Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych dla ucznia z Zespołem Aspergera

Temat zajęć: Zasady kultury osobistej i właściwego zachowania w różnych sytuacjach społecznych

Cele ogólne: Doskonalenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych.

Cele szczegółowe:

UCZEŃ:

  • Potrafi wyciągnąć wnioski na podstawie wysłuchanego tekstu;
  • Logicznie układa historyjkę mentalistyczną;
  • Zna normy i zasady społeczne obowiązujące w szkole;
  • Potrafi wskazać właściwe i niewłaściwe zachowanie na lekcji.

Metody:

  • aktywizujące, elementy TUS, elementy biblioterapii, pogadanka, praca z zasobami sieci.

Formy:

  • indywidualna

Środki dydaktyczne:

  • schemat barometru uczuć, tekst opowiadania, historyjki mentalistyczne, komputer, film „Złe zachowania”, schemat tarczy strzeleckiej, stempelki

Przebieg:

  1. Powitanie. Zaznaczenie kredką nastroju na barometrze uczuć.

2. Aktywne słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela„ Maniery naprawdę mają znaczenie: obiad”.

3. Pogadanka na temat wysłuchanego opowiadania.

4. Układanie historyjek mentalistycznych dotyczących trudnych sytuacji życia codziennego (właściwe zachowanie w miejscach publicznych, zgubiony bagaż, zgubiłem się-co robić).

5. Rozmowa na temat przestrzegania norm i zasad obowiązujących w szkole.

6. Projekcja filmu edukacyjnego „ Złe zachowania”.

Rozmowa na temat filmu. https://www.youtube.com/watch?v=MsedFypCQRY7.

Ćwiczenie na platformie LearningApps polegające na rozróżnianiu zachowań pożądanych i nieakceptowanych w szkole. https://learningapps.org/display?v=p1nk9datv198.

Ewaluacja zajęć-zaznaczenie stempelkiem oceny zajęć na tarczy strzeleckiej.

Literatura:

L. Timms: „Pomoc dla nastolatków ze spektrum zaburzeń autystycznych w radzeniu sobie z przyjaźnią, uczuciami, konfliktami … i wiele innych”, Warszawa 2012. B. Blok, Z.Brzeska, M.Marszałek, K. Radtke-Michalewska „UCZĘ SIĘ ROZUMIEĆ INNYCH. Historyjki mentalistyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu” https://www.youtube.com/watch?v=MsedFypCQRY https://learningapps.org/display?v=p1nk9datv19

źródło: Scenariusz aktywna tablica.pdf

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s