Reklamy
Reklamy
Reklamy

Temat: Lekcja o emocjach na przykładzie filmu „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego

Przedmiot: godzina wychowawcza

Czas: 1 godzina lekcyjna (plus projekcja filmu)

Po zajęciach uczeń będzie umiał:

  • rozpoznawać i nazywać emocje innych;
  • rozpoznawać, nazywać oraz wyrażać własne emocje;
  • rozpoznawać swoją życiową postawę i czynniki, które o niej decydują;
  • wskazać sposoby radzenia sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach życiowych.

Metody pracy:

dyskusja, praca w grupach

Środki dydaktyczne:

  • film „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego,
  • materiał pomocniczy – instrukcja do dyskusji,
  • materiał pomocniczy dla nauczyciela dołączony do scenariusza (http://www.filmotekaszkolna.pl Nasze lekcje/3. Obserwacje codzienności/Metodyka).

Pojęcia kluczowe: empatia emocje asertywność agresja bierność telefon zaufania

Opracowanie: Lucyna Zembowicz Etap edukacyjny: gimnazjum, liceum

Przebieg zajęć:

1. Po projekcji filmu poproś uczniów, aby podzielili się swoimi refleksjami i wrażeniami. Zwróć uwagę na uczucia, które film w nich wywołał. Zapytaj, jak rozumieją zachowania i postawy bohaterów, ich sposób funkcjonowania w świecie. Dowiedz się, czy któreś z wydarzeń w tym filmie przypomina im wydarzenie z ich życia lub z życia innych, znanych im osób?

2. Zapowiedz uczniom, że teraz będą mogli w grupach przedyskutować wybrane problemy, które zostały ukazane w filmie. Zapisz je na tablicy: emocje, relacje rodzinne, system wartości bohaterów,gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji. Podziel uczniów na cztery grupy. Zadaniem każdej z nich będzie przeprowadzenie rozmowy na zadany temat (propozycje tematów znajdują się w instrukcji dla uczniów). W każdym zespole możesz wyznaczyć moderatora dyskusji, który będzie czuwał nad czasem oraz porządkiem wypowiedzi, a także osobę, która będzie spisywała wszystkie argumenty i wnioski.

Uwaga! Możesz też każdemu z zaproponowanych tematów poświęcić oddzielną godzinę lekcyjną, wówczas dyskusja będzie odbywać się w całej klasie (bez podziału na grupy). Do ciebie należy decyzja w jakiej formie, czasie i z jaką grupą przeprowadzisz rozmowę.

3. Po zakończeniu dyskusji grupy prezentują swoje wnioski. Podsumuj i uzupełnij wypowiedzi uczniów, korzystając z materiału pomocniczego dla nauczyciela.

4. W ramach podsumowania lekcji poproś uczniów o dokończenie zdania: Ten film nauczył mnie….

5. Zaproponuj uczniom pracę domową: Napisz list o tym, jak czujesz się we własnej rodzinie. Czy w przeciwieństwie do Tereski dostajesz od niej wsparcie, miłość, ciepło? Co was łączy, a jakie są między wami różnice? Czy jest coś, czego ci brakuje w relacjach z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami? Jeśli uznasz to za ważne, to pokaż ten list rodzicom, nauczycielowi lub innemu dorosłemu, do którego masz zaufanie. Porozmawiajcie o nim. Możesz też skorzystać z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz strony internetowej http://www.116111.pl

Załączniki:

Materiał pomocniczy

Instrukcja do dyskusji

Temat I. Emocje

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: