Reklamy
Reklamy

Zaskoczenie to stan psychiczny osoby, która widzi, że ktoś lub coś jest inne, niż się spodziewała albo że wydarzyło się coś. czego się nie spodziewała.

Można powiedzieć, że zdziwienie to bardzo pozytywna emocja. Oczywiście nie każda forma zaskoczenia jest przyjemna, ale dopóki świat nas zaskakuje to można odczuwać satysfakcję z życia.

Odczuwanie zdziwienia zmienia się wraz z wiekiem.
Im człowiek starszy, tym mniej podatny na bycie zaskakiwanym. Doświadczenie wielu nieprzewidzianych sytuacji powoduje, iż coraz mniej może człowieka zaskoczyć. Można się bowiem w pewien sposób przygotować na ewentualności, które mogą nas spotkać i dzięki temu uniknąć niektórych form zachowania np. sprowokowania złodzieja do kradzieży portfela.

Uczucie to zależy też od naszego trybu życia.
Jeśli podejmujesz nowe wyzwania, jeździsz w nowe miejsca, spotykasz się z ludźmi i zwierzętami, poznajesz, uczysz się, to na każdym kroku może Cię spotkać coś nowego i zaskakującego. Jeśli jednak Twój tryb życia jest monotonny, przewidywalny, to trudniej o zaskoczenia.

Podobno zaskoczenia są przyprawami życia.
Warto ich szukać otwierając się i ucząc wciąż nowych rzeczy (serwisemocjonalny.pl).

Zaskoczenie

Zaskoczenie na twarzy

Zaskoczenie na twarzy, czyli tak zwana ekspresja mimiczna, wygląda tak, że mamy szeroko otworzone oczy, usta oraz uniesione brwi.

Zaskoczenie pojawia się w sytuacji, kiedy nasze przewidywania nie spełniają się lub po prostu spotyka nas coś niespodziewanego. W połączeniu z radością daje zachwyt, a ze smutkiem – rozczarowanie. Może mieć bardzo różne natężenie, od lekkiego zdziwienia po (wiążącą się także ze strachem) panikę.

Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: