Czasami słowa nie wystarczają i wówczas uczniowie wyrażają swoją frustrację fizycznie…

Wybuchy agresji fizycznej w klasie są szczególnie niepokojące, „istnieją strategie, które mogą zapobiec takiej eskalacji negatywnych emocji u ucznia i uspokoić go. W najgorszym razie dadzą wam poczucie, że zrobiliście wszystko, co było możliwe, żeby rozładować sytuację.

Jeśli uczeń jest trochę niespokojny, kopie krzesło, strąca książki z ławki odmawia udzielenia odpowiedzi lub zaangażowania się w zajęcia, to takie wstępne sygnały wymagają reakcji, choć może też się okazać, że czasami będziecie zmuszeni je zignorować. Jeśli zachowanie stanowi zagrożenie dla ucznia lub innych osób lub jeśli zamieszania nie da się opanować, poniższe rady mogą pomóc zapobiec dalszej eskalacji napięcia.

  • Poproście ucznia by wyszedł z sali i pobył w cichym miejscu.
  • Jeśli uczeń nie zareaguje, niech pozostali uczniowie opuszczą klasę i zaczekają na zewnątrz. Niech jeden z nich idzie po pomoc.
  • Spróbujcie odwrócić uwagę ucznia. Porozmawiajcie o jego zainteresowaniach czy zwierzętach domowych – na jakikolwiek temat, który sprawi, że uczeń przestanie nadawać negatywnym myślom coraz większe znaczenie. Jeśli nie jesteście pewni, co sprowokowało określone zachowanie, unikajcie tematów potencjalnie ryzykownych, takich jak rodzina, przyjaciele lub praca.
  • Znając ucznia, wykorzystajcie te metody na rozładowanie negatywnych emocji, które waszym zdaniem okażą się skuteczne (np. opowiadanie dowcipów).
  • Zachęcanie ucznia by spokojnie oddychał, pocieszajcie go, bądźcie opanowani i, na ile to możliwe, nie podnoście głosu.
  • Wycofajcie się pozwólcie przejąć ster innemu nauczycielowi. Czasami odmienne podejście, ton głosu lub twarz mogą wywołać zmianę zachowania.

Wskazówka nauczyciela

  • Spróbujcie ustalić, co wywołuje agresywne zachowania. Czy uczeń zrozumiał zadanie? Czy treści poruszane na lekcji z jakiegoś powodu sprawiły mu przykrość? Należy także później porozmawiać z uczniem i dowiedzieć się, co wywołało określoną reakcję i co ewentualnie można zrobić, by zapobiec powtórzeniu się sytuacji. Wybuch złości może być przerażający lub niepokojący dla obserwatora. Starannie udokumentujcie zdarzenie i omówcie je później z innym pracownikiem. Uważajcie na siebie w trakcie zajścia i po nim” (Bullok, 2018).

źródło: C. Bullok: „100 POMYSŁÓW DLA NAUCZYCIELI…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s