Zabawa W sklep należy do najbardziej znanych zabaw dziecięcych. Naśladowanie zwrotów, gestów i następujących po sobie czynności należy do typowych aktywności z zakresu umiejętności społecznych. Przy wesołej atmosferze będzie udaną rozrywką dla uczniów…

Najlepiej jest organizować zajęcia w 3-4 osobowych grupach dzieci będących w tym samym wieku lub o podobnych preferencjach czy temperamentach.

Cele:

 • Naśladowanie codziennych aktywności.
 • Umiejętności społeczne.
 • Rozpoznawanie i nazywanie warzyw i owoców.
 • Pakowanie.
 • Zwroty grzecznościowe – komunikacja.
 • Rozpoznawanie/dopasowanie symboli do warzyw i owoców.
 • Rozpoznawanie liter/cyfr/figur geometrycznych/kolorów.

Przygotowanie zabawy

Przygotujcie „stragan” owocowo-warzywny na stole. Porozkładajcie różne owoce i warzywa, przynajmniej po kilka z każdego rodzaju; jabłka, cytryny, banany, mandarynki, śliwki, ziemniaki, pomidory, ogórki, cebule, marchewki, pietruszki, buraki itp.

W jednym miejscu stołu leżą wcześniej przygotowane kartki z literami (muszą być przynajmniej takie litery, od jakich zaczynają się nazwy owoców i warzyw znajdujących się na stole oraz kartki z cyframi od 1 do 9. W innym miejscu stołu układamy torebki (np. foliowe) i tasiemki (sznurki, wstążki. Umawiamy się z dziećmi, że jedno sprzedaje, a inne kupują.

Przygotujcie wycięte z kartonu i pokolorowane symbole geometryczne owoców i warzyw.

Zacznijcie od demonstracji, wyjaśnijcie cel, początek i koniec zadania – oraz sekwencję czynności.

Demonstracja

 • „Dzień dobry , poproszę 3 pomidory”. Dzieci mają za zadanie naśladować czynności zabawy. W czasie gdy sprzedający pakuje towar w torebkę i zawiązuje ją tasiemką na kokardkę, kupujący ma za zadanie wyszukać wśród kartek tę z literą „P” oraz cyfrę „3” i pokazać je pozostałym dzieciom. Dzieci oceniają czy kupujący odszukał właściwe kartki. Następnie dzieci bawią się, zamieniając się rolami, tak aby każde dziecko choć jeden raz sprzedawało.
 • Opiekunowie w tym czasie rozwieszają w różnych miejscach drugiego pomieszczenia przygotowane wcześniej, wycięte z kartonu i pokolorowane różne figury geometryczne. Figur tych powinno być co najmniej tyle co dzieci. Np. zielone koło – symbol jabłka, żółty trójkąt – symbol cebuli, czerwony prostokąt – symbol marchewki, zielony prostokąt – symbol ogórka, fioletowy romb – symbol śliwki itp.
 • Gdy już każde dziecko sprzedawało. Dajemy każdemu dziecku do ręki owoc lub warzywo których symbole geometryczne rozwiesiliśmy w drugim pomieszczeniu. Dzieci mogą je sobie oglądać, podrzucać, swobodnie chodząc po sali. Można też oglądać owoce i warzywa trzymane w ręku i śpiewać razem piosenkę pt.: „Koło mego ogródeczka” lub inną w tym stylu. Umawiamy się z dziećmi, że na jedno klaśnięcie w dłonie – zatrzymują się. Na 2 klaśnięcia – biegną do drugiego pomieszczenia i ustawiają się pod taką figurą geometryczną, która jest podobna do owocu/warzywa trzymanego w ręku opiekuna. Gdy stoją pod figurami, każde dziecko podaje nazwę figury, pod jaką stoi. Następnie nazywają poszczególne kolory.

Zakończenie

 • Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy.
 • Zapytaj co czuły, wcielając się w rolę sprzedawcy – a co w przypadku kupującego.
 • Zapytaj, co stanowi trudność w takich sytuacjach jak zakupy, czy rozmowa, czego dzieci się obawiają.
 • Pochwal wszystkie dzieci.

Obserwacja

W czasie takich zabaw można obserwować i kształtować u dzieci: współdziałanie w grupie, sprawność ruchową i manualną (motoryka mała i duża), poruszanie się w rytm piosenki, pakowanie, wiązanie kokardki), sprawność analizatora wzrokowego (odszukiwanie literek, cyfr, rozpoznawanie kształtu figur, rozpoznawanie barw), sprawność analizatora słuchowego (klaskania – hasło dźwiękowe, śpiew) (Brejnak, 2005).

źródło: W. Brejnak, Dysleksja…, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s