Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Cele ogólne

Cele operacyjne

Dziecko:

  • stara się dostrzegać pozytywne strony różnych sytuacji.

Środki dydaktyczne:

  • gazety, kredki, klej, szarfy w 4 kolorach, płyta muzyczna, KE, kar-ta 8, tablica demonstracyjna Emocje, płyta muzyczna CD cz. 2 Walc łyżwiarzy E. Waldteufel i Taniec łabędzi z baletu Jezioro łabędzie P. Czajkowski.
Reklamy

Przebieg zajęć

  1. Jak się dzisiaj czuję. Dzieci pokazują minki, które obrazują ich poranny nastrój.
  2. Zimowe zabawy. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel pyta je o to, jak lubią zimą spędzać czas, czy zimą jest fajnie i dlaczego. Następnie mówi, że nasz nastrój nie zależy od pory roku, ale od nas samych, dlatego warto budzić się rano uśmiechniętym.
  3. Zabawa ruchowa Jazda na nartach. Każde dziecko otrzymuje dwie kartki gazety. Kładzie je przed sobą. Na znak prowadzącego dzieci stają na kartkach gazety. Gdy słychać muzykę (Walc łyżwiarzy E. Waldteufel), dzieci starają się poruszać na gazetach krokiem posuwistym po sali. Gdy muzyka cichnie, dzieci stają w miejscu.
  4. Wykonanie ćwiczenia z KE (Kraina Emocji), karta 8. Dzieci siedzą przy stolikach. Nauczyciel prosi, żeby przyjrzały się ilustracjom, odszukały smutne bałwanki, które nie mają kapeluszy i dokleiły im brakujące nakrycia głowy. Następnie dzieci dorysowują uśmiechy na buziach bałwanków. Po skończonym zadaniu nauczyciel podchodzi do każdego dziecka i chwali jego zaangażowanie.
  5. Zabawa ruchowa Kolor do koloru. N. dzieli dzieci na cztery grupy. Każda otrzymuje szarfy w innym kolorze. Gdy słychać muzykę (Taniec łabędzi z baletu Jezioro łabędzie), dzieci swobodnie poruszają się po sali. Gdy muzyka milknie i prowadzący zawoła nazwę koloru, np.: czerwony, dzieci z czerwonymi szarfami łapią się za ręce. Zabawa trwa do czasu, gdy każda z grup przynajmniej raz się połączy.
  6. Nauczyciel zaprasza dzieci, by usiadły w kręgu. Pośrodku kładzie tablicę demonstracyjną Emocje. Prosi, by po kolei każde dziecko wskazało na niej obrazek przedstawiający, jak się teraz czuje. N. pyta: Co dzisiaj wam się najbardziej podobało?
Dorysuj bałwankom minki, guziki, marchewki, miotły (wedle uznania) pokoloruj kapelusze
Jak się czujesz? Zaznacz / zamaluj swój nastrój

źródło: A. Jegier, Przewodnik Metodyczny Kraina Emocji, mac.pl/ opracowanie własne

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: