Reklamy

Niech śrubokręt lub klucz francuski reprezentuje tę kategorię przyrządów, które można stosować do zmieniania myślenia – a ucznia z ASD zachęć do tego, by wykorzystał swój potencjał intelektualny do kontrolowania własnych uczuć z zastosowaniem różnych technik.

Możemy kontrolować uczucia i zachowania, mówiąc do siebie (dialog wewnętrzny). Rozmowa ze sobą to bardzo dobra strategia kierowania emocjami. Ucznia zachęca się do tego, żeby w sytuacji, gdy znajduje się pod wpływem stresu, myślał lub mówił do siebie w myślach: „Umiem kontrolować swoje uczucia” czy „Potrafię zachować spokój”. Takie słowa dodają otuchy i wzmacniają poczucie własnej wartości.

Antidotum na trujące myśli

Evan, młody człowiek z zespołem Aspergera, opracował własne narzędzia myślowe i przygotował „antidotum na trujące myśli”. Jego technika polega na tym, żeby myśleć o jakimś zadaniu, które neutralizuje negatywne (trujące) myśli lub stanowi na nie antidotum. Na przykład negatywna (trująca) myśl: „Nie umiem tego zrobić” może zostać zneutralizowana poprzez antidotum: „Prośba o pomoc to mądry sposób rozwiązywania problemów„, a stwierdzenie: „Nic mi nie wychodzi” można zneutralizować za pomocą antidotum: „Ale wygrałem ze wszystkimi w szachy„. Osoba tworzy listę negatywnych, czy też trujących myśli i potem dla każdej z nich opracowuje wraz z terapeutą odpowiednie, spersonalizowane antidotum. Evan nosił ze sobą listę takich antidotów, którymi w razie potrzeby się posługiwał. Antidota opierają się na umiejętnościach danej osoby oraz myślach, które są logiczne i rozsądne.

Właściwa perspektywa

Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu zawiera:

  1. Ogólnie o emocjach… Podstawowe emocje
  2. Radość – arkusz pracy + miniwykład
  3. Nieśmiałość – arkusz pracy + miniwykład
  4. Strach – arkusz pracy + miniwykład
  5. Dodatki pdf

Opłata jednorazowa, niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s