Wybór specjalisty

Niezależnie od tego, czy szukasz logopedy, terapeuty zajęciowego lub fizjoterapeuty, psychologa czy lekarza, zdolność specjalisty do nawiązania kontaktu z twoim dzieckiem jest tak samo ważna jak to, czy dana osoba posiada doskonałe kwalifikacje oraz czy polecają ją inni specjaliści bądź twoi znajomi. Poproś o spotkanie z terapeutą, zanim skorzystasz z jego usług, aby przekonać się, czy potrafi zrozumieć twoje dziecko. Terapia może być droga i kosztować dziecko dużo energii, dlatego, nie ma sensu zaczynać współpracy ze specjalistą, jeśli ma się ona okazać dla was niekorzystna.

Wybór programu edukacyjnego

Wybierając program edukacyjny dla dziecka, pamiętaj, by najpierw zwracać uwagę na cele i metody nauczania, a nie zaczynać od zagadnień teoretycznych. Na początku zastanów się, czego według ciebie dziecko powinno się nauczyć, a następnie wybierz model kształcenia i metodę interwencji, które najlepiej pasują do jego stylu uczenia się.

Testy umiejętności

Poproś o udostępnienie testów stosowanych przy dobieraniu usług edukacyjnych dla dziecka lub wystawianiu ocen w klasie. Upewnij się, że rzeczywiście sprawdzają to, co powinny, i protestuj, gdy masz co do tego wątpliwości, szczególnie jeśli wyniki mają wpłynąć na decyzję o umieszczeniu dziecka w odpowiedniej klasie lub grupie terapeutycznej.

Przykład: Ocena komunikacji funkcjonalnej (ang. functional communication assessment) dziesięciolatka z autyzmem wykazała, że w teście badającym poziom opanowania słownictwa ekspresywnego chłopiec „miał największe trudności, gdy poproszono go o poprawienie semantycznej niedorzeczności, jak w zadaniu ‚Mark przestał grać w piłkę nożną, ponieważ był słabym piłkarzem’. Przytoczone zdanie nie jest testem z semantyki, ale z wiedzy o sporcie. Dziecko odpowiadające na pytania nie miało pojęcia o piłce nożnej. Kiedy egzaminator przeformułował zdanie i powiedział: ‚Mark włożył płaszcz, żeby iść popływać’, dziecko odpowiedziało: ‚To bez sensu!’.

Powiązane tematy: Ograniczone postępy w terapii lub żadne

źródło: E. Notbohm, V. Zysk, 1001 dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem…, WUJ, Kraków 2016

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s