Reklamy
Reklamy
Banksy

Wiele dzieci z ASD i innymi zaburzeniami rozwoju często boi się takich uczuć jak smutek, bo one je przytłaczają, i wstydzi się, że ich nie kontroluje (Greenspan, Wieder 2014)

Emocje, scenariusze, strategie, ćwiczenia, zabawy
Jak wyrażamy nasze uczucia i emocje scenariusz zajęć
Reklamy

Opisz uczucia

Pozostając w kontakcie z dzieckiem, wpływając na nie kojąco i okazując aprobatę, pomagamy mu nauczyć się nieco bardziej swobodnie się czuć z jego emocjami. Następnie powinniśmy zachęcić dziecko do opisania jego uczuć nieco bardziej szczegółowo poprzez zabawę z udawaniem i rozmowę. A więc jeśli dziecko mówi: „Ojej, ja nie chcę płakać”, możesz zapytać: „Naprawdę? Jak to jest, kiedy się nie chce płakać? Musi być bardzo ciężko powstrzymywać łzy, kiedy twoje ciało chce płakać?”. Innymi słowy, podchodzi z empatią do prób dziecka, aby powstrzymać to uczucie, i pomóż mu lepiej opisywać konflikt, który się w nim rozgrywa. Robiąc to, pamiętaj, aby przez cały czas regulować jego emocje, wpływać na nie kojąco oraz pozostawać z nim w kontakcie emocjonalnym.

Asertywność

Pokojowo rozwiązujemy konflikty – umiejętności społeczne, ASD

Pomagaj dziecku, które odczuwa niepokój – stać się bardziej asertywnym. Wiele dzieci które mówią, że nie chcą płakać albo być smutne, jeszcze nie zaakceptowało asertywnej strony życia, która obejmuje radzenie sobie z agresją i złością. Należy zatem pomagać dziecku uczestniczyć w konstruktywnych działaniach, poddawać mu pomysły i zachęcać do dbania o własne dobro: „Ojej, co możemy zrobić, żebyś lepiej się poczuł/a?”

Wyrażanie agresji i złości

Reklamy
Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: