Gra małpka w kocyku wymaga od dzieci współpracy w ramach dwóch drużyn zgadujących, które z dzieci schowało się za kocem. Gra ta pomaga dzieciom poznać nawzajem swoje imiona.

Cele:

 • Pierwszoplanowe: Współpraca, kontrola impulsów, stosowanie się do poleceń.
 • Drugoplanowe: Czekanie na swoją kolej, pamięć (wzrokowa), rozpoznawanie liczb, liczenie grupowe, rozwiązywanie problemów, umiejętności językowe.
 • Współpraca.
 • Grupowe rozwiązywanie problemów.
 • Czekanie na swoją kolej.
 • Pomaganie innym.

Potrzebne materiały

Otwarta przestrzeń w sali, wystarczająca aby dzieci mogły stać; koc oraz pisak do zapisania numeru na ręce każdego dziecka, jeśli będzie to potrzebne.

Aranżacja miejsca

Duża sala, otwarta przestrzeń.

Opis zabawy

Podziel dzieci na 2 grupy. Na początku gry pierwsza drużyna staje plecami do drugiej drużyny. Jedna drużyna trzyma koc, tworząc z niego ścianę, a jeden z członków tej drużyny chowa się za kocem. Druga drużyna musi zgadnąć, kim jest „małpka w kocyku”. Drużyna, która zgaduje, kto stoi za kocem, musi najpierw dokonać po cichu uzgodnień, żeby wspólnie ustalić, jaką odpowiedź podać jako ostateczną. Jeśli drużynie tej uda się udzielić trafnej odpowiedzi, przejmuje ona koc i postępuje według takiej samej procedury. Gra kończy się, kiedy każde z dzieci odegrało rolę „małpki w kocyku”.

Realizacja zabawy krok po kroku

 1. Prowadzący pomaga dzieciom u formować dwie drużyny.
 2. Każde dziecko otrzymuje od prowadzącego w tajemnicy swój numer. Jeśli dzieci mają trudności z zapamiętaniem numerów, można je im zapisać na jednej z dłoni. Numerów nie wolno pokazywać drugiej drużynie.
 3. Wytłumacz dzieciom z pierwszej drużyny, żeby stanęły plecami do drugiej drużyny.
 4. Powiedz wszystkim dzieciom z drugiej drużyny, żeby trzymały koc tworząc nim ścianę. Poinstruuj dziecko z numerem jeden, aby stanęło za kocem.
 5. Powiedz drugiej drużynie, żeby odwróciła się, stanęła twarzą do drużyny trzymającej koc, a następnie odgadła, kim jest małpka w kocyku. Odpowiedź ta powinna opierać się na uzgodnieniach całej drużyny, dokonanych za pomocą prowadzącego. Wytłumacz dzieciom, żeby nie wykrzykiwały głośno typów. Prowadzący powinien pouczyć dzieci, aby po cichu przeprowadziły dyskusję na temat odpowiedzi, której chcą udzielić, przed podjęciem finalnej decyzji. Jeśli okaże się, że ich odpowiedź była nieprawidłowa, pozwól dzieciom zgadywać ponownie i powtarzać zgadywanie do czasu aż uda im się udzielić trafnej odpowiedzi.
 6. Po udzieleniu każdej trafnej odpowiedzi drużyna zgadująca przejmuje koc i zachowuje się według procedury opisanej w krokach od 3 do 5. Gra kończy się, kiedy każde z dzieci odegrało rolę małpki w kocyku.
 7. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, ze nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby móc uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność dokonywania decyzji grupowych i powiedz w jaki sposób stosowanie się do poleceń i nie wykrzykiwanie indywidualnych odpowiedzi pomagało we wspólnym podejmowaniu decyzji.
 2. Zapytaj dzieci, jak się czuły kiedy nadszedł ich czas, aby odgrywać role małpki w kocyku.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy czekały na swoja kolej, aby odegrać rolę małpki w kocyku.
 4. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy pomagały w grupie podjąć wspólna decyzję dotycząca tego, kto jest małpką w kocyku (Reddy, 2015).

źródło: L. A. Reddy, Rozwijanie umiejętności społecznych…, PWN, Warszawa 2015.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s