Przeskocz do treści

Do czynności pielegnacyjnych dołącz ćwiczenia wspierajace rozwój

Metoda Wczesnego Startu dla dziecka z autyzmem wykorzystuje codzienne aktywności aby pomóc dzieciom komunikować się, tworzyć więzi, myśleć i uczyć się w sposób naturalny- jest kopalnią aktualnej wiedzy na temat technik i metod, które możemy używać w domu sprytnie wplątując je w bieżące prace domowe.

„Traktuj czynności przewijania, kąpania, ubierania, mycia rąk i zębów oraz przygotowań do snu jako zabawy społeczne. Włącz piosenki, wierszyki, zabawy społeczne oraz zabawy przedmiotami do wszystkich codziennych czynności pielęgnacyjnych. Nie rób jednak wszystkiego sam, lecz pomóż dziecku samodzielnie podejmować niektóre elementy zabaw – niech maluch nie będzie bierny ( i oporny!).

Rozwijaj komunikację

Włączaj słowa i rozwijaj komunikację podczas wspólnych czynności, takich jak kąpiel, wycieranie, mycie zębów i rąk, przewijanie lub zakładanie skarpetek i butów. Skoro i tak poświęcacie czas na wykonywanie tych zabiegów, dołączenie do nich zabaw rozwijających komunikację i dziecięcych oczekiwań sprawi, że staną się one lepszymi okazjami do nauki. Np. gdy dziecko podczas ubierania ogląda bajkę, możesz mu opowiedzieć o tym, co robisz. Jeśli telewizor jest wyłączony, a ty i maluch jesteście zwróceni do siebie twarzami, pomóż mu wykonać poszczególne etapy wszystkich czynności (założyć kolejno części garderoby, buty, skarpetki, pieluchę, zasunąć zamek błyskawiczny i zapiąć guzik), opisując prostym jezykiem to, co robicie. W ten sposób dziecko opanowuje umiejętności językowe, społeczne i motoryczne oraz uczy się dbać o siebie […]

Przed snem

Czas przed pójściem spać jest szczególnie ważny z punktu widzenia nauki języka. Czy twój maluch wykonuje przed snem jakieś stałe czynności? Jeśli nie, czy możesz to zmienić? Wieczorna kąpiel i zabawa z użyciem zabawek to doskonałe okazje do nauki mowy i rozwijania umiejętności społecznych, podobnie zresztą jak wycieranie po kąpieli, zakładanie piżamy, mycie zębów, a także wspólne czytanie przed snem (co dla malucha oznacza przede wszystkim nazywanie obrazków w książce, rozmawianie o nich oraz wydawanie dźwięków, a nie tylko podążanie za tekstem).

Powyższe ćwiczenia – przeznaczone do wykonywania przed snem – zajmują prawie godzinę. To dużo czasu, a więc poświecenie go na wspomniane zabawy może być dla rodziców mających więcej dzieci poważnym problemem. Warto jednak pamiętać, ze jest to godzina wypełniona aktywnością wspierającą rozwój językowy i społeczny malucha, a co więcej – poprawiającą jakość jego snu. Wykonywanie choćby jednego lub dwóch ćwiczeń przyniesie pozytywne skutki. Ćwicz je wytrwale i systematycznie, a na pewno odniesiesz sukces” (Rogers, Dawson, Vismara 2015).

źródło: Sally J Rogers, Geraldine Dawson, Laurie A. Vismara: „Metoda Wczesnego Startu Dla Dziecka Z Autyzmem (ESDM)…”, WUJ, Kraków 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: