Zabawa w chowanego to świetny sposób uczenia dziecka wielu umiejętności społecznych i stworzenia nowych okazji do komunikacji, kiedy gra stanie się bardziej skomplikowana i zacznie uwzględniać większą liczbę reguł.

Te zabawy warto wypróbować:

Gra w chowanego w parach

Jeśli dziecko właśnie uczy się bawić w chowanego i liczba graczy jest wystarczająca, możecie spróbować zagrać w parach, by ktoś dorosły towarzyszył dziecku i przypominał, co należy robić kiedy trzeba się schować (np. znaleźć dobrą kryjówkę, zostać w niej i być cicho, dopóki ktoś was nie znajdzie) lub kiedy się szuka (np. zaglądać pod rzeczy, otwierać schowki, przyglądać się otoczeniu i wychwytywać dźwięki, które mogłyby świadczyć o tym, że ktoś gdzieś się chowa). Jeśli dziecko ma trudności ze znalezieniem dobrej kryjówki, możecie przejść się wspólnie po domu czy ogrodzie i wspólnie poszukać odpowiednich miejsc, by dziecko potrafiło potem odnaleźć je na nowo i pozostać w nich, dopóki ktoś go nie znajdzie.

Szukanie zabawek lub skarbów

Możecie poszukać skarbów, grając w chowanego zabawkami (lub częściami zabawki) w całym domu, ogrodzie, boisku, placu. To świetny sposób na nauczenie dziecka, by znalazło wszystkie przedmioty i się rozpraszało (co z czasem ma miejsce, gdy dziecko szuka innych dzieci). Zachęć dziecko do policzenia i znalezienia wszystkich zabawek, które zostały schowane, i porozmawiaj z nim o tym, gdzie warto rozpocząć poszukiwania. Możesz zrobić to samo z jedzeniem na piknik lub, bardziej tradycyjnie, ze słodyczami lub z jajkami wielkanocnymi – dzięki temu dziecko stanie się doskonałym poszukiwaczem!

Poszukiwanie kolorów lub innych właściwości

Możecie dobrze się zabawić, ucząc się kolorów podczas gry w chowanego. Warto np. zgromadzić różne przedmioty w danym kolorze (np. czerwone) i wspólnie poukrywać je w całym domu i ogrodzie. Poszukując przedmiotów, możesz czasem udawać, że się mylisz, by dziecko mogło złapać cię na błędzie. Potem rozszerzcie zabawę poza kolory i weźcie pod uwagę inne właściwości przedmiotów, takie jak: twardość, futrzastość, połysk itp. (Griffin, Sandler, 2018).

źródło: S. Griffin, D. Sandler, Motywuj do komunikacji!…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s