrze jest spotkać się z uczniem i jego rodzicami, aby omówić niepokojące zachowanie i spróbować dowiedzieć się, z czego ono wynika. Jeśli według relacji, w domu jest wszystko w porządku, należy przeanalizować sytuację w szkole. W miarę możliwości należy udzielić uczniowi wsparcia w domu, na przykład przez poradnictwo społeczne, okazywanie wyrozumiałości w kwestii zadań domowych lub zintensyfikowaną komunikację z nim.

Wielu uczniów z autyzmem ma trudności z zawieraniem przyjaźni. Może to być pierwszy obszar do zbadania w celu ustalenia przyczyn zachowania danej osoby. Dowiedzcie się, czy czuje się ona samotna bądź prześladowana oraz jak spędza czas na przerwach. Bardzo możliwe, że uczniowie skorzystaliby na treningu umiejętności społecznych, dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu szczególną uwagę – na przykład przez pół semestru przeznaczyć na to godzinę w tygodniu. Jeśli uczeń czuje, że pozostaje w relacji przyjacielskiej, i nie ma wrażenia, że proces socjalizacji w jego przypadku zakończy się porażką, będzie spokojniej zachowywał się w klasie.

Spróbujcie zaangażować ucznia do pracy podczas zajęć lekcyjnych. Jeśli jego zachowanie zaczyna się pogarszać, postarajcie się rozproszyć jego uwagę, na przykład poproście, by rozdawał podręczniki lub pomógł wam z komputerem. Wykorzystajcie czas na początku i na końcu lekcji lub w trakcie korepetycji, aby omówić to, jak się zachowuje w klasie i w jaki sposób jego negatywne zachowanie może wpływać na innych.

Wskazówka dla nauczyciela

Jeśli został ukarany za złe zachowanie, popracujcie z nim nad samokontrolą. Zachęćcie go do spisywania uwag na temat swojego zachowania lub objaśniania go.

Rozszerzenie

Wykorzystajcie przerwy. Prowadzenie zajęć z umiejętności społecznych w grupach może stanowić doskonałą metodę na przekazywanie uczniowi pozytywnych informacji na temat jego zachowania oraz strategii radzenia sobie (Bullock, 2018).

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s