Reklamy
Reklamy

Tłuszcze w diecie mają ogromne znaczenie dla mózgu, ponieważ stanowią materiał budulcowy osłonek otaczających neurony, a osłonki te, decydują o szybkości przepływu informacji przez włókna neuronowe.

Wolne kwasy tłuszczowe i inne pochodne tłuszczów pokarmowych krążące we krwi matki przechodzą przez łożysko i są tą drogą przekazywane do krwiobiegu płodu. Skądinąd, mleko kobiece zawiera również spore ilości tłuszczów, które odpowiadają za mniej więcej połowę jego całkowitej wartości energetycznej.

Najważniejszym składnikiem tłuszczów pokarmowych są tak zwane kwasy tłuszczowe. Określenie „niezbędne” wskazuje zarówno na ich znaczenie – między innymi dla rozwoju i funkcjonowania mózgu – jak i na fakt, że nasz organizm nie potrafi syntetyzować ich samodzielnie, a więc musi polegać na pokarmach jako jedynym źródle zaopatrzenia w te cenne związki. Po raz kolejny widzimy zatem, jak kapitalne znaczenie ma prawidłowa dieta matki przez cały okres ciąży, a zwłaszcza w ostatnim trymestrze, ponieważ to właśnie wtedy rozwój mózgu dziecka osiąga swoje apogeum. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych w tym krytycznym okresie może pociągnąć za sobą zaburzenia rozwojowe o potencjalnie nieodwracalnych następstwach. Właściwą podaż niezbędnych kwasów tłuszczowych drogą łożyskową lub w mleku matki należy z kolei traktować jako jeden z ważnych warunków sprzyjających pełnemu rozwojowi możliwości intelektualnych dziecka.

Doskonałym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych są tłuste ryby, takie jak tuńczyk, łosoś, pstrąg, makrela, śledź i jesiotr, a także oleje roślinne: słonecznikowy, kukurydziany i sojowy.

Odpowiednie zaopatrzenie w niezbędne kwasy tłuszczowe pozostaje ważną kwestią również po urodzeniu, a zwłaszcza przez pierwsze miesiące życia. Jak dotąd żadne sztuczne mieszanki nie dorównują pod tym względem pokarmowi naturalnemu. Obecnie trwa zresztą dyskusja nad znaczeniem wzbogacenia mleka modyfikowanego w niektóre z niezbędnych kwasów tłuszczowych obecnych w mleku matki. Znaczenie to dodatkowo rośnie u wcześniaków, co jest logicznie uzasadnione faktem, że mózg rozwija się najintensywniej w trzech ostatnich miesiącach prawidłowej ciąży. Dzieci przedwcześnie urodzone muszą kontynuować ten proces już poza łonem matki, a więc powinny otrzymywać z pokarmem wszystkie te substancje, które w warunkach prawidłowych czerpałyby po prostu przez sznur pępowinowy. Zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych w mleku, czy to matczynym, czy modyfikowanym, jest sprawą zasadniczej wagi, bo przez dobrych kilka miesięcy nadal intensywnego rozwoju dziecka – i jego mózgu – mleko pozostaje przecież jedynym i niezastąpionym źródłem wszystkich składników odżywczych (Thibault, 2005).

źródło: L. Thibault, Dieta dla mózgu Wpływ pokarmów na psychikę człowieka, Klub dla Ciebie, Warszawa 2005


Reklamy
kingfisher.page

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: